Starostlivosť o zdravie-Tlakomery
Tlakomer umožňuje jednoduché meranie a kontrolu krvného tlaku mimo lekársku ordináciu, v pravidelných intervaloch a v pohodlí domova. Tlakomer zároveň zmeria aj pulz. Niektoré modely sú vybavené aj meraním EKG, detekciou arytmie, pamäťou, Bluetooth, dotykové ovládanie. Napájanie môže byť z batérie, adaptéra, alebo zabudovaného akumulátora. Tlakomery sa rozdeľujú podľa spôsobu použitia na zápästné a ramenné.
Tlakomery zápästné - sú síce menej presné, ale zase kompaktné a ľahko prenositeľné. Sú rýchlejšie a majú jednoduchšie ovládanie, dbajte ale na správne umiestnenie manžety. Tá musí byť vo výške srdca. Tlakomer na zápästí je veľmi citlivý na pohyb ruky, tým je zároveň daná jeho nižšia presnosť. Výhodou je nižšia cena a menšie rozmery. Nevýhodou je nižšia presnosť.
Tlakomery ramenné - sú presnejšie ako ramenné. Ľudia s vysokým tlakom by sa určite mali rozhodnúť pre túto technológiu. Tlakomer na rameno je stabilnejší a prípadné pohyby tak nemusia skresliť výsledok. Dôležité je pozerať na obvod manžety. Výhodou je výrazne väčšia presnosť. Nevýhodou je vyššia cena.
Starostlivosť o zdravie-Teplomery
S teplomerom sledujete svoju teplotu jednoducho, rýchlo a pohodlne. Dnes už môžete merať teplotu aj bezkontaktne. Moderný digitálny teplomer na meranie teploty zvládne ženám určiť plodné dni, a s niektorými modelmi zistíte dokonca aj izbovú teplotu.
Starostlivosť o zdravie-Elektrické deky
Elektrická deka príjemne zahreje v zimnom období alebo keď telo bojuje proti nachladnutiu a chrípke. Jej hrejivé teplo dokáže uľaviť od bolesti svalov, chrbtice a kĺbov, čím uľahčuje pohyb či zaspávanie.
Starostlivosť o zdravie-Elektrické podušky
Elektrická poduška príjemne zahreje v zimnom období. Jej hrejivé teplo dokáže uľaviť od bolesti svalov, chrbtice a kĺbov, čím uľahčuje pohyb. Vyberte si z množstva farieb, tvarov, veľkostí alebo aj s magnetoterapiou. Napájanie môže byť sieťové, alebo z powerbanky takže ju môžete zobrať so sebou v chladnom počasí.
Starostlivosť o zdravie-Masážné kreslá
Užite si príjemnú masáž celého tela v pohodlí domova. Relax, úľava od bolesti, regenerácia tela, to sú v skratke dôvody, prečo sa oplatí premýšľať nad kúpou masážneho kresla. Hoci masážne kreslo môže byť drahšou investíciou, jeho obstaranie znamená obľúbenú masáž každý deň, ale ešte navyše zadarmo. Vaše kreslo sa rýchlo stane vašou wellness oázou.
Starostlivosť o zdravie-Elektrické papuče
Elektrická papuča príjemne zahreje v zimnom období. Doprajte si pri vybraných modeloch naviac shiatsu alebo vibračnú masáž.
Starostlivosť o zdravie-Osobné váhy
V dnešnej dobe je skoro v každej domácnosti osobná váha. Pomáha nám s diagnostikou našej hmotnosti. Osobné váhy prešli vývojom a dnešné inovatívne modely vám môžu ponúknuť viac, ako len údaj o telesnej hmotnosti v kg.
Diagnostické
- Okrem základného merania telesnej hmotnosti, merajú aj telesný tuk, vodu a podiel svalovej hmoty, denný príjem kalórií. Pri jednoduchších modeloch ide o výpočet na základe vložených údajov podľa vzorca. Pri drahších modeloch ma váha zabudované snímacie senzory, ktoré diagnostikujú priamo z chodidiel tieto údaje pomocou slabého elektrického napätia. Aby vám bioimpedančná váha poskytla neskreslený výsledok, treba na ňu stúpať bosými nohami.
Klasické
- Sú to jednoduché váhy s digitálnym displejom, ktoré zaznamenávajú iba jednu veličinu a tou je telesná hmotnosť.
Mechanické
- Mechanické modely za posledné roky nahradili digitálne váhy. Ich nevýhodou bola veľká odchýlka. Výhodou je nízka cena a netreba používať batérie.
Starostlivosť o zdravie-Batožinové váhy
Váhy pre cestovateľov na batožinu. Ľahko prenosné, niektoré s viacerými funkciami ( powerbank nabíjačka, svietidlo, váha)
Starostlivosť o zdravie-Športtestery a computery
Pravidelný pohyb je pre zdravie podstatný, čoraz viac ľudí sa preto zaujíma o možnosti, ako si svoje výkony zmerať. Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorých zaujíma, či sa v pohybovej aktivite zlepšujú, investujte do športtesteru.
Tento prístroj na prvý pohľad vyzerá ako inteligentné hodinky, jeho primárnym účelom však je sledovanie vašich športových výkonov. Jeho základom je komplexný systém obsahujúci niekoľko senzorov, napríklad GPS, akcelerometer, gyroskop či senzor srdečného tepu.
Údaje sú následne vyhodnocované a vy získate informáciu o prejdenej vzdialenosti, tepovej frekvencii, prekonanom prevýšení či čase. Údaje si môžete v telefóne alebo na počítači zobraziť na mape, zaznamenať v tabuľke či cez aplikáciu sledovať zlepšovanie svojich výkonov.
Použitie športtestera
Vzhľadom na veľký výber športtesterov je vhodné si presne určiť, na čo chcete prístroj používať. Od použitia sa totiž odvíjajú funkcie a vlastnosti prístroja.
Chudnutie - pokiaľ chcete schudnúť, športtester sa vám určite zíde. Prístroj vám pomôže udržiavať tepovú frekvenciu na optimálnej úrovni pre spaľovanie tukov. Tepovú frekvenciu mieria každý športtester, vhodné však je, aby ste vedeli aj počet spálených kalórií a mali prehľad o tom, či cvičíte efektívne.
Behanie - meranie tepu a času, ubehnutej vzdialenosti či rýchlosti behu sú užitočné funkcie. Niektoré športtestery obsahujú aj špeciálne funkcie (intervalový tréning, GPS, navigácia), ktoré ocenia predovšetkým pokročilí bežci. V prípade, že beháte za každého počasia, poobzerajte sa po vodotesnom prístroji, ktorý odolá rôznym vplyvom počasia.
Bicyklovanie - ak je bicyklovanie vaša srdcovka, potrebujete viacúčelový prístroj, ktorý odkáže vyhodnocovať viaceré športové aktivity. Pomocou funkcie GPS vám bude viacúčelový športtester merať rýchlosť i prejdenú vzdialenosť. Vhodné je opäť si zvoli vode odolný športtester, ktorý v prípade, že budete jazdiť aj za nepriaznivých podmienok, oceníte.
Plávanie - športtester môžete využiť aj na meranie svojich plaveckých výkonov. V tomto prípade je samozrejme ako prvá požiadavka vode odolnosť a to, do akej hĺbky sa s prístrojom môžete ponoriť. Najvhodnejšie je opäť si vybrať z multifunkčných prístrojov, ktoré sú určené pre viacero športov.
Všestranný športovec - multifunkčný športtester potrebujete aj v prípade, že sa venujete viacerým športom.
Starostlivosť o zdravie-Elektrické stimulátory
Elektrostimulátory sú zdravotnícke zariadenia. ktoré pôsobením elektrického prúdu uľavujú od bolesti, zvyšujú svalovú hmotu alebo pomáhajú chudnúť. Všetko z pohodlia domova.
Dôležitý je účel použitia. Na základe účelu použitia poznáme tri druhy elektrostimulácie:
• Elektrostimulátor na chudnutie spevňuje telo a eliminuje tukové vankúšiky.
• Elektrostimulátor svalov (EMS) pomáha budovať svalovú hmotu a zvyšuje fyzickú kondíciu.
• Rehabilitačný elektrostimulátor (TENS) uľavuje od bolesti a pomáha telu relaxovať po fyzickej námahe.
Dôležité je aj miesto použitia. Dbajte tiež na to, aby bol elektrostimulačný prístroj s jednotlivými časťami tela kompatibilný. Napríklad elektrostimulátor na brucho pravdepodobne nebude prispôsobený na masáž kolena či lakťa. Existujú však prístroje aplikovateľné na viac častí tela, ale ja na jednu konkrétnu časť tela.
Doplnkové funkcie, ktoré oceníte pri výbere:
Displej- ukazuje prehľadné informácie o aktuálnom programe a uľahčuje ovládanie.
Časovač- odpočítava zostávajúci čas programu.
Smart funkcie-umožňuje ovládať a sledovať priebeh masáže prostredníctvom mobilného telefónu.
Starostlivosť o zdravie-Glukomery
Glukomer je prístroj na meranie hladiny krvného cukru (glukózy) v domácich podmienkach. Hladinu glukózy meria pomocou malého množstva krvi odobratej z prsta po vpichu tzv. lancetou (špeciálna tenká ihla) a nanesenej na špeciálny merací prúžok.
Meranie je založené na sledovaní množstva peroxidu vodíka, ktorý vzniká z glukózy jej reakciou s látkami obsiahnutými v meracom prúžku. Glukomery 1. generácie fungovali na fotometrickom princípe, glukomer 2. generácie merajú priamo elektrický prúd, ktorý vzniká pri tejto chemickej reakcii.
Najrozšírenejšími používateľmi glukomerov sú diabetici užívajúci inzulín, pre ktorých je glukomer nevyhnutnosťou pre optimalizáciu denného stravovacieho režimu. Používajú ho aj diabetici liečení liekmi, no tí si nemusia merať hladinu glukózy tak často ako pri liečbe inzulínom. Ich najdôležitejším parametrom je presnosť. Na Slovensku udávame glykémiu v krvi v jednotkách mmol/l, v niektorých krajinách používajú hodnotu mg/dl. Väčšina glukomerov má jednotky nastaviteľné, preto si vždy dajte pozor, v akých jednotkách glykémiu meriate!
Parametre a funkcie:
Veľkosť vzorky – ide o objem krvnej vzorky, ktorá je potrebná na úspešné vyhodnotenie glykémie. Udáva sa v mikrolitroch a čím je menšia, tým je odber menej nepríjemný.
Čas merania – ide o čas od vloženia testovacieho prúžku do zobrazenia výsledkov na displeji. Obvykle sa pohybuje okolo 5 s.
Automatická kalibrácia – pri glukomeroch, ktoré túto funkciu nemajú, musíte pri každom novom balení testovacích prúžkov vykonať manuálnu kalibráciu buď naskenovaním kódu, alebo vložením špeciálneho čipu. Glukomery s automatickou kalibráciou tento postup nevyžadujú, nazývajú sa preto aj code free (bezkódové).
Synchronizácia s PC alebo smartfónom – umožní vám prepojiť glukomer s počítačom či smartfónom buď prostredníctvom USB kábla, alebo bezdrôtovo cez Bluetooth. Do počítača potom môžete ukladať namerané hodnoty do prehľadných tabuliek, počítať z nich priemer či znázorniť ich pomocou grafov.
Pamäť – niektoré glukomery umožnia ukladanie desiatok či dokonca stoviek nameraných hodnôt do internej pamäte. Hodnoty si potom môžete kedykoľvek zobraziť – nemusíte si ich teda zapisovať niekam na papier. Lepšie modely si tiež dokážu zapamätať, či ste glykémiu merali pred alebo po jedle, prípadne znázorniť hodnoty v prehľadných grafoch, aby ste tak videli, kedy vám glykémia stúpa a kedy klesá.
Displej – veľký displej je potrebný najmä pre starších ľudí, ktorí majú problémy s čítaním bez okuliarov. Podsvietenie vám pomôže údaje prečítať nielen v zhoršených svetelných podmienkach, ale tiež na silnom priamom slnku.
Alarm – na glukomeri si nastavíte, kedy si chcete glykémiu odmerať a ten vás v nastavenom čase upozorní zvukovým signálom.
Príslušenstvo pre glukomery:
Lanceta – špeciálna tenká ihla, ktorá slúži na vpich do prsta pre odobratie vzorky krvi. Vkladá sa do odberového pera s pružinou, ktorej natiahnutím vykonáte vpich. Lancety sú jednorazové, v sterilnom balení a do väčšiny odberových pier ich môžete vložiť viacero do zásoby. Jednorazovú lancetu nikdy nepoužívajte opakovane ani sa o ňu nedeľte s inou osobou.
Testovacie prúžky – ide o špeciálny prúžok s chemickou vrstvou, na ktorý aplikujete odobratú krv a následne ho vložíte do glukomera, aby vyhodnotil glykémiu. Prúžky sú jednorazové a každý glukomer používa svoj vlastný typ, takže nie sú medzi sebou kompatibilné. Majú spravidla obmedzenú životnosť a sú citlivé na okolité prostredie, preto by ste ich mali uchovávať iba v pôvodnom uzavretom obale.
Bluetooth adaptér- niektoré modely ktoré nedisponujú vstavaným Bluetooth, majú možnosť vďaka adaptéru, zdielať svoje dáta do počítača
Kontrolný roztok-slúži na kontrolu správnej funkčnosti merania
Starostlivosť o zdravie-Pulzné oxymetre
Pulzný oxymeter je prístroj, ktorý meria nasýtenie krvi kyslíkom alebo tiež saturácie hemoglobínu kyslíkom. Konkrétne hladinu kyslíka v hemoglobíne v arteriálnej časti krvného riečišťa.
Prístroj teda dokáže vopred upozorniť na prípadné problémy s okysličením krvi. Pokiaľ sú namerané nízke hodnoty nasvedčuje to možným ochoreniam dýchacích ciest, astme, zvýšenej srdcovej aktivite a iným ťažkostiam. Okrem toho vám môže poskytnúť napríklad údaj o srdcovej frekvencii.
Na ktoré parametre sa zamerať pri výbere oxymetra:
• Presnosť merania - Vysoká presnosť čítania je najdôležitejšia vlastnosť, ktorú by mal mať každý pulzný oxymeter. Pri výbere správneho modelu oxymetra sa preto najprv zamerajte na presnosť. Nezabudnite preto vybrať ten, ktorý dokáže zaručiť presnosť na ± 2 % čítanie.
• Zvukové signály - Alarm je ďalšia užitočná funkcia pulzného oxymetra. Modely s alarmom môžu vydávať hlasný zvuk, ktorý používateľa upozorní, keď je úroveň saturácie kyslíkom nebezpečne nízka. Táto funkcia je veľmi užitočná pre tých, ktorí nepoznajú normálnu úroveň nasýtenia kyslíkom a tepovú frekvenciu.
• Prenosnosť oxymetra - Väčšina jedincov, najmä športových nadšencov a pilotov, ktorí potrebujú monitorovať hladinu kyslíka nasýtenú pulzným oxymetrom, ho bude musieť po celý čas prenášať. Preto by mal byť pulzný oxymeter ľahko prenosný. Nezabudnite si vybrať jeden z modelov malých rozmerov a nízkej hmotnosti, aby ste ho mohli ľahko prenášať.
• Pohodlné užívanie - Odporúča sa vybrať oxymeter s pohodlnou sondou. Dobrý pulzný oxymeter by mal byť pohodlný na nosenie, ktorý sa môže dobre prispôsobiť tvaru prsta. Odporúčaná je sonda v tvare dutiny, pretože sa dobre prispôsobí tvaru prsta, čo umožňuje pohodlnejšie detekciu.
• Jasný a čitateľný displej - Hľadajte pulzný oxymeter s OLED alebo LCD displejom s vysokým rozlíšením. Dôvodom je, že na HD displeji môžete bez problémov zobraziť odpočty aj zobrazené údaje.
• Výkonná výdrž batérie - Uistite sa, že ste vybrali pulzný oxymeter s dlhou životnosťou batérie a nízkou spotrebou energie, najmä ak ho chcete použiť pre nepretržité monitorovanie saturácie kyslíkom. To vám môže poskytnúť dlhú dobu používania a zvýšiť odolnosť vášho modelu, čo môže viesť k lepšiemu používaniu. Väčšina oxymetrov je napájania pomocou klasických batérií (prevažne sú to 2 x AAA batérie, ale nie je to pravidlom).
Starostlivosť o zdravie-Inhalátory
Každý z nás už určite zažil nádchu, či iné bežné respiračné ochorenie. Niektorí však bojujú s chorobami dýchacej sústavy celý život. Takýto ľudia hľadajú úľavu tam, kde môžu a práve im sú určené inhalátory, ktoré rozvádzajú v dýchacích cestách liečivá rozptýlené v aerosóle.
Výber správneho inhalátora by ste mali prispôsobiť konkrétnemu ochoreniu.
Inhalátor je prístroj, ktorý slúži na distribúciu liečiv v dýchacom systéme. Pomocou inhalátora vzniká aerosól, v ktorom sú rozptýlené drobné častice liekov a tie sa takto môžu, pri hlbokom nádychu, jednoducho dostať aj do dolných dýchacích ciest. Aerosól sa vdychuje cez masku alebo nosový nástavec a celý proces trvá niekoľko minút.
Inhalátor bude skvelým pomocníkom pre každého, kto trpí častými ochoreniami dýchacích ciest, astmou, chronickou bronchitídou a inými chronickými chorobami pľúc. Prístroje sú obyčajne vybavené maskami pre dospelých i deti, ale na trhu sa dajú nájsť aj špeciálne modely určené iba deťom.
V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať ako inhalátory fungujú, na čo sa používajú, ich základné rozdelenie a základné parametre, ktoré vám s výberom ideálneho prístroja pomôžu.
Poznáme dva druhy inhalátorov kompresorové a ultrazvukové.
Kompresorový inhalátor - využíva pri tvorbe aerosólu stlačený vzduch. Motory týchto modelov sú odolné a inhalátor vám preto bude slúžiť skutočne dlhý čas. K ich najväčším nevýhodám patrí vyššia hlučnosť a obyčajne aj väčšie rozmery. Inhalácia s kompresorovým prístrojom trvá, v porovnaní s ultrazvukovým modelom, dlhší čas.
Ultrazvukový inhalátor - pracuje na princípe vysokofrekvenčných vibrácií, ktoré prechádzajú cez vodu a vytvárajú aerosól. Vo všeobecnosti nie sú také odolné ako kompresorové inhalátory. Na druhej strane sú oveľa tichšie a inhalácia prebieha rýchlejšie.
Starostlivosť o zdravie-Čističky vzduchu
Kvalita vzduchu, ktorý denne dýchame má vplyv na naše zdravie a celkovú duševnú pohodu. Ak ste navyše vy, alebo niekto iný v domácnosti alergik či astmatik, nákup čističky vzduchu, poteší vaše pľúca, napuchnuté oči aj nos a to nielen v peľovej sezóne. Vonkajší smog a nečistoty z ulice nám často zabraňujú vetrať tak často, ako by sme si predstavovali a potrebovali. Aj tento problém vyriešia čističky.
Na čo sa pri výbere zamerať?
Veľkosť priestoru- Pri jednotlivých prístrojoch dbajte na ich výkon. Ten vám udáva množstvo prefiltrovaného vzduchu v metroch kubických za hodinu. Zároveň berte do úvahy, že vzduch by mal prístrojom prejsť aspoň dvakrát až trikrát za hodinu a ak je v domácnosti alergik, tak aj štyrikrát.
Výkon- Výkon by mal byť zároveň nadimenzovaný, aby ste nemuseli prístroj neustále vyťažovať na maximum.
Potreby členov domácnosti- Dnes sú v ponuke čističky s filtrami, ktoré dokážu zbaviť vzduch nielen prachu, ale aj alergénov alebo dymu z cigariet. Ak vaše deti trpia astmou a alergiami, zistite si, či existuje kompatibilný filter v rámci príslušenstva. To isté platí aj pre fajčiarov. A keď máte psa alebo mačku, siahnite po antialergénnom alebo protipachovom filtri. Čističky vzduchu s predfiltrom zachytia aj hrubé nečistoty, ako sú chlpy a pod.
Dôležité parametre:
Vzduchový výkon - potrebný výkon získate tak, že objem miestnosti vynásobíte hodnotou aspoň 2,5. Pokiaľ sú v domácnosti alergici, vynásobte objem miestnosti štyrikrát. Vždy počítajte s tým, že čistička je schopná obslúžiť iba jednu miestnosť. Prístroje sú však často prenosné, takže ich môžete prenášať podľa potreby. Niektoré modely dokonca disponujú kolieskami pre ľahšie premiestnenie.
Veľkosť prístroja - tie najmenšie prístroje môžete položiť na poličku v izbe. Väčšie modely potom bývajú tiež výkonnejšie, avšak ani tak sa nejedná o veľkosti, ktoré by v byte prekážali.
Hmotnosť - podobné ako s veľkosťou je to aj s váhou čističky. Môže vážiť niekoľko stoviek gramov, ale s väčšími rozmermi rastie aj váha. Napriek tomu môžete počítať s hodnotami do 10 kilogramov.
Hlučnosť – hlučnosť je jedným z najdôležitejších parametrov. Všeobecne môžete vychádzať z predpokladu, že čím väčší výkon, tým vyššia bude aj miera hluku. A akokoľvek cez deň môže byť prevádzka hlučnejšia, ak budete mať prístroj pustený aj v noci, budete chcieť pokoj. V každom prípade by hodnoty nemali presahovať 50 dB, v noci potom 30 dB. Niektoré modely disponujú funkciou Nočný režim, kedy sa čistička stíši na minimum a nebude vás rušiť zo spánku.
Prídavné funkcie:
Časovač - nastavte si sami, ako dlho má byť čistička v prevádzke. Môžu to byť dve hodiny, štyri alebo napríklad osem. Prístroje majú väčšinou niekoľko prednastavených hodnôt.
Regulácia prúdenia vzduchu - sami si usmernite smer alebo intenzitu prúdiaceho vzduchu. Nemanipulujte s celou čističkou, kontrolujte len prúd vzduchu.
Odložený štart - ideálna funkcia vo chvíli, keď chcete mať čističku v prevádzke počas svojej pracovnej doby. Nastavíte odložený štart a prístroj spustí za vami zadanú dobu.
Indikátor výmeny filtra - nespoliehajte sa na pravidelné intervaly. S touto funkciou vám čistička sama povie, kedy je potrebné vymeniť filter.
Ionizátor - funkcia, vďaka ktorej sa urýchľuje zhlukovanie prachových častí alebo sedimentácií a zvyšuje tak výkonnosť čističiek .
Nočný režim - ak plánujete mať čističku v prevádzke aj počas noci, vyberte modely s týmto režimom. Počas neho sa zníži hlučnosť (spolu s výkonom) a môžu sa vypnúť napríklad aj informačné diódy alebo displej.
Senzor kvality vzduchu - jednoduchý senzor, ktorý vám oznamuje, aká je kvalita vzduchu vo vašej izbe, koľko času môže trvať vyčistenie alebo keď už nie je potrebné mať prístroj zapnutý.
UV lampa - UV žiarenie pomáha sterilizovať vzduch a odstraňovať z neho tak vírusy a baktérie. Vzhľadom k tomu, že UV lampa je uzavretá vo vnútri čističky, nemusíte sa báť negatívnych účinkov.
Diaľkové ovládanie - Ovládač môže byť čo najjednoduchší a slúži iba k vypnutiu či zapnutiu prístroja, sofistikovanejší model ovláda kompletné funkcie čističky.
Displej - dokáže poskytovať veľa informácií - teplotu vzduchu alebo jeho vlhkosť, zapnutý program čistenia alebo ďalšie doplnkové funkcie.
Typy najpoužívanejších filtrov:
Uhlíkový filter - slúži predovšetkým na zachytávanie pachov zo vzduchu. Je možné ho kombinovať napríklad s HEPA filtrom.
Prachový filter - často slúži ako pred-filter pre HEPA filter. Zachytáva väčšie častice prachu a bráni tak v zaneseniu ďalšieho filtra. Kombinácia s HEPA filtrom je ideálna pre prašnejšie prostredie.
HEPA filter - má ako jediný filter garantovanú účinnosť 99,97 % a zachytáva aj veľmi malé častice do 0,3 mikrónu. Zbavuje vzduch peľu alebo úlomkov zvieracej srsti, preto je ideálny pre alergikov alebo astmatikov.
Elektrostatický filter - čistí vzduch na princípe magnetizmu. Avšak pokiaľ nie je v kombinácii s ventilátorom, pokryje len najbližšie okolie čističky. Predchádzajúce varianty sú prakticky vždy efektívnejšie.
Starostlivosť o zdravie-Naslúchadlá
Problémy so sluchom dokážu veľmi potrápiť. Či už súvisia s pokročilým vekom alebo sa prejaví po nehode či vrodenou vadou, predstavujú veľkú komplikáciu v živote človeka. Našťastie ale výskumy a moderné technológie pomáhajú s týmto problémom účinne bojovať, a tak veľa sluchovo postihnutých môže v dnešnej dobe žiť plnohodnotný život. Riešenie pre takmer všetky druhy sluchových strát predstavuje kvalitný načúvací prístroj.
Je jasné, že vybrať a kúpiť kvalitné nasluchadlo nie je tak jednoduché. Rozdielne zariadenie sa hodí pre rozdielne sluchové postihnutie. Predovšetkým odporúčame, aby ste kúpu nového naslúchadla konzultovali so svojím ORL lekárom. Jedine špecialista je schopný presne určiť vašu sluchovú vadu a odporučiť vhodný typ zariadenia, ktoré presne pokryje vaše potreby. Určite ale nie je na škodu poznať rozdiely medzi rôznymi typmi načúvacích prístrojov, alebo si vedieť vybrať medzi analógovou či digitálnou technológiou. Hodiť sa vám budú aj znalosti zvukových kanálov a pásiem.
Poznáme viaceré druhy načúvacích prístrojov:
Vreckové- Medzi najjednoduchšie a cenovo najdostupnejšie patrí vreckové. Skladajú sa z ušného závesu s malým reproduktorom a puzdrá, pomocou ktorého zariadenia ovládate. K dispozícii väčšinou máte niekoľko ovládacích prvkov, batériu a zvukový zosilňovač.
Závesné- Závesný typ získal svoj názov logicky preto, že je zavesený za uchom. V časti za uchom sa ukrýva elektronika zariadenia spoločne s batériou. Pre hladký prenos zvuku slúži tenká priehľadná hadička, ktorá vedie od tejto časti do reproduktora, umiestneného vo zvukovode. Tento typ je vhodný pre pacientov, ktorí majú príliš úzky zvukovod, ktorý nedovoľuje zaviesť zvukovodové naslúchadlo.
Zvukovodové- Zvukovodové sluchadla sú obľúbená z dvoch dôvodov. Za prvé sa často vyrábajú presne na mieru podľa odtlačku tvaru zvukovodu zákazníka. Preto nikdy netlačia a perfektne v uchu sedia. Druhou výhodou oproti predchádzajúcemu typu je ich diskrétnosť. Môžu byť tak malá, že v podstate nie sú skoro vôbec vidieť. Toto nasluchadlo ocenia ľudia nosiaci okuliare, pretože nezavadzia za uchom.
Kanálové- Najmodernejší typ predstavujú nasluchátka kanálová. Rovnako ako zvukovodové sú vyrobené na mieru užívateľovi, takže skvele padnú do ucha. Sú ešte menšie ako predchádzajúci typ, takmer neviditeľná. Preto ten, kto o sluchovom postihnutí pacienta nevie, naslúchadlo vôbec nezaznamená. Odvetrávanie je uložené hlboko v uchu a prenos zvuku je vďaka tomu reálny.
Na čo sa pozerať pri výbere:
Nabíjanie- na výber sú dva druhy: na batérie a dobíjacie načúvacie prístroje
Prostredie- Pre výber vhodného osobného naslúchadla je vhodné sústrediť sa aj na váš životný štýl. Iné požiadavky bude mať človek, ktorý sa bežne pohybuje medzi množstvom ľudí a v hlučnom prostredí, než napríklad staršia osoba tráviaci väčšinu života doma.
Smerový mikrofón- Mikrofón využijete, ak potrebujete počuť konkrétny zvuk z určitého miesta. Napríklad si chcete rozprávať s človekom, ktorý k vám stojí čelom, ale pretože sa nachádzate vo veľkej spoločnosti, hlasy ľudí v okolí vás ruší a mätú. Smerový mikrofón umožňuje zosilniť zvuk vychádzajúci zo zdroja pred vami a tie ostatné utlmiť.
Počet kanálov a pásiem- Všeobecne platí, že čím závažnejšie sluchové postihnutie, tým viac kanálov bude potrebných na získanie toho najlepšieho výsledku. Preto je dôležité, aby vaše naslúchadlo malo kanálov dostatok, ale zase nie príliš veľa.
Starostlivosť o zdravie-Odvlhčovače vzduchu
Nadmerne vlhký vzduch v domácnosti nie je iba nepríjemný, ale i nezdravý. Ľudia trpiaci alergiami, kožnými či dýchacími problémami, no i tí, ktorí sa im chcú vyhnúť, by sa preto mali snažiť robiť všetko, aby bolo ovzdušie v ich príbytku ideálne. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je používanie odvlhčovača vzduchu.
Rozhodujúca je najmä veľkosť, teplota a relatívna vlhkosť vzduchu v tom priestore, v ktorom ho chcete používať. Pri výbere sa sústreďte na konkrétne parametre, ale i na typ zariadenia. Ak vo vašej domácnosti bojujete iba s mierne zvýšenou vlhkosťou alebo kúrite menej, ako je zvykom, je možné, že budete potrebovať úplne iný model ako vaši susedia s rovnako veľkou miestnosťou.
Dôležité parametre:
Odvlhčovací výkon- udáva, koľko vody dokáže odvlhčovač zachytiť za 24 hodín.
Vzduchový výkon- hovorí, aký objem vzduchu dokáže odvlhčovač prečerpať za hodinu. Správne dimenzovaný odvlhčovač by mal celý objem vzduchu v miestnosti prečerpať zhruba dvakrát za hodinu. Malý výkon znamená stále vysokú vlhkosť, veľký výkon zase prílišné vysúšanie.
Rýchlosť odvlhčovania- veľmi podobne ako výkon odvlhčovania udáva množstvo vlhkosti zachytenej za jednotku času, ale tentoraz za hodinu.
Objem kondenzačnej nádoby- platí, že čím väčšia nádrž, tým menej často ju budete musieť vylievať.
Spôsob odvodu vody- domáce odvlhčovače vodu štandardne odvádzajú do nádržky, niektoré umožňujú aj pripojenie ďalšej externej nádoby.
Hlučnosť- udáva sa v decibeloch a zamerať by ste sa na ňu mali predovšetkým vtedy, ak bude odvlhčovanie prebiehať v miestnosti, kde spíte.
Hmotnosť- váha je dôležitá predovšetkým vtedy, ak budete odvlhčovač pravidelne prenášať medzi miestnosťami alebo ho umiestňovať na nejaký nábytok. Niektoré odvlhčovače vyššiu hmotnosť kompenzujú kolieskami na jednoduché premiestňovanie.
Funkcie ktoré oceníte:
• Displej sa nachádza v zásade na odvlhčovačoch s inými pokročilejšími funkciami, ako napr. zobrazenie aktuálnej vlhkosti vzduchu či teploty, možnosť nastavenia príslušného výkonu, alebo funkciou prepojenia na Wi-Fi. Na modeloch, ktoré môžete iba zapnúť a vypnúť, by vám bol displej nanič.
• Manuálna regulácia výkonu je veľmi nápomocná, pretože vám umožňuje odvlhčovač využívať v rôzne veľkých miestnostiach, kde môže byť rozdielna i teplota a vlhkosť vzduchu. Regulácia je väčšinou riešená pomocou niekoľkých príslušných režimov, napríklad režim na 50, 60 alebo 70 % vlhkosť. Rovnako bežným je i nastavenie v krokoch po 5 % (od 30 do 80 % vlhkosti).
• Časovač slúži na manuálne nastavenie času, počas ktorého bude odvlhčovač pracovať. Väčšinou ide o 24-hodinové časovače, ktoré môžete nastaviť v rozmedzí od 1 do 24 hodín.
• Režim vnútorného sušenia slúži na vysušenie vnútorného systému odvlhčovača. Nejde o nevyhnutnosť, na druhej strane podstatne uľahčuje údržbu a predlžuje životnosť zariadenia.
• Indikátor vlhkosti je trojfarebná kontrolka, ktorá vás upozorní na aktuálne rozhranie, v ktorom sa nachádza vlhkosť v miestnosti.
Starostlivosť o zdravie-Zvlhčovače vzduchu
Zvlhčovače vzduchu patria k veľkostne menším spotrebičom, no dokážu výrazne vylepšiť kvalitu života zvlhčeným vzduchom, ktorý dýchame. Je vedecky dokázané, že suchý vzduch je plný mikróbov a choroboplodných zárodkov, ktoré v priestore víria a napádajú náš dýchací systém. Nádchy, alergie, astmy, respiračné ochorenia či problémy s upchatým nosom bez zjavnej príčiny – to všetko sú následky prašného prostredia, v ktorom sa denne pohybujeme. Obzvlášť v zime je prostredie okolo nás ešte viac zhoršené vykurovaním a suchým vzduchom. Preto sú rýchlym a spoľahlivým pomocníkom práve zvlhčovače.
Poznáme viaceré druhy zvlhčovačov:
1. Ultrazvukové zvlhčovače- Ide o najpoužívanejšie a najúspornejšie zvlhčovače vzduchu. Fungujú na princípe ultrazvukových vĺn, ktoré rozkmitajú oscilátor a ten mení kvapky vody na mikrokvapky. Mikrokvapky menšie ako hmla či vodná para prístroj rozptyľuje do okolitého vzduchu. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu je vysoko účinný, má nízku spotrebu a môže obsahovať ionizačné tyčinky.
2. Diskové zvlhčovače- Niekoľko diskov, ktoré rotujú ponorené po určitú hladinu vody, sú základom diskového zvlhčovača vzduchu. Na vrchu je umiestnený ventilátor, ktorý v niekoľkých rýchlostiach pomáha prečisťovať a zvlhčovať vzduch. O baktérie sa zväčša stará ionizačná tyčinka, uložená v zvlhčovači.
3. Parné zvlhčovače- Parný zvlhčovač funguje na princípe produkcie horúcej pary. Za pomoci špirály zohrieva prístroj vodu, zmiešava ju s chladným vzduchom a vypúšťa do priestoru. V prípade, že nad ním uvažuje, nezabúdajte na to, že horúca para občas prispieva k zvyšovaniu teploty vzduchu v miestnosti. Množstvo modelov obsahuje regulátor intenzity vypúšťania pary. Parné zvlhčovače majú často aromaterapiu alebo antibakteriálny filter (ochranu).
4. Studené zvlhčovače- Studené zvlhčovače pracujú na princípe odparovania vzduchu. Vzduch nasávajú cez filter a následne ho zvlhčujú. Drahšie modely bývajú vybavené ionizačnou tyčinkou, štandardné modely vzduch iba zvlhčujú, nefiltrujú ho. Tento typ zvlhčovača je síce bezúdržbový, pre deti, astmatikov či alergikov však nie je úplne vhodný.
Parametre na ktoré sa treba pozerať pri výbere:
• Zvlhčovací výkon - Tento údaj vám napovie, koľko čistého vzduchu dokáže prístroj vytvoriť za hodinu. Maximálny zvlhčovací výkon sa udáva v mililitroch (ml/h). Zvlhčovače s výkonom 400 – 600 ml/h patria k tomu lepšiemu. Priestory, ktoré majú viac ako 70 m2, by mali byť vybavené aspoň dvomi zvlhčovačmi.
• Hlučnosť - Najprv si odpovedzte na otázku, kam chcete zvlhčovač umiestniť, pretože od odpovede sa bude odvíjať ďalší dôlezitý parameter – hlučnosť zvlhčovača vzduchu. Pokiaľ hľadáte zvlhčovač do detskej izby, poobzerajte sa po tichších modeloch. Spodná hranica hlučnosti je okolo 20 dB, nad 40 dB by pre vás už zariadenie mohlo byť rušivé.
• Objem zásobníka na vodu - Čím väčšia nádoba na vodu, tým lepšie. Objem nádrže na vodu sa pravidla pohybuje od 0,8 až do 8 l. Pri menšom objeme je potrebné dolievať vodu takmer pred každým použitím. Pri väčšom objeme stačí vodu doliať v priemere raz za 3 dni.
• Časovač - Funkcia regulácie času umožňuje zapnutie prístroja nastaviť aj na čas, keď nie ste vy ani vaše deti doma. Po návrate tak budete mať v priestore dobre zvlhčený vzduch. Dajú sa tiež nastaviť intervaly, v ktorých sa má prístroj zapínať.
• Ionizátor - Proces ionizácie zabezpečuje dezinfekciu vody od baktérií a?za pomoci iónov striebra likviduje baktérie a?zápach vody. Ionizátor, resp. ionizačná tyčinka môže byť súčasťou prístroja.
• Regulátor výkonu - na ovládanie množstva vypustenej pary
Starostlivosť o zdravie-Merače vlhkosti a teploty
Vlhkomer je kompaktné zariadenie, ktoré meria vlhkosť a teplotu vzduchu. Existujú klasické analógové aj modernejšie digitálne prístroje. Oba typy sú v meraní pomerne presné a zaobstaráte si ich za prijateľné ceny. Ak chcete mať v domácnosti, podniku alebo kancelárii kvalitné ovzdušie, vlhkomer je správnym zariadením, po ktorom by ste mali siahnuť. Udržiavaním správnej vlhkosti v miestnosti môžete predchádzať nepríjemným situáciám. Nadmerná vlhkosť môže viesť k tvorbe plesní, ktoré sú škodlivé pre ľudský organizmus. Príliš nízka vlhkosť zas vedie k vysušovaniu dýchacích ciest, čo sa môže prejaviť formou nádchy alebo kašľa.
Vlhkomer vás bude o kvalite ovzdušia neustále informovať a keď zbadáte, že niečo nie je v poriadku, podniknete potrebné kroky k zlepšeniu. Okrem vlhkomera a teplomera tieto prístroje často disponujú i predpoveďou počasia, kalendárom alebo budíkom s funkciou odloženia budenia. Ide teda o malé multimediálne prístroje, ktoré využijete na viacero činností. Nazývajú sa aj ako meteostanice.
Dôležitá je presnosť: Ak si prezeráte ponuku vlhkomerov, všímajte si v parametroch odchýlky meraní. Tie sa zvyčajne pri lacnejších a cenovo dostupných modeloch pohybujú okolo ± 5 %. Ak hľadáte najpresnejší vlhkomer, vyberajte z vlhkomerov, ktoré majú odchýlky v meraní na úrovni ± 1 %.
Jednoduchosť použitia: Pri digitálnych vlhkomeroch je podstatný dostatočne veľký a prehľadný LCD displej. Údaje by sa vám mali z neho jednoducho čítať a je vhodné, ak má displej aj podsvietenie. V tomto prípade môžete namerané hodnoty sledovať aj počas noci či za zhoršených svetelných podmienok.
Pred kúpou vlhkomeru do vnútorných priestorov sledujte i dizajn, typ napájania, dostupnosť a výdrž batérií, ktoré prístroj napájajú, prídavné funkcie v podobe hodín, kalendára, budíka, predpovede počasia a podobne. Ak hľadáte vlhkomer do vonkajších priestorov, podstatným faktorom je robustný a odolný dizajn, ktorý odolá nepriaznivému počasiu a extrémnym výkyvom vlhkosti. Ak chcete merať vlhkosť vonku, namiesto vlhkomera môžete siahnuť po domácej meteorologickej stanici.
Starostlivosť o zdravie-Alkoholtester
Prístroje na meranie hladiny alkoholu v krvi slúžia na občasnú kontrolu triezvosti alebo pravidelné overovanie napríklad u zamestnávateľa či profesionálnych vodičov. Práve od spôsobu využitia zariadenia sa odvíja výber vhodného modelu.
Ku kúpe prístroja na meranie hladiny alkoholu v krvi môžu viesť rozličné dôvody. Potrebujete si raz za čas orientačne skontrolovať jeho prítomnosť napríklad na festivale alebo rodinnej oslave? Ste profesionálny vodič, ktorý si musí byť istý absolútnou triezvosťou? Alebo vlastníte firmu a chcete mať pod dohľadom svojich zamestnancov? Od spôsobu a frekvencie využívania prístroja sa odvíja množstvo parametrov vrátane presnosti či rýchlosti merania.
Bude mať merač svoje miesto vo vašom vozidle alebo si ho plánujete často nosiť so sebou? Nikdy nezabúdajte na jeho hmotnosť a rozmery.
Môžete si vybrať medzi tužkovými batériami a zabudovaným akumulátorom. Výhodou prvého riešenia je bezproblémová dostupnosť náhradných batérií a s tým súvisiaca rýchla výmena v prípade vybitia pôvodných. Musíte ich však neustále dokupovať. Dobíjateľné batérie sa tiež pomalšie nabíjajú.
Funkcie:
Displej – vyspelejšie modely obsahujú vlastný displej, na ktorom presne zobrazia zistené hodnoty, prípadne aj ďalšie informácie ako históriu meraní, stav batérie či odhad triezvosti.
Akustický a vizuálny signál merania – väčšina modelov dá počas fúkania nejakým spôsobom najavo, že objem vydýchnutého vzduchu je už dostatočný. Častým býva riešenie známe z testerov používaných policajnými hliadkami. Tieto prístroje vydávajú pri fúkaní súvislý tón až do okamihu, kedy môžu začať vyhodnocovať, resp. zvukový signál zaznie pri ukončovaní vdychovania a vypočítaní výsledku. Diskrétnejšou alternatívou je svetelná dióda. Svieti buď tak dlho, ako musíte fúkať alebo sa rozsvieti až vtedy, keď je objem vzduchu postačujúci.
Možnosť prepojenia s telefónom alebo počítačom – niektoré merače možno pripojiť k ďalšiemu zariadeniu, v ktorom si následne prezriete históriu meraní spolu s dĺžkami, priemermi hodnôt, stavom kalibrácie senzora, a najmä môžete dáta archivovať. Poslúži vám na to kábel alebo bezdrôtová Bluetooth. Do druhého zariadenia musíte nainštalovať software od výrobcu.
Pamäť výsledkov – namerané hodnoty sa dajú uložiť a následne vyhodnocovať. Jednoduchšie vyhotovenia dokážu uchovať iba samotné výsledky, vyspelejšie k nim priradia aj čas, užívateľa alebo graficky zobrazia vývoj meraní.
Automatické vypnutie – aj je merač zapnutý a práve ho nepoužívate, po uplynutí určitého času sa sám vypne, čím šetrí batériu. Túto možnosť oceníte najmä pri testeroch, ktoré nosíte so sebou, môže sa totiž stať, že ich aktivujete omylom.
Signalizovanie potreby kalibrácie – zariadenie vám dá automaticky vedieť, kedy je presnosť merania natoľko nízka, že nastal čas na výmenu alebo kalibrovanie senzora.
Odhad triezvosti – ak prístroj zistí vyššiu než nulovú hodnotu alkoholu v krvi, dokáže odhadnúť, koľko času potrebujete na vytriezvenie. Podotýkame však, že ide o čisto orientačnú informáciu, nakoľko alkohol sa u každého odbúrava inou rýchlosťou.
Starostlivosť o zdravie-Monitory kvality spánku
O svoje zdravie sa staráme a zaujímame čoraz viac. Je dobre známe, že spánok je pre zdravie a celkovú životnú pohodu nevyhnutný. Zvykneme si merať rôzne parametre zdravia spojené s našim telom. Koľko prijímame potravín, ako sa stravujeme alebo koľko športujeme. Rovnakým spôsobom sa postupne viac a viac zaoberáme aj spánkom, aby bol pre nás, čo najprínosnejší.
Chceli by ste vedieť viac o svojom spánku? Môžete na to ísť tradične a založiť si spánkový denník... Alebo si zvoliť monitor spánku.
Stačí ho umiestniť pod matrac a nechať ho, nech Vám vyhodnocuje Vaše spánkové návyky, dobu a kvalitu spánku, spánkové fázy, srdcové a dychové frekvencie a podobne.
Samozrejme, všetko v užívateľsky prívetivej aplikácii Sleep Expert na PC alebo v mobile. Senzor sa jednoducho pripojí cez Bluetooth ku zariadeniu s aplikáciou a odošle jej dáta.
V prípade problému s chrápaním máme riešenie v podobe prístrojov proti chrápaniu. Majú podobu masky, nasluchátka alebo pásu na hrudník. Prístroj detekuje, keď ležíte na chrbte a vysiela elektrický impulz, ktorý vás vyzve, aby ste svoju spánkovú polohu podvedome zmenili. Zaistite tiché noci bez chrápania sebe aj svojmu partnerovi.
V prípade problému so zaspávaním existujú prístroje ktoré vám s tým pomôžu. Jemná projekcia svetla na strop vám pomôže vedome vnímať váš dýchací rytmus. Myšlienky sú rozptýlené a mozgová aktivita je znížená. Vyberte si medzi červeným a modrým svetlom a vyberte si z dvoch techník dýchania. Zaspávanie nikdy nebolo krajšie a zdravšie.
Starostlivosť o zdravie-Správne stravovanie
Trápi vás nedostatočný príjem tekutín? Máte veľa práce, pri ktorej nedokážete myslieť na nič iné a zabúdate pravidelne dodržiavať pitný režim? V tom prípade sa pozri po manažéri pitného režimu, vďaka ktorému už na pitný režim nezabudnete.
Praktický manažér pitného režimu je pomocníkom pri inteligentnom zaznamenávaní a analýze pitia, čím kontroluje správnosť vášho pitného režimu. Vďaka aplikácii máte svoj príjem tekutín pod denným dohľadom. Obsahuje funkciu pripomenutia pitia farebným LED signálom (zelená/žltá/červená) a zvukovým signálom. Malý kompaktný prístroj ktorý umiestnite kdekoľvek po ruke. Napájanie je zabezpečené klasickými batériami.
Starostlivosť o zdravie-Aróma difúzery
K navodeniu príjemnej atmosféry alebo prečisteniu priestoru skvele poslúži aromaterapia, teda pôsobenie pomocou vône. K tomu vám výborne poslúži vhodný aróma difuzér, ktorý prostredníctvom esenciálnych olejov priaznivo ovplyvňuje ľudskú psychiku. Niektoré modely môžu navyše slúžiť aj ako zvlhčovače vzduchu.
Zásadnú úlohu pri výbere zohráva umiestnenie aróma difúzora. Pokiaľ chcete mať prístroj v miestnosti, kde spíte, dajte prednosť tichému modelu, ktorý vás nebude svojou prevádzkou rušiť. S prihliadnutím k štýlu miestnosti voľte aj zodpovedajúci dizajn a prídavné funkcie.
Aj to, na aký účel budete difuzér používať, môže ovplyvniť výber daného modelu. Pre terapeutické účinky sa zvyčajne odporúčajú prístroje, ktoré rozptyľujú molekuly bez predchádzajúceho zahrievania vonného oleja (napr. ultrazvukové modely). Vďaka tomu si v sebe molekuly uchovajú všetky liečivé vlastnosti pôvodnej esencie.
Ultrazvukové, nebulizačné rovnako tak odparovacie modely sa napájajú elektrickou energiou, preto ich treba používať v blízkosti zásuvky.
Funkcie:
Ultrazvuk - ultrazvukové aróma difúzory menia vodu vo studenú paru, ktorú rozptyľujú do priestoru. Tie zvlhčujú vzduch a po pridaní niekoľkých kvapiek esenciálneho oleja krásne prevoňajú celú miestnosť.
Časovač - na časovači si môžete nastaviť určité časové intervaly a dobu prevádzky. Prístroj sa tak podľa nastaveného harmonogramu sám zapne/vypne.
Osvetlenie - elektricky poháňané modely difúzorov majú LED podsvietenie v rôznych farbách. Niektoré ponúkajú možnosť podsvietenia len v určitých priezoroch (vzoroch), iné majú podsvietenie takmer celoplošne.
Automatické vypnutie pri vyprchaní tekutiny - pokiaľ v difuzéri dôjde tekutina k odparovaniu (olej, voda), prístroj sa automaticky zastaví a nejde naprázdno.
Zvlhčovanie vzduchu - modely (ultrazvukové, odparovacie), do ktorých sa pridáva voda, slúžia tiež na zvlhčenie vzduchu v miestnosti.
Nastavenie intenzity - niektoré difúzory ponúkajú tiež možnosť nastavenia niekoľkých stupňov intenzity. Podľa potreby tak možno regulovať, ako intenzívne prevoňanie priestoru práve chcete.
Nastavenie intervalov - keď chcete miestnosť intenzívne prevoňať, vyberte nepretržitú prevádzku. Ekonomickejším variantom je prerušovaný režim, počas ktorého difuzér niekoľko minút či hodín beží a potom určitý čas oddychuje, po jeho uplynutí sa zase automaticky spustí.
Diaľkové ovládanie - aby ste pri relaxovaní nemuseli vstávať, zvoľte model s diaľkovým ovládačom alebo s možnosťou ovládania cez aplikáciu v telefóne.
Starostlivosť o zdravie-Vonné oleje
Aromatické oleje organického pôvodu vhodné do arómalamp, aróma difúzerov a niektorých zvlhčovačov vzduchu. Pri výbere treba dbať na to aby neobsahovali umelé prísady.
Starostlivosť o zdravie-Tehotenské a ovulačné testy
Bazálny teplomer je ideálnou voľbou pre plánovanie tehotenstva alebo sledovanie cyklu. Moderná technológia merania teploty bazálnych teplomerov Beurer pracuje v spojení s aplikáciou na sledovanie cyklov, aby poskytla úplne nové možnosti spoľahlivejšieho predpovedania plodných a neplodných dní. Rodinné a životné plánovanie v harmónii! Prístroj sleduje oba najdôležitejšie hormóny plodnosti (FSH a LH) pretože oba sú dôležité pre presné sledovanie vášho cyklu.
Pri výbere treba pozerať na rozsah merania, presnosť merania, certifikáciu. Mal by byť vodeodolný a dezinfikovateľný.
Ovulačný test výrazne zvyšuje vaše šance na prirodzené otehotnenie - už od 1. mesiaca. Sada plodnosti testuje dva najdôležitejšie hormóny plodnosti v priebehu jedného úplného cyklu. Testovacie prúžky sa analyzujú pomocou aplikácie - jednoducho a ľahko.
Ako správne používať ovulačný test Beurer?
1. Počkajte do prvého dňa nasledujúceho cyklu. Klepnutím na kvetinu v aplikácii oznámte Pearl, že sa začala menštruácia. Týmto sa nastaví cyklus zobrazený v aplikácii na 1. deň.
2. Po prebudení začnite testovať. Aplikácia vám každý deň pripomína, ktoré hormonálne testy musíte každý deň robiť. Farebné symboly vám uľahčia orientáciu v použití pruhov. Na testovanie vždy použite prvý ranný moč.
3. Keď testovacie prúžky zareagujú, odfoťte ich v aplikácii a preneste výsledky do aplikácie. Testy slúžia na vytvorenie hormonálneho profilu a pravdepodobnosť otehotnenia je ilustrovaná graficky.
Starostlivosť o zdravie-Respirátory a rúška
Rúška - na ústa a nos chráni vaše okolie, filtruje baktérie zo vzduchu a poskytuje ďalšiu bariéru proti kvapkám a rôznym mikroorganizmom vo vzduchu. Mäkké, elastické gumičky na zaistenie za ušami a obzvlášť jemná netkaná textília, ktorá je priateľská k pokožke, zaisťujú mimoriadne pohodlné nosenie. Vďaka integrovanej sponke na nos je možné rúško ľahko prispôsobiť rôznym tvarom tváre. Rúško musí mať CE certifikát a byť vedený ako medicínsky produkt. Pohodlné na nosenie a vysoká ochrana!
Respirátory - filtrujú vdychovaný a vydychovaný vzduch a chránia tak vás a vaše okolie pred kvapôčkami a mikroorganizmami. K pokožke obzvlášť príjemná netkaná textília s mäkkými elastickými gumičkami na pripevnenie za ušami je obzvlášť pohodlná na nosenie. Respirátor musí mať CE certifikát a byť vedený ako medicínsky produkt. Sú ľahko prispôsobiteľné rôznym tvarom tváre vďaka svojej integrovanej kovovej nosnej časti. Pohodlné nosenie a vysoká ochrana!