NASLÚCHADLÁ


 

"Problémy so sluchom dokážu veľa potrápiť."

 

Či už súvisia s pokročilým vekom alebo sa prejaví po nehode či vrodenou vadou, predstavujú veľkú komplikáciu v živote človeka. Našťastie ale výskumy a moderné technológie pomáhajú s týmto problémom účinne bojovať, a tak veľa sluchovo postihnutých môže v dnešnej dobe žiť plnohodnotný život. Riešenie pre takmer všetky druhy sluchových strát predstavuje kvalitný načúvací prístroj.

 

Je jasné, že vybrať a kúpiť kvalitné nasluchadlo nie je tak jednoduché.

Rozdielne zariadenie sa hodí pre rozdielne sluchové postihnutie. Predovšetkým odporúčame, aby ste kúpu nového naslúchadla konzultovali

so svojím ORL lekárom. Jedine špecialista je schopný presne určiť vašu sluchovú vadu a odporučiť vhodný typ zariadenia, ktoré presne pokryje vaše potreby.

Určite ale nie je na škodu poznať rozdiely medzi rôznymi typmi načúvacích

prístrojov, alebo si vedieť vybrať medzi analógovou či digitálnou technológiou. Hodiť sa vám budú aj znalosti zvukových kanálov a pásiem.

 

 

Poznáme viaceré druhy načúvacích prístrojov:

 

  • Vreckové- Medzi najjednoduchšie a cenovo najdostupnejšie patrí vreckové. Skladajú sa z ušného závesu s malým reproduktorom a puzdrá, pomocou ktorého zariadenia ovládate. K dispozícii väčšinou máte niekoľko ovládacích prvkov, batériu a zvukový zosilňovač.

 

  • Závesné- Závesný typ získal svoj názov logicky preto, že je zavesený za uchom. V časti za uchom sa ukrýva elektronika zariadenia spoločne s batériou. Pre hladký prenos zvuku slúži tenká priehľadná hadička, ktorá vedie od tejto časti do reproduktora, umiestneného vo zvukovode. Tento typ je vhodný pre pacientov, ktorí majú príliš úzky zvukovod, ktorý nedovoľuje zaviesť zvukovodové naslúchadlo.

 

  • Zvukovodové- Zvukovodové sluchadla sú obľúbená z dvoch dôvodov. Za prvé sa často vyrábajú presne na mieru podľa odtlačku tvaru zvukovodu zákazníka. Preto nikdy netlačia a perfektne v uchu sedia. Druhou výhodou oproti predchádzajúcemu typu je ich diskrétnosť. Môžu byť tak malá, že v podstate nie sú skoro vôbec vidieť. Toto nasluchadlo ocenia ľudia nosiaci okuliare, pretože nezavadzia za uchom.

 

  • Kanálové- Najmodernejší typ predstavujú nasluchátka kanálová. Rovnako ako zvukovodové sú vyrobené na mieru užívateľovi, takže skvele padnú do ucha. Sú ešte menšie ako predchádzajúci typ, takmer neviditeľná. Preto ten, kto o sluchovom postihnutí pacienta nevie, naslúchadlo vôbec nezaznamená. Odvetrávanie je uložené hlboko v uchu a prenos zvuku je vďaka tomu reálny.

 

Na čo sa teda zamerať pri výbere?

 

Nabíjanie- na výber sú dva druhy: na batérie a dobíjacie načúvacie prístroje 

 

Prostredie- Pre výber vhodného osobného naslúchadla je vhodné sústrediť sa aj na váš životný štýl. Iné požiadavky bude mať človek, ktorý sa bežne pohybuje medzi množstvom ľudí a v hlučnom prostredí, než napríklad staršia osoba tráviaci väčšinu života doma.

 

Smerový mikrofón- Mikrofón využijete, ak potrebujete počuť konkrétny zvuk z určitého miesta. Napríklad si chcete rozprávať s človekom, ktorý k vám stojí čelom, ale pretože sa nachádzate vo veľkej spoločnosti, hlasy ľudí v okolí vás ruší a mätú. Smerový mikrofón umožňuje zosilniť zvuk vychádzajúci zo zdroja pred vami a tie ostatné utlmiť.

 

Počet kanálov a pásiem- Všeobecne platí, že čím závažnejšie sluchové postihnutie, tým viac kanálov bude potrebných na získanie toho najlepšieho výsledku. Preto je dôležité, aby vaše naslúchadlo malo kanálov dostatok, ale zase nie príliš veľa.