Údržba automatického kávovaru: tipy a triky
Prečo je pravidelné čistenie a údržba dôležité?
Ako importér kávovarov NIVONA od roku 2008 kávovary v prípade poruchy tiež servisujeme. Mnoho reklamácii vzniká nie samotnou poruchou prístroja alebo materiálu, no zlou údržbou. Keďže v akomkoľvek kávovare je para, horúca voda a káva ako biomateriál, je tu veľká pravdepodobnosť tvorby plesní, vodného kameňa, upchatia hadičiek nedostatočnou údržbou a podobných „problémikov“.
Vedeli ste, že ak nečistíte kávovar pravidelne pod vplyvom vody, pary a namletej kávy v uzavretom priestore je ozaj veľká pravdepodobnosť tvorby plesní? Bohužiaľ na dennej báze máme možnosť sa o tom presvedčiť:


Okrem bežných čistiacich programov a údržby, ktoré popisuje v našom blogovom článku TU, sme pre Vás pripravili krátky článok o tipoch a trikoch pri údržbe automatických kávovarov NIVONA.
- Pri radách NICR 8xx, 9xx 10xx je nutné pri vylievaní odpadových misiek, vyčistiť aj kovové kontakty na konci odpadovej misky. (Je to aj riešenie
problému, keď sú misky prázdne a píše že ich treba vyprázdniť)
- V lokalitách s príliš tvrdou vodou odporúčame nastavenie tvrdosti vody na najvyšší stupeň a tak isto aj mať použitý filter. V takomto prípade kávovar nebude zaznamenávať prietok vody cez filter, tak je nutné si sledovať 2 mesiace. (volič dátumu na vrchu filtra)
- V prípade malo častého používania kávovaru a používania filtru je nutné dodržovať 2 mesačnú lehotu použitia filtru. Pre kontrolu sa dá použiť optický volič dátumu na vrchnej strane filtra.
- Pri manuálnych napeňovačoch rada Nicr 5xx a 6xx je nutné napeňovač čistiť aj mechanicky pod tečúcou vodou, ideálne jemnou kefkou. Napeňovač je nutné dielik po dieliku rozobrať a vydrhnúť.
- Čistenie varnej jednotky sa odporúča aspoň raz týždne, pod STUDENOU tečúcou vodou a následne nechať vyschnúť a potom vložiť do kávovaru.
- Vodu nalievajte zásadne vytiahnutím nádržky na vodu z prístroja! Nikdy nie dolievaním z nejakej nádoby priamo do nádržky na vodu ktorá je nasadená v prístroji. Môže dôjsť k zatečeniu do prístroja, poškodeniu mlynčeka, vnútornej elektroniky a hlavne senzoru na vodu.
- Pri modeloch s digitálnym displejom môžete sledovať stav údržby vášho kávovaru. Voličom prejdete na údržbu a následne stav údržby. Môžete údržbu/čistenie/odápnenie vykonať aj bez vyzvania kávovarom.
- Pri dlhšom nepoužívaní prípadne preprave v zimných mesiacoch môžete z kávovaru odpariť vodu. Vykonáte to odparovacím programom, ktorý spustíte v sekcii údržba (okrem modelov s piktogramovým displejom)
V prípade posielania kávovaru na servis je nutné kávovar dobre zabaliť (ideálne originálna krabica a polystyrény) Filter je nutné vymontovať z nádoby na vodu a nechať ho mimo kávovaru (po demotáži nenechávať v nádržke). Odpariť kávovar a priložiť kontaktné údaje a krátky popis závady.
Pozrite si tiež video návod na odvápnenie kávovaru NIVONA modely NICR 520 a 530:
Nové modely NIVO obsahuju už nový typ varnej jednotky, ktorý je robustnejší a odolnejší pre poruchy znečistenia. Napriek tomu je aj tu pravidelná údržba dôležitá. Pri modeloch NIVO8 vás prístroj sám pravidelne upozorní na potrebu nie len spustenia čistiacich alebo odpvápňovacích programov, ale aj na potrebu preplachu varnej jednotky. Pozrite si naše videa ako na to: