TIPY A TRIKY: údržba automatického kávovaru  

 

Ako importér kávovarov NIVONA od roku 2008 kávovary v prípade poruchy tiež servisujeme. Mnoho reklamácii vzniká nie samotnou poruchou prístroja alebo materiálu, no zlou údržbou. Keďže v akomkoľvek kávovare je para, horúca voda a káva ako biomateriál, je tu veľká pravdepodobnosť tvorby plesní, vodného kameňa, upchatia hadičiek nedostatočnou údržbou a podobných „problémikov“. Okrem bežných čistiacich programov a údržby, ktoré popisuje v našom blogovom článku TU, sme pre Vás pripravili krátky článok o tipoch a trikoch pri údržbe automatických kávovarov NIVONA. 

  • Pri radách NICR 8xx, 9xx 10xx je nutné pri vylievaní odpadových misiek, vyčistiť aj kovové kontakty na konci odpadovej misky. (Je to aj riešenie problému, keď sú misky prázdne a píše že ich treba vyprázdniť)

  • V lokalitách s príliš tvrdou vodou odporúčame nastavenie tvrdosti vody na najvyšší stupeň a tak isto aj mať použitý filter. V takomto prípade kávovar nebude zaznamenávať prietok vody cez filter, tak je nutné si sledovať 2 mesiace. (volič dátumu na vrchu filtra)

  • V prípade malo častého používania kávovaru a používania filtru je nutné dodržovať 2 mesačnú lehotu použitia filtru. Pre kontrolu sa dá použiť optický volič dátumu na vrchnej strane filtra.

  • Pri manuálnych napeňovačoch rada Nicr 5xx a 6xx je nutné napeňovač čistiť aj mechanicky pod tečúcou vodou, ideálne jemnou kefkou. Napeňovač je nutné dielik po dieliku rozobrať a vydrhnúť.

  • Čistenie varnej jednotky sa odporúča aspoň raz týždne, pod STUDENOU tečúcou vodou a následne nechať vyschnúť a potom vložiť do kávovaru.

  • Vodu nalievajte zásadne vytiahnutím nádržky na vodu z prístroja! Nikdy nie dolievaním z nejakej nádoby priamo do nádržky na vodu ktorá je nasadená v prístroji. Môže dôjsť k zatečeniu do prístroja, poškodeniu mlynčeka, vnútornej elektroniky a hlavne senzoru na vodu.

  • Pri modeloch s digitálnym displejom môžete sledovať stav údržby vášho kávovaru. Voličom prejdete na údržbu a následne stav údržby. Môžete údržbu/čistenie/odápnenie vykonať aj bez vyzvania kávovarom.

  • Pri dlhšom nepoužívaní prípadne preprave v zimných mesiacoch môžete z kávovaru odpariť vodu. Vykonáte to odparovacím programom, ktorý spustíte v sekcii údržba (okrem modelov s piktogramovým displejom)

V prípade posielania kávovaru na servis je nutné kávovar dobre zabaliť (ideálne originálna krabica a polystyrény) Filter je nutné vymontovať z nádoby na vodu a nechať ho mimo kávovaru (po demotáži nenechávať v nádržke). Odpariť kávovar a priložiť kontaktné údaje a krátky popis závady.

 

Pozrite si tiež video návod na odvápnenie kávovaru NIVONA modely NICR 520 a 530: