Tepelná technika - Elektrické krby
Elektrické krby s nízkym výkonom sú vhodné ako dekoratívny doplnok do domu alebo bytu no sú oveľa lacnejšie ako krby s väčším výkonom. Niektoré elektrické krby slúžia aj na kúrenie.
Plameň v elektrických krboch sa buď premieta na plochu alebo sa vytvára 3D efekt a to viacerými spôsobmi. Pri premietaní na plochu (2D efekt) je veľa možností od skutočne lacných až po maximálne realisticky vyzerajúce krby.
Voľne stojaci alebo nástenný? Ak si chcete vychutnať atmosféru leňošenia pri kozube v ktorejkoľvek miestnosti, mali by ste sa rozhodnúť pre voľne stojaci kozub, ktorý ponúka prenosnosť ako ďalší prínos. Jednoducho ho odpojíte a prenesiete do spálne, alebo aj suterénu. Nástenné krby majú všetky moderný vzhľad a inštalujú sa na stenu pomocou držiakov, podobne ako televízor.
Väčšina modelov ponúka príkon medzi 750 až 1500 – 2000 wattov pre jednotlivé úrovne nastavenia. Tento príkon ponúka dodatočné teplo pre priestory do 15 m2 – tieto výrobky sú ideálne pre obytné miestnosti a kancelárie. Niektoré väčšie modely môžu vyžadovať vyššie napätie a ponúkajú vyššie výkony, a preto sa utvrďte, že krb je kompatibilný s vaším domovom.
Elektrické krby a majú rôzne praktické a energeticky účinné funkcie, vrátane:
osvetlenie bez ohrevu – ak túžite len po atmosfére, ktorú krb vytvorí, ale nie o vykurovanie, zvážte model, ktorý ponúka iba funkciu osvetlenia, teda plameňov. Môžete sa tešiť na takmer skutočne vyzerajúci plameň celoročne bez toho, aby ste vykurovali miestnosť.
nastaviteľný termostat – model s nastaviteľným termostatom vám umožňuje určiť úroveň uvoľňovania tepla do vášho priestoru
ovládanie rýchlosti plameňa – môžete nastaviť rýchlosť, akou plamene blikajú, v závislosti od vašich preferencií
digitálne ovládanie – ak hľadáte ďalší komfort, zvážte model, ktorý môžete ovládať pomocou digitálneho ovládacieho panela alebo diaľkového ovládania
ovládanie jasu – umožňuje nastaviť intenzitu plameňov
diaľkové ovládanie – umožňuje vykonať všetky úpravy nastavenia odkiaľkoľvek v miestnosti. Tieto nastavenia zahŕňajú: úroveň tepla, nastavenie osvetlenia a ovládanie rýchlosti plameňa.
Tepelná technika - Akumulačné kachle
Elektrické akumulačné vykurovanie patrí k vysoko komfortnému a pritom k veľmi ekonomickému spôsobu vykurovania. Porovnanie nákladov na klasické ústredné vykurovanie s kotlom a nákladov na inštaláciu akumulačných kachieľ je úspornejšia práve inštalácia akumulačných kachieľ, takisto ako aj budúce prevádzkové náklady. Kvôli akumulačným kachliam nemusíte budovať kotolňu, či plynovú prípojku, komín a v nadväznosti na to nemusíte platiť kominára alebo odvoz popola čo sú náklady navyše a treba to vziať do úvahy pri výbere vykurovacieho systému.
Vďaka ich technológií nemusíte inštalovať rozvody a výrobou tepla na mieste je zabránené tepelným stratám.
Dynamické akumulačné kachle poskytujú najhospodárnejšie vykurovanie, ktoré je vďaka vyrovnaniu parametrov rovnocenné s plynovým vykurovaním. Akumulačné tehly sa počas 8 hodín kedy je nízka tarifa nabijú tepelnou energiou, ktorú potom počas 16 hodín vysokého tarifu, ventilátor „distribuuje“ do miestnosti.
Výhody akumulačných kachieľ:
- jednoduchá inštalácia
- vykurovanie v každej miestnosti samostatne
- hospodárne vykurovanie domácností a iných priestorov
Tepelná technika - Sálavé panely
Sálavé panely využívajú prenos tepla sálaním, vyžarujú infračervené vlny. Fungujú na podobnom princípe ako je slnečné žiarenie nemusíte sa teda báť že by boli infračervené vlny pre vás škodlivé. Infračervené vlny absorbujú ľudia a predmety v okolí, pričom sa menia na teplo. Infračervené žiarenie sa využíva napríklad aj v medicíne, kde aplikované teplo pomáha utlmiť bolesti pohybového aparátu alebo aj na vyhrievanie inkubátorov.
Pri sálavých paneloch pocítite teplo okamžite po ich nahriatí na ich pracovnú teplotu čo môže trvať od 0,5 min. do 10 min. v závislosti od modelu sálavého panela. Rozdiel teploty v bežnej obytnej miestnosti medzi stropom a podlahou býva cca 2°C pričom pre dosiahnutie tepelnej pohody by rozdiel teploty medzi vzduchom a pevnými objektami nemal byť vyšší než 4°C, pričom súčet týchto teplôt by mal byť cca 38°C.
Sálavé panely zabraňujú tvorbe plesní, pretože vysúšajú steny omnoho efektívnejšie ako konvekčné vykurovanie. Ohriate steny a predmety následne na to vyžarujú teplo do miestností.
Oproti iným vykurovacím zariadeniam sálavé panely pracujú s veľmi nízkou pracovnou teplotou vyše 100°C, preto sa pri náhodnom dotyku o ne nepopálite tak výrazne ako o iný ohrievač a teda je aj nižšie riziko vzniku požiaru. Sú bezpečnejšie taktiež pre použitie v drevostavbách.
Sálavé panely vykurujú absolútne bez hluku, okrem toho nevíria a ani neprepaľujú prach ako iné ohrievače čo oceníte keď máte doma alergika.
Namontovať si môžete sálavý panel na stenu či strop. Niektoré panely môžete umiestniť aj do vlhkých priestorov ako napríklad okolie bazéna, kúpeľňa či šatňa. Tieto modely musia byť označené tzv. stupňom krytia a to konkrétne IP24 a vyšším. Inštalácia panelov do vlhkého prostredia má svoje pravidlá preto by to mal montovať iba kvalifikovaný elektrikár inak hrozí úraz elektrickým prúdom.
Panely sa umiestňujú vodorovne pod strop, odkiaľ poskytujú najrovnomernejší prenos tepla. Pri montáži si treba dať pozor na odporúčanú výšku stropu a taktiež minimálne vzdialenosti od okolitých predmetov.
Tepelná technika - Elektrické konvektory
Pre svoju nízku cenu a jednoduchý tvar patria elektrické konvektory medzi najobľúbenejšie ohrievače. Sú založené na princípe konvekčného vykurovania, čo znamená že ohrievač absorbuje studený vzduch z okolia, vyfúkne ho cez vykurovacie teleso a takto zohrieva miestnosť. Tento typ vykurovania je považovaný za jeden z najúspornejších typov ohrievačov. Jeho inštalácia je vhodná predovšetkým tam, kde nie je možné zaviesť plyn, a tak ani využívať iné formy vykurovania (okrem elektrického). Väčšina konvektorov podporuje rovnomerný ohrev aj vstavaným ventilátorom, ktorý vzduch rozháňa. S vírením vzduchu sa však víri aj prach, čo nie je veľmi ideálne pre alergikov. Ohrievacie teleso konvektora pracuje pri vysokej teplote, preto dochádza k takzvanému prepaľovaniu prachu, čo vytvára slabý nepríjemný zápach. Konvektory sa vyrábajú v rôznych prevedeniach, niektoré môžete voľne položiť na zem iné sú vybavené kolieskami, ďalšie zasa môžete primontovať na stenu. Väčšina modelov je tiež vybavená termostatom s otočným ovládačom, ktorým môžete nastaviť približnú teplotu v miestnosti. Konvektory majú spravidla vykurovací výkon okolo 2 000 W, horný limit je 3 600 W. Takýmto silným ohrievacím telesom disponujú iba ohrievače veľkých rozmerov. Výkon 2 000 W je dostatočný pre miestnosť s rozlohou 20 – 40 m2. Závisí to od výšky stropu a od úrovne tepelnej izolácie. Niektoré modely el. konvektor možno umiestniť aj do vlhkých priestorov, akými sú napr. kúpeľňa, šatňa, pivnica či miestnosť s bazénom. Odolnosť voči vlhkosti sa vyjadruje skratkou IP a dvojciferným číslom. Vo vlhkých priestoroch by mal mať konvektor krytie aspoň IP24, čo znamená, že je odolný voči striekajúcej vode. Elektronicky ovládané konvektory často disponujú časovačom. Jednoduchý časovač vám umožní nastaviť si dobu, po ktorej sa konvektor vypne. S týždenným časovačom si môžete naprogramovať teploty na konkrétnu časť dňa pre konkrétny deň v týždni.
Tepelná technika - Elektrické olejové radiátory
Olejový radiátor je výborným alternatívnym spôsobom vykurovania. Pokiaľ máte pocit, že váš obyčajný radiátor nie je dostačujúci, mali by ste nad takouto formou vykurovania uvažovať. Výkon, počet rebier ale aj termostat sú dôležitými faktormi pri výbere. Olejový radiátor skvele udrží aj po vybraní zo zásuvky, pretože je naplnený silikónovým olejom. Tento olej sa vyznačuje vysokým bodom varu a tepelnou kapacitou, takže málo oleja dokáže rozšíriť veľa tepla.
Predávajú sa 7, 9 a 11 rebrové olejové radiátory. Tie najmenšie postačia na vykúrenie malých miestností, 9 a 11 rebrové verzie sú vhodné do väčších priestorov.
Veľmi dôležitým údajom je výkon, ktorý si treba pred kúpou preveriť. Udáva sa vo Wattoch a hovorí o tom, aký priestor v m3 dokáže teleso vykúriť.
Komfortné používanie zabezpečí správne fungujúci termostat zariadenia. Radiátor musí mať kvalitný termostat aby kúril tak ako má. Termostat musí regulovať zapínanie a vypínanie vyhrievania na základe teploty v miestnosti. Automaticky sa musí radiátor zapnúť v prípade že teplota klesne a musí prikúriť.
Radiátory vás vizuálne nebudú vôbec rušiť a vykúria priestor na príjemnú teplotu počas prechodného obdobia.
Tepelná technika - Teplovzdušné ventilátory
Teplovzdušné ventilátory vám pomôžu vykúriť menšiu miestnosť, či o niečo zvýšiť teplotu v tej stredne veľkej. Skladajú sa z ohrievacieho telesa a ventilátora, ktorý rozfukuje ohriaty vzduch po miestnosti. Miestnosť vďaka tomu dokážu vyhriať rovnomerne, ohriaty vzduch sa však mieša so studeným, preto musíte na dosiahnutie tepelnej pohody pomerne dlho čakať.
Vyrobené teplo teplovzdušné ventilátory nedokážu akumulovať, preto hneď ako ich vypnete, začne pomerne rýchlo klesať teplota v miestnosti. Nevýhodou však je, že víria prach , preto s tým môžu mať problém alergici a astmatici. Alternatívou sú sálavé ohrievače. Tie teplo vyžarujú v podobe infračerveného žiarenia. Žiarenie absorbujú okolité predmety, telá ľudí a až z nich následne ohrieva okolitý vzduch. Na dosiahnutie tepelnej pohody im stačí menší výkon, tým pádom sú o niečo účinnejšie. Dokážu vyvolať okamžitý pocit tepla.
V teplovzdušných ventilátoroch sa využívajú dva druhy ohrievacích telies:
• Keramické - ohrievače s keramickým telesom nevíria toľko prachu ako tie s odporovým drôtom a sú spravidla o niečo tichšie. Pracuje s nižšou teplotou.
• Odporové - je tvorené špirálou z odporového drôtu, ktorá sa zahrieva na veľmi vysokú teplotu. Teplo je následne rozfukované ventilátorom. Nepríjemný zápach vzniká prepaľovaním prachu, pretože prístroj pracuje vo vysokej teplote. Taktiež tieto ohrievače víria prach, keďže teleso musí byť ochladzované prúdom vzduchu
Väčšina teplovzdušných ventilátorov sú vybavené termostatmi, ktoré dokážu v miestnosti udržať nastavenú teplotu. Môžu byť mechanické alebo aj elektronické. Na niektorých teplovzdušných ventilátoroch dokážete ohrev vypnúť, čiže ich môžete použiť ako ventilátory aj v lete. Pokiaľ chcete teplovzdušný ventilátor umiestniť do vlhkých priestorov nezabudnite na jeho stupeň krytia (IP) a tiež aj umiestnenie, pretože nie každý je vhodný do vlhkých priestorov.
Tepelná technika - Halogénové žiariče
Vydávajú teplo za pomoci halogénového svetla preto vydávajú väčší podiel svetla. Ich výhodou je okamžitý pocit tepla, preto nájdu využitie aj tam, kde sa bežne nekúri. Môžete s nimi prikurovať napríklad v dielňach, garážach alebo aj na toaletách a v kúpeľniach.
Tepelná technika - Kúpeľňové ohrievače
Sú to ohrievače špeciálne navrhnuté na použitie v kúpeľniach. Vďaka týmto ohrievačom budete mať v kúpeľni stále teplo, takže sa nemusíte báť, že sa budete cítiť ako pri vstupe do chladničky. Kúpeľňový ohrievač je nevyhnutný najmä vtedy, ak bývate v mieste, kde v zime vie teplota klesnúť pod nulu. K dispozícii sú rôzne typy. Treba si vybrať ten, ktorý je bezpečný pre vašu kúpeľňu. Ohrievače, ktoré iba sálajú teplo sú bezpečnejšie.
Tepelná technika - Infražiariče
Infražiariče fungujú na princípe sálania tepla, no pracujú s infračerveným žiarením špecifickej dĺžky. Človek má okamžitý pocit tepla, pretože žiarenie veľmi dobre prestupuje do ľudského tepla. Infražiariče vďaka vysokej teplote ohrievacieho telesa zahrievajú aj okolitý vzduch, na rozdiel od bežných ohrievačov, využívajúcich sálanie. Sú vhodné najmä na krátkodobé použitie v menších miestnostiach, no využívajú sa aj na terasách, kde príjemne zahreje ľudí sediacich okolo seba. Niektoré modely sa vyrábajú aj v závesnom prevedení. Výhodami sú tichý chod, pomerne nízka cena a bezprašnosť. Nedokážu však akumulovať teplo a majú vysokú spotrebu energie.
Tepelná technika - Sušiče rúk
Veľa firiem stále používa papierové a v horšom prípade látkové utierky, čo je veľmi neekologické, nehygienické a predstavuje to veľa problémov. Investíciou do kvalitného sušiča rúk ušetríte prácu nielen prírode ale aj sebe. Výhodou zaobstarania si sušiča rúk je postupná návratnosť investície, ktorá sa oplatí, pretože ak si kúpite kvalitný prístroj, môže Vám slúžiť roky.
Proces sušenia sa spustí automaticky, v prípade starších modelov musíme prístroj zapnúť manuálne. Po zapnutí vložíme ruky do zariadenia alebo pod neho. Dĺžka sušenia závisí od výkonu sušičky rúk.
Horkovzdušné sušiče rúk – môžete ho umiestniť aj do stiesnených priestorov, vďaka kompaktným rozmerom. Náklady na sušičku rúk sa vám vrátia za niekoľko mesiacov, vďaka nízkej cene a úspore na utierkach. Z jednotky vychádza prúd teplého vzduchu rýchlosťou približne 105 m/s. Údržba je jednoduchá nakoľko stačí zariadenie raz utrieť vlhkou handričkou.
Tepelná technika - Sušiaky na bielizeň
Chlad v kúpeľni nie je nič príjemné, hlavne ak si chcete vychutnať teplú sprchu alebo horúci kúpeľ. Takéto komplikácie dokážu jednoducho vyriešiť populárne kúpeľňové radiátory, tzv. vykurovacie rebríky, ktoré zároveň poslúžia aj ako praktický vešiak na uteráky a plnia aj estetický účel. Výkon hrá dôležitú rolu. Pokiaľ hľadáte modely so slabším výkonom postačí vám menší rebríkový radiátor, ktorý bude slúžiť aj ako sušiak uterákov. Ak hľadáte elektrický radiátor, ktorý bude primárne zdrojom tepla v kúpeľni musíte hľadať modely s vyšším výkonom. Pred kúpou si teda treba zvážiť či chcete mať elektrický radiátor ako doplnkové kúrenie alebo ako priamy zdroj tepla.
Elektrické rebríkové radiátory sú napájané priamo z elektrickej siete, teda musí byť zapojený v elektrickej zásuvke. Vykurovanie je zabezpečované tepelným médiom, ktorým je najčastejšia kvapalina. Integrovaná elektrická tyč ju zohrieva a funguje ako tepelná špirála. Stojan je ovládaný termostatom. Zariadenie musí byť neustále zapojené do elektrickej siete aby bola zabezpečená ich prevádzka.
Radiátor sa najčastejšie umiestňuje na stenu kúpeľne. Pre pocit príjemného a hrejivého efektu je ideálne ho umiestniť čo najbližšie k vani alebo sprchovaciemu kútu. Taktiež môžete mať na radiátory zavesený uterák alebo si ho nechať príjemne ohriať. Veľkosť radiátora zohráva rolu predovšetkým v rámci umiestnenia v priestore. Menšie radiátory sú v danom priestore nenápadnejšie, na druhej strane pri sušení uterákov menej využiteľné. Väčšie rebríkové radiátory majú svoju výhodu v praktickom využití.
Tepelná technika - Ohrievače vody
Súčasťou mnohých domácností je ohrievač vody. Teplú vodu zabezpečuje kombinovaný, elektrický či plynový ohrievač vody.
Pri výbere ohrievača vody je potrebné sa najprv zamerať na typ ohrievača. Chcete prietokový ohrievač alebo akumulačný bojler; elektrický alebo plynový?
Ak si vyberiete elektrický bojler stačí vám na jeho fungovanie jedna zásuvka. Oproti plynovému variantu je praktickejší, keďže nemusíte riešiť prípojky na plyn a odvod kvapalín. Dobre vám poslúži aj plynový ohrievač pokiaľ máte doma prípojku na zemný plyn a dokážete zabezpečiť odvod spalín.
Prietokový ohrievač
Ohrievač funguje na reakčnej báze, čo znamená, že kotol vodu zohrieva v okamihu, keď ním prechádza. Ohrievač využíva vyšší výkon takže príkon, teda spotreba energie je vyššia. Väčšinou sa príkon pohybuje okolo 3 000 – 3 500 W. Je vhodnejší hlavne na miesta kde nie je vysoká spotreba vody.
Akumulačný ohrievač
Zohrieva vodu do zásoby. Je najviac využívaný v domácnostiach a na miestach, kde je spotreba vody omnoho vyššia vďaka jeho šetrnosti. Príkon je väčšinou na úrovni okolo 2 000W čo značí menšiu spotrebu.
Pre dvoch ľudí je postačujúci objem bojlera okolo 80 l, štvorčlenná rodina potrebuje minimálne 120 – 130 l objemu. Pri výpočte však rátajte s menšou rezervou a radšej si kúpte kotol s trochu väčším objemom.
Ohrievač vody nie je lacná investícia preto by ste mali dbať na jeho pravidelnú údržbu, aby vám čo najdlhšie vydržal. Zariadenie je aktívne každý deň, preto nielen v oblastiach s tvrdou podzemnou vodou, býva problém vodný kameň. Pri dlhom používaní zariadenia s vodným kameňom dochádza k poškodzovaniu celého ohrievača vody a k znižovaniu efektivity ohrevu. Najvhodnejšie je umiestniť ohrievač vody v tesnej blízkosti spotrebného miesta, aby voda nemusela prechádzať dlhú trasu a nevznikali tepelné straty. Tepelné straty vznikajú v prípade, že je ohrievač namontovaný viac ako 3 metre od odberného miesta. Praktické je umiestniť zariadenie do kúpeľne, prípadne do kuchyne či špajze.
Tepelná technika - Vzduchová clona
Sú to vzduchotechnické prístroje, ktoré pomocou nerušivého prúdu vzduchu oddeľujú vonkajšie prostredie od vnútorného. V zimnom období chránia vnútorný priestor pred chladným vzduchom a v letnom období zabraňujú prenikaniu teplého vzduchu do klimatizovaných objektov. Vytvorená vzduchová bariéra šetrí energiu a chráni proti prieniku hmyzu, nečistôt a prachu do objektu. Tieto zariadenia sa používajú hlavne v budovách a prevádzkach kde sa často otvárajú a zatvárajú vstupné dvere. Vzduchová clona dokáže zabrániť až 75%-85% tepelných strát.