Voľne stojace rúry

 

Voľne stojace rúry sú obyčajne menšie a kompaktnejšie. Častokrát sa dajú prenášať. Práve preto sú vhodné nielen do kuchýň doma, ale aj na chaty alebo chalupy. Ich nevýhodou je malý vnútorný objem, ktorý nedovoľuje pripraviť naraz toľko jedla ako rúra vstavaná.

Na čo sa pozerať pri výbere?

  1. Objem rúry- v závislosti od priestoru kde bude rúra použitá a od veľkosti pripravovaných pokrmov treba vybrať vhodný objem. Ten sa pohybuje od 9-66 litrov.
  2. Programy rúr na pečenie- umožňujú pečenie rôznych druhov jedál a odlišnú prípravu pokrmov.
  3. Výkon- Výkon ovplyvňuje nahrievanie a rýchlosť prípravy pokrmov
  4. Príslušenstvo- dôležité je aj dodávané príslušenstvo, ktoré rozšíri možnosti prípravy pokrmov (rošt, gril, plech na pečenie, kliešte na odobratie roštu/plechu)

Programy rúr na pečenie

Elektrické rúry na pečenie disponujú variabilným počtom programov, ktoré umožňujú pečenie rôznych druhov jedál a odlišnú prípravu pokrmov. K tým najbežnejším patrí:

Klasické pečenie– ohrev spodným aj horným telesom, ideálne na pečenie múčnych jedál a mäsa
Horko-vzdušné pečenie– ohrev kruhovým teleso za spoluúčasti ventilátora, teplota v rúre je výborne rozložená, pokrm rovnomerne prepečený
Spodný ohrev– na pečenie koláčov, na dopekanie a na zaváranie
Gril– na grilovanie mäsa a na opekanie chleba
Rozmrazovanie– na rozmrazovanie potravín
Ohrev tanierov– špeciálna funkcia, pomocou ktorej bude servírované jedlo vždy teplé

Pred kúpou elektrickej rúry je dôležité si uvedomiť, aké programy bude človek využívať a podľa konkrétnych požiadaviek si zvoliť model, ktorý bude vyhovujúci.

Rúra by mala byť doplnená niekoľkými doplnkovými funkciami, ktoré uľahčia jej používanie a zároveň zvýšia jej bezpečnosť. K tým najbežnejším patria:
Časovač– užívateľ je informovaný, keď uplynie nastavený čas
Osvetlenie– malo by byť samozrejmosťou, aby ste pri každej kontrole jedla nemuseli zbytočne otvárať dvierka.
Tepelná ochrana dvierok– keďže v rúre pečieme pri rôznych, vysokých teplotách, je táto ochrana skutočne praktická. Ak sú dvierka počas pečenia chladné, nehrozí popálenie. Najčastejšie je takáto ochrana dosiahnutá reflexnou vrstvou na vnútornom skle alebo viacvrstvovým zasklením.
Detská poistka– dôležitý bezpečnostný prvok v domácnostiach s deťmi.
Teleskopické vysúvanie pekáča- špeciálne drážky, ktoré dovolia vysunúť celý plech von bez toho, aby bolo potrebné ho držať. Uľahčuje manipuláciu.

 

Mikrovlnné rúry

 

Mikrovlnná rúra je neodmysliteľným pomocníkom v každej kuchyni. Dokáže ohrievať, rozmrazovať a v prípade multifunkčných mikrovlniek navyše ešte grilovať, piecť, variť v pare alebo dokonca kombinovať niekoľko činností naraz. Pomôžeme vám vybrať tú správnu.

Pred výberom mikrovlnky si treba zodpovedať 3 otázky.
1.    Chcete voľne stojacu alebo vstavanú mikrovlnku?
2.    Aké funkcie využijete?
3.    Chcete ju len na ohrievanie jedál alebo aj na jeho prípravu?

Dôležité parametre pri výbere na ktoré sa treba pozrieť:
Objem mikrovlnky- Vnútorný objem mikrovlniek sa pohybuje v rozmedzí 15 – 45 litrov. Na bežné použitie postačí objem okolo 19 litrov.
Priemer otočného taniera- Priemer otočného taniera v prípade mikrovlniek činí 24 až 40 cm. Mikrovlnné rúry s tanierom do 24 cm stačia na ohrievanie na bežných tanierov.
Príkon a výkon- Príkon určuje spotrebu energie mikrovlnky pri prevádzke. Výkon mikrovlnného ohrevu udáva, za aký čas bude vaše jedlo pripravené. Čím vyšší výkon, tým rýchlejšie je váš pokrm pripravený. Na bežné použitie (rozmrazovanie a ohrev jedla) vám úplne bezpečne postačí výkon 1 000 W
Ovládanie- Niektoré mikrovlnné rúry majú klasické mechanické ovládanie. (riešenie vhodnejšie pre seniorov) Čoraz populárnejším sa stáva elektronické (digitálne) ovládanie, ktoré ponúka väčšie možnosti nastavovania.
Materiál- Vrchný plášť mikrovlnnej rúry môže byť z plastu, nehrdzavejúcej ocele, prípadne kombinácia oboch materiálov. Lacnejšie modely majú vrchný plášť plastový, tie drahšie z nehrdzavejúcej ocele materiálu. Niekedy sú modely z nehrdzavejúcej ocele vybavené aj špeciálnou povrchovou úpravou proti odtlačkom prstov.
Umiestnenie mikrovlnky- Mikrovlnné rúry môžu byť voľne stojace alebo vstavané. Voľne stojacu mikrovlnku môžete umiestniť na ľubovoľnú plochu bez nutnosti inštalácie. Vstavaná mikrovlnná rúra je určená na zabudovanie do kuchynskej linky s výrezom zodpovedajúcich rozmerov.
Funkcie- Okrem základných funkcií (ohrievanie a rozmrazovanie) disponujú niektoré mikrovlnné rúry aj nadštandardnými funkciami, ktoré sú v domácnostiach čím ďalej tým viac využívané. (gril, horúci vzduch, varenie v pare)

Mikrovlnné rúry bez grilu -výhody a nevýhody:
         +nižšia obstarávacia cena
         +funkcia ohrevu, rozmrazovania a prípadne aj rýchleho varenia
         +veľký výber farieb aj retro dizajnov
         +jednoduché mechanické alebo digitálne využitie
         -menšie možnosti využitia
         -bez možnosti grilovania

Mikrovlnné rúry s grilom -výhody a nevýhody:
         +ohrievanie, rozmrazovanie potravín
         +Grilovanie a opekanie
         +veľa prídavných funkcii
         -mikrovlnka s nízkym výkonom nemusí splniť očakávania

Teplovzdušné mikrovlnné rúry-výhody a nevýhody:
         +jedlo sa prepečie rovnomerne
         +má lepšie chuťové vlastnosti
         +rýchlejšie hotové jedlá
         +široké využitie
         +mnoho prídavných funkcii
         -vyššia obstarávacia cena

Vstavené mikrovlnné rúry-výhody a nevýhody:
         +nezaberajú miesto v kuchyni
         +splynú s kuchynskou linkou
         +výbava ako pri voľne stojacich mikrovlnkách
         -vyššia obstarávacia cena
         -nemožno premiestňovať
         -možnosť použitia len v kuchyni na mieru( vyžadujú presný výrez v kuch. Linke)

 

Grily

 

Elektrické grily sú perfektným riešením pre tých, ktorí nemajú záhradu, a napriek tomu si chcú pochutnať na grilovanom mäse a zelenine. Môžete na nich vypekať ako vonku na terase či balkóne, tak vnútri bytu.


Dôležité parametre pri výbere:

Druh grilovacej plochy- predávajú sa buď s jedným typom, alebo s kombináciou niekoľkých typov grilovacích dosiek: hladký povrch-vhodný na grilovanie menších kúskov jedla, rýb, húb vajec atď.

                                  Rebrovaný povrch- skvelý na prípavu mäsa a steakov

                                  Rošt- ideálne na prípravu hydiny, bravčového aj hovädzieho mäsa, rýb.
Výkon grilu– pokiaľ chcete pripravovať na grile nielen zeleninu a zapekané bagety, ale aj mäso, potom budete potrebovať spotrebič s väčším výkonom. Od výkonu záleží rýchlosť zohratia, ale aj to, že teplota pri kontakte so studenými potravinami nepoklesne. Grilovanie si budete skutočne užívať s príkonom minimálne 2 000 W.
   
Veľkosť grilovacej plochy– toto kritérium je viac menej individuálnou záležitosťou. Pred kúpou spotrebiča si treba premyslieť, ako často budete gril používať a pre koľkých ľudí budete na ňom pripravovať jedlo. 
   
Možnosť nastavenia teploty grilu– vybrať si môžete z grilov s otočným termostatom a z tých, ktoré majú niekoľko prednastavených možností. Niektoré grily disponujú LCD displejom, na ktorom môžete sledovať info o aktuálnej teplote grilu.
   
Materiál grilovacej plochy– rošt/grilovacia mriežka môže byť z chrómu, keramiky, liatiny či kameňa. Niektoré grily dokonca umožňujú výmenu dosiek. Ak máte tú možnosť, radšej si priplaťte a zvoľte si kvalitnejší a ľahko čistiteľný materiál.
Vyberateľný rošt- Možnosť vybratia roštu z grilu oceníte predovšetkým kvôli ľahkej údržbe, pretože rošt ľahko opláchnete pod vodou, niektoré možno umyť aj v umývačke.
   
Materiál a dizajn– tie najlacnejšie grily sú vyrábané z plastu. O niečo kvalitnejšie sú grily z tvrdého plastu s kovovými časťami. K tomu najlepšiemu patria grily z ušľachtilých kovov a nerezovej ocele. 
Tepelná poistka- odporúčame gril s funkciou ochrany proti priehriatiu.
   
Senzory– grily so senzormi na kontrolu prípravy mäsa a automatickou reguláciou teploty oceníte v prípade, že s grilovaním ešte len začínate a chcete mať steak pripravený čo najlepšie.
   
Špeciálne funkcie– grily môžu disponovať nastaviteľným sklonom či výškou grilovacej plochy, časovačom, ale napríklad aj miskou na odchytávanie vytekajúceho tuku.

Kontaktné grily:

Sú vhodné na rýchle grilovanie z oboch strán aj na prípravu panini. Sú vybavené nastaviteľným termostatom, niektoré grily majú dve rôzne plochy na grilovanie. Ich výhodou je skladnosť a priaznivá obstarávacia cena.

Kontaktné grily-výhody a nevýhody:
         +grilovanie z oboch strán zároveň
         +nastaviteľný termostat
         +Cenová dostupnosť
         +niektoré grily majú vymeniteľné platne (pannini, vafle, sendviče..)
         -na prípravu menších pokrmov
         -horšie čistenie v prípade nevyberateľných platní

Raclette grily:

Sú obľúbené najmä u milovníkov zapekaných pokrmov. Vo výbave majú grilovacie panvičky, nepriľnavý povrch grilovacej dosky alebo grilovací kameň, prípadne kombinácia oboch. Výhodou je, že môžete zároveň grilovať na doske a zapekať na panvičkách pod doskou. Sú menšie, takže ich po grilovaní ľahko uskladníte.

Raclette grily-výhody a nevýhody:
         +Kompaktné rozmery
         +Dve poschodia
         +jednoduchá údržba
         +možnosť zapekania
         -vhodné na menšie pokrmy

Stolné grily:

Sú obľúbené kvôli svojej veľkosti grilovacej plochy, na ktorej ľahko pripravíte väčšie pohostenie pre návštevu alebo na grilovaciu párty.

Stolné grily-výhody a nevýhody:
         +veľká grilovacia plocha
         +možnosť výmeny gril. Plochy
         +jednoduchá údržba a čistenie
         +nezaberajú veľa miesta
         -vyššia obstarávacia cena
         -bez možnosti obojstranného grilovania súčasne 

Záhradné elektrické grily:

 Sú vhodné predovšetkým na balkón či terasu. Pri grilovaní z nich nevychádza dym z grilovacích uhlíkov či dreva, je ale potrebný prístup k elektrine. Sú vybavené poklopom, ktorý pomáha urýchliť prípravu jedla a zabraňuje ochladzovaniu grilu pri nepriazni počasia.

Záhradné elektrické grily-výhody a nevýhody:
         +Regulácia teploty
         +Poklop na urýchlenie prípravy
         +odkvapkávacia nádoba
         +oddeliteľný stojan na grilovanie vonku aj doma
         -horšie skladovanie
         -v prípade vonkajšieho použitia nutnosť elektrickej zásuvky

 

Fritézy

 

Potraviny, ktoré pripravujú fritovacie hrnce, bývajú oproti klasickému vyprážaniu na panvici rýchlejšie a najmä pohodlnejšie pripravené. 

Pri výbere sa ako prvé zamerajte na tieto kritéria: 

1.    Typ fritézy voľte podľa spôsobu ohrevu. Existujú teplovzdušné fritovacie hrnce a tiež fritovací hrniec s olejom.
2.    Veľkosť fritézy zvážte podľa toho, či ju budete často prenášať, alebo bude po celý čas na rovnakom mieste. Menšie fritézy sú síce úspornejšie, no príprava jedla pre celú rodinu v nich zaberie naozaj veľa času.
3.    Objem vám napovie, pre koľko ľudí naraz pokrm fritéza pripraví. Nepriľnavý materiál nádoby zaistí jednoduchú údržbu fritézy.
4.    Funkcie výrazne zjednodušia prácu s fritézou – či už ide napríklad o časovač alebo bezpečnostné funkcie, ako je izolovaný povrch a rukoväť či poistka proti prehriatiu. 
5.    Špeciálne programy na prípravu rôznych druhov potravín napríklad pečením, grilovaním, dusením a ďalšími metódami.


Podľa typu ohrevného telesa sa fritovacie hrnce rozdeľujú nasledovne:

  1. Ohrevné teleso ponorené v oleji – tieto druhy fritéz majú ohrevné teleso ponorené priamo v oleji. Pri tomto ohreve vzniká chladnejšia oblasť oleja v miestach pod špirálou – teplý olej totiž stúpa nahor. Z energetického hľadiska ide o úspornejšiu fritézu. Opadané kúsky strúhanky či jedla sa neprepaľujú, ale vyplávajú na povrch. Výhodou je i ľahká údržba, špirálu môžete pohodlne vybrať a nádobu umyť aj v umývačke riadu.
  2.  Skryté ohrevné teleso – ide o najrozšírenejší typ fritéz. Olej nezohrieva priamo špirála, ale teflónová nádoba. Tá umožní nielen fritovanie ale i dusenia jedla bez tuku. Mínusom je, že väčšina fritéz tohto typu sa nedá úplne rozobrať, umývanie jednotlivých častí je náročnejšie.
  3. Rotačná fritéza – tento typ fritovacieho hrnca funguje tak, že počas fritovania v nej rotuje kôš, dno je naklonené, tým pádom je na prípravu jedla nutné použiť menej oleja.-  
  4. Teplovzdušná fritéza– v tomto prípade už hovoríme o kombinovanom spotrebiči, nakoľko sa v jednom prístroji spája fritéza a multifunkčný hrniec. Integrované ohrevné telesá sú vo vrchnej a spodnej časti vnútornej fritovacej nádoby. Teplo, ktoré vzniká efektívne rozháňa ventilátor. Miešacie lopatky pokrm miesia, rovnomerne premiešavajú z každej strany a vystačíte si len s lyžicou oleja.

 

Doplnkové funkcie fritéz:
Indikátor ohrevu oleja - lacnejšie modely majú kontrolku, ktorá sa rozsvieti alebo zhasne, keď je olej rozohriaty. Drahšie modely majú LCD displej, ktorý umožňuje programovať ďalšie funkcie.
Nastavenie teploty – funkcia, ktorú oceníte v prípade, že chcete presne nastaviť teplotu, pri ktorej má byť vami vybraný pokrm fritovaný.
Automatické vypnutie - ak máte deti, určite oceníte funkciu, vďaka ktorej sa fritovací hrniec vypne, ak uplynie vami nadstavená doba jeho používania.
Oddelené zásobníky – existujú fritézy, v ktorých môžete pokojne pripravovať niekoľko pokrmov naraz. Vďaka oddeleným nádobám môžete smažiť hranolky dlhšie ako obľúbené rezne.
Priehľadné veko – aby ste pripravovaný pokrm mali stále pod kontrolou a nemuseli fritézu neustále otvárať, zadovážte si fritézu s praktickým priehľadným vekom.
Viacvrstvové odizolovanie – aby ste predišli popáleninám počas prípravy jedla, samozrejmosťou by mala byť izolácia všetkých vrstiev fritézy.
Vylievanie oleja – moderné fritézy disponujú trubičku, pomocou ktorej vylejete olej rýchle a bezpečne.
Časovač - zabezpečí, že vás fritéza upozorní po dosiahnutí nastaveného času

 

 Elektrické hrnce


Prepadli ste trendu zdravého varenia? Ak si vo vašej domácnosti nenašiel svoje stabilné miesto elektrický hrniec, je najvyšší čas zmeniť to. Tento malý zázrak kombinuje klasické postupy prípravy jedál, šetrí miesto a, samozrejme, čas. Aké sú jeho výhody a čo si pri jeho výbere všímať? Poradíme vám!

Elektrický hrniec je skutočne multifunkčnou pomôckou, ktorá splní všetky vaše očakávania. Umožňuje totiž pripravovať všetky vaše obľúbené jedlá a to hneď niekoľkými spôsobmi. Úplne bez obáv môžete variť na pare, smažiť, piecť, ale i grilovať. Do hrnca stačí pridať všetky potrebné suroviny, správne načasovať a čakať na dokonalý výsledok plný zdravia a chuti.

Ako vybrať elektrický hrniec?

V prvom rade si ujasnite si, čo všetko od elektrického hrnca očakávate a aké druhy pokrmov najčastejšie pripravujete. Sledujte tiež systémy, ktoré ponúka, nastavenia, materiál či rozmery.

Materiál – väčšina elektrických hrncov je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele a samozrejmosťou je nepriľnavý povrch. Vďaka použitému materiálu sa hrnce ľahko čistia, udržiavajú a nehrdzavejú.
Objem – veľkosť a teda aj objem elektrického hrnca sa líši podľa účelu, na ktorý ho budete používať. Ak v ňom budete variť ryžu, vyberte hrniec s objemom 5 l. Pri zaváraní sa odporúča objem 29 l, pri parných hrncoch závisí od toho, koľko chodov a pre koľko osôb budete variť. V zásade platí čím väčší, tým lepší. Celkový objem môžete zväčšiť aj prikúpením ďalších nádob.
Ovládanie – niektoré elektrické hrnce majú displej, iné sa nastavujú manuálne alebo majú možnosť dvoj- a trojstupňového ohrevu. V každom prípade by ovládanie malo byť zrozumiteľné a jednoduché. Výhodou displeja je, že vidíte nastavený program aj dobu ohrevu.
Časovač – patrí medzi špeciálne funkcie a nie každý elektrický hrniec ním disponuje. Umožňuje presné zapnutie a vypnutie, varenie si môžete rozplánovať presne podľa vašich požiadaviek alebo ho odložiť až po dobu 24 hodín.
Typ ohrevu – v ponuke sú hrnce s horným a dolným ohrevom. Typ ohrevu určuje aj použitie elektrického hrnca. Kým horný sa používa napr. na pečenie a zapekanie, dolný ohrev je ideálny pre smaženie a dusenie. Niektoré elektrické hrnce disponujú aj 3D ohrevom.
Výdrž – parné hrnce nie sú stavané na dlhší čas varenia ako 1 hodina a počíta sa s maximálnym počtom 4 osoby. Podľa toho je nutné vypočítať objem vody, ktorý je potrebný na tvorbu dostatočne účinnej pary.
Čistenie – všímajte si, ako rýchlo dokážete vami vybraný model elektrického hrnca rozložiť a tiež to, či sú jednotlivé časti vhodné do umývačky riadu. Platí, že čím je hrniec väčší, tým zložitejšia bude manipulácia pri jeho čistení.

 

 Parné hrnce


Parný hrniec je obľúbený v prípade zdravého stravovania.  Jedlo, ktoré v ňom pripravíte, si totiž zachová všetky prirodzené živiny, vitamíny a minerálne látky. V hrncoch s viacerými priečinkami viete naraz pripraviť kompletné obedové menu. A to navyše bez pridaného tuku! Varenie v pare je jednoduchou, zdravou a praktickou metódou.

 Na čo sa pozerať pri výbere:

Veľkosť – na základe počtu pripravovaných porcii treba vybrať objem hrnca. Čím viac porcii tým je aj spotrebič robustnejší a horšie skladovateľný.
Výkon - Platí, že čím vyšší výkon, tým väčší príkon. Výkon sa pohybuje približne na úrovni 400 až 2?000 W. Optimálny výkon je okolo 1200-1400W.
Použité materiály - Parné hrnce sú vyrábané z plastu alebo nerezovej, poprípade inej ocele
Objem - Celkový objem parného hrnca sa tradične pohybuje v rozmedzí od 3 do 11 l. Pre lepšiu predstavu, na prípravu obeda pre 4-člennú rodinu budete potrebovať aspoň 6 l model
Spôsob údržby - Najdôležitejším údajom je, či môžete nádoby umývať v umývačke riadu. Určite vám odporúčame siahnuť po nádobách, ktoré sú vhodné do umývačky.
Funkcie- Na drvivej väčšine parných hrncov nájdete LCD displej a niekoľko tlačidiel alebo koliesko, pomocou ktorých môžete nastaviť čas, teplotu či konkrétny režim.


Výhody a nevýhody elektrických parných hrncov:
         +Jednoduchá obsluha
         +Bez nutnosti státia pri sporáku
         +úspora elektrickej energie
         +presná regulácia teploty a času
         -vyššia obstarávacia cena

 

Elektrické panvice

 

Elektrickú panvicu využijete nielen doma, ale aj na chate alebo počas kempovania. Niektoré modely elektrických panvíc majú protišmykové podložky, veko s výfukom pary alebo napríklad praktický stojan.
Na elektrické panvice nemusíte použiť žiadne špeciálne recepty. Sú viacúčelové, v mnohých z nich môžete pokrmy variť, dusiť, piecť, zapekať či dokonca vyprážať. Elektrická panvica je dobrá aj na palacinky. Samozrejme, závisí to od parametrov konkrétneho modelu.

Základom je výhrevná plocha:

Podľa účelu a obľúbených pokrmov by ste mali vyberať tvar a rozmery výhrevnej plochy. El. panvice výrobcovia ponúkajú v niekoľkých tvaroch:

  1. Okrúhly – hodí sa na pokrmy, ktoré potrebujete často miešať. Môže ísť napr. o polievky, rôzne mäsové ragú, ale napr. aj marmelády či pretlaky.
  2. Oválny – majú ideálny tvar na pečenie celých kurčiat či inej hydiny.
  3. Hranatý – sú vhodné na prípravu koláčov, rôznych zapekaných pokrmov (napr. cestoviny, zelenina) či dusenie mäsa alebo vyprážanie.

Čo sa týka rozmerov, minimum na prípravu obeda pre štvorčlennú rodinu je priemer okolo 30 cm, v tom prípade sa vám do hrnca zmestí aj celé kurča. Pozor si však dajte aj na výšku, okrúhle el. hrnce sú spravidla vyššie, hranaté sú často na prípravu niektorých jedál príliš plytké.

Dôležitý je materiál výhrevnej plochy:

Teflón – ide o špeciálny nepriľnavý materiál, ktorý odolá teplotám do cca 260 °C, preto sa používa na povrchovú úpravu panvíc. Má však slabú odolnosť a ľahko sa poškriabe – pri poškodení stráca nepriľnavosť.
Keramika – na rozdiel od teflónových sú odolnejšie, vydržia aj teploty okolo 450 °C. Taktiež majú lepšiu tepelnú vodivosť, no klzkejší povrch a vyššiu cenu.
Hliník – je výborný vodič tepla, preto je ohrev v hliníkovej panvici rovnomerný. Čistý hliník by nemal prichádzať do kontaktu s potravinami, preto je ošetrený povrchovou úpravou.
Nehrdzavejúcu oceľ (nerez) – ide o veľmi odolný materiál s dobrou tepelnou vodivosťou, jeho čistenie je však náročnejšie.


Elektrické variče 

 

Klasická varná doska dnes už nie je jediná možnosť, vďaka ktorej môžete doma pripraviť vaše obľúbené pokrmy. Veľmi obľúbenou alternatívou sa stávajú elektrické variče. Veľmi efektívne a kompaktné riešenie. Kuchynský varič šetrí miesto i peniaze, zároveň je veľmi efektívny. Elektrický varič je skvelou voľbou aj v prípade, že sa dočasne sťahujete alebo ste v podnájme, cestujete na chatu alebo si zariaďujete víkendový domček. Elektrické variče využijú aj študenti na internátoch alebo rodiny pri cestovaní na dovolenku.

Základne parametre na ktoré sa pozerať pri výbere:


Počet a priemer platničiek – Tým, čo varia raz za čas jednoduché jedlo, postačí jedna varná zóna, teda varič s jednou platničkou. Ak pripravujete aj zložitejšie jedlo alebo varíte pre malú rodinu, vyberte dvojplatničku. Priemer platničky alebo platničiek vyberajte podľa toho, kde budete variť (doma v kuchyni, pri kempovaní, na chate) a podľa riadu, ktorý máte k dispozícii.
Príkon- Ide o veličinu, ktorá vyjadruje, koľko elektrickej energie varič spotrebuje. Čím vyšší je príkon, tým vyššia bude aj spotreba elektrickej energie. Avšak na druhej strane s vyšším príkonom stúpa aj rýchlosť ohrevu platničky.
Dizajn- Keď si kupujete varič do kuchyne alebo na chatu, pamätajte aj na to, že ho budete mať často na očiach. Mal by teda aspoň trochu ladiť do dizajnu kuchynskej linky a do štýlu vašej kuchyne.
Ovládanie- Liatinové variče majú mechanické ovládanie. Sklokeramické a indukčné majú digitálne ovládanie.
Poistka proti prehriatiu- Ide bezpečnostný prvok, ktorý sa v prípade prehriatia výhrevného telesa automaticky postará o vypnutie spotrebiča.

Indikátor prevádzky- svetelná kontrolka ktorá upozorňuje že je prístroj v prevádzke

Typy elektrických varičov:

  1. Liatinové variče - patria medzi najklasickejšie, ktoré sú na trhu už desiatky rokov. Lákadlom je predovšetkým nízka obstarávacia cena, nie je nutné kupovať žiadne špeciálne riady. Liatinové platničky majú nevýhodu v tom že, sa po znečistení veľmi ťažko čistia. 
  2. Sklokeramické variče - majú výhody predovšetkým z hľadiska úspory tepla, funkčnosti a jednoduchej údržby. Takisto sa rýchlejšie sklokeramický povrch ohrieva. Slabinou je dlhšia doba odozvy v prípade regulácie teploty. Nie je vôbec potrebné kupovať špeciálny riad ako v prípade indukcie. Oproti liatinovým varičom sú drahšie, no pre zmenu lacnejšie oproti indukčným varičom. 
  3. Indukčné variče - z hľadiska funkčnosti a efektivity teplotného výkonu sú absolútnym víťazom. Patria medzi najúspornejšie druhy elektrických varičov. Vďaka špeciálnej magnetickej technológii, ktorou indukčná varná plocha oplýva, môžete variť s minimálnymi tepelnými stratami. Majú teda veľmi nízku spotrebu elektrickej energie. Takisto oproti sklokeramike či liatine je ich výhodou, že v okamihu, keď hrniec dáte dole z platničky, plocha chladne.

 

Pekárne na chlieb

 

Chlieb patrí k základným potravinám a hoci nie je drahou záležitosťou, ľudí odjakživa priťahovalo piecť si vlastný bochník doma. Klasickú domácu pec má však doma málokto a v rúre to nie je to pravé.
Ak si radi doprajete kvalitné pečivo, domáca pekáreň rozhodne stojí za zváženie. Pečivo si viete prispôsobiť presne podľa vašich predstáv a potrieb.

Pri výbere prihliadajte na tieto parametre:


Veľkosť - Ak máte špeciálnu diétu, napríklad bezlepkovú, a plánujete piecť viac-menej pre seba, bude vám stačiť aj menšia domáca pekáreň, kde podľa konkrétneho modelu upečiete 500 – 1000 g bochník. Ak máte stravníkov viac, alebo to jednoducho plánujete rozbehnúť vo veľkom, vyberajte z väčších modelov s kapacitou až do 1600 g. A nebojte sa, vo väčšej pekárni v pohode upečiete aj menší chlebík – niektoré tiež disponujú vyberateľnou priehradkou, vďaka ktorej môžete piecť 2 bochníky naraz.
Materiál - Materiál, z ktorého je vyrobená pečiaca nádoba, je ďalším veľmi dôležitým parametrom, ktorý by ste rozhodne nemali podceňovať. Na výber máte z troch materiálov. Najčastejšie sa nádoby vyrábajú z teflónu, nehrdzavejúcej ocele a keramiky.
Hnetacie háky - Domáce pekárne majú zvyčajne jeden alebo dva hnetače cesta. Hnetače miesia a premiešavajú cesto. Menšie domáce pekárne s malým objemom nádoby na pečenie majú väčšinou len jeden hnetací hák. Viac by sa totiž do malej nádoby nezmestilo. Veľké nádoby na pečenie by mali mať vždy dva miesiace háky, aby bolo cesto dobre uhnetené. S dvomi hnetačmi je príprava rýchlejšia, cesto lepšie kysne a je nadýchanejšie. Ak vám záleží nielen na chuti, ale aj na vzhľade vášho bochníka, uistite sa, že sa dajú hnetače sklopiť. Na jednoduchú údržbu sa tiež hodí, ak je možné hnetače odmontovať.
Ponuka programov - Vyberajte podľa vašich osobných preferencií. Lacnejšie modely ponúkajú štandardne 10 – 12 programov na pečenie, drahšie modely ich majú v zásobe ešte viac. Pokiaľ zamýšľate naozaj len piecť chleba, vystačíte si bohato so základnou ponukou.
Funkcie - Jednoduché a logické ovládanie uľahčuje celý proces prípravy. Displej, zvukový signál ktorý vás upozorní keď skončí program, funkcia odloženého štartu, udržiavanie teploty aj po dopečení.
Výkon - Platí pravidlo, čím vyšší príkon, tým väčší výkon. To znamená, čím výkonnejšiu domácu pekáreň máte, tým rýchlejšie sa chleba upečie. Spotreba pekární závisí od jednotlivého modelu, teploty a typu programu.

 

Hriankovače

 

Výber hriankovača nie je záležitosť, ktorú by ste hravo nezvládli, ale aj pri tomto produkte sa nájdu rozdielne parametre. Pripravíte s ním do zlatista opečený toastový či klasický chlieb v  priebehu pár minút a bez kvapky oleja. Pečivo na raňajky či doplnok ľahkej večere máte teda hotový hneď a zdravo.

Ako prvé si treba určiť:

  1. Koľko hrianok budete robiť naraz?
  2. Na aký druh pečiva chcete hriankovač používať?
  3. Aký dizajn sa vám hodí do kuchyne?


Dôležité parametre pri výbere:


Príkon - Rozmedzie príkonu hriankovačov sa pohybuje medzi 650 W až 2 400 W. Samozrejme platí, že čím vyšší príkon, tým rýchlejšie budú hrianky pripravené. Je tiež nutné podotknúť, že čím väčší príkon, tým väčšia spotreba energie.
Počet hrianok - Najčastejšie sú hriankovače na 2 hrianky, čo vo väčšine prípadov stačí. Ak však potrebujeme vyprodukovať čo najviac hrianok naraz, môžeme siahnuť po hriankovačoch s otvormi na 4 alebo 6 hrianok, do niektorých hriankovačov sa dá vložiť aj celý krajec chleba.
Nastavenie teploty - Nastavenie teploty nám umožňuje regulovať príkon a teda ovplyvňovať, či sú všetky hrianky prepečené rovnomerne. Prvá hrianka sa často opeká dlhšie, pretože hriankovač sa rozohrieva, rozpálené platničky avšak potom môžu niektoré hrianky pripáliť. Tomu sa dá zabrániť, ak má hriankovač funkciu regulácie teploty či predhrievania platničiek.
Materiál - Voľba materiálu je predovšetkým otázkou dizajnu. Na trhu nájdete dva druhy hriankovačov, a to plastové a antikorové (prípadne kovové).
Údržba - Hriankovače nie sú zložité na údržbu. Čistenie vonkajšieho povrchu záleží na materiáli, plast možno umyť vlhkou handričkou, pre antikorové hriankovače musíme použiť špeciálne prípravky. V prípade hriankovačov nesmieme však zabudnúť na tú vnútornú časť. Pretože je hriankovač určený na opekanie chleba, budú do neho nevyhnutne padať omrvinky. Väčšina hriankovačov disponuje vysúvacím zásobníkom na omrvinky, ktorý ľahko vyberieme a vyčistíme.

Doplnkové funkcie:
Regulácia opekania – nastavuje mieru, na ktorú sa má pečivo opiecť.
Nastavenie času – nastavenie presného času, ako dlho sa majú hrianky v hriankovači opekať.
Rozmrazovanie – umožňuje rozmraziť zmrazené pečivo, aby bolo čerstvé a chrumkavé.
Jednostranné opekanie – opeká hrianku len z jednej strany. Táto funkcia sa hodí na prípravu rôznych pokrmov.
Tlačidlo okamžitého ukončenia – ihned ukončí proces opekania.
Svetelná signalizácia – ukončenie opekania prístroj ohlasuje pomocou LED indikátorov.
Zvuková signalizácia – prístroj signalizuje koniec opekania prostredníctvom zvuku.
Funkcia centrovania – zabezpečí, aby boli hrianky vždy uprostred a rovnomerne opečené.
Udržiavanie tepla – udržuje toast teplý a čerstvý, ak ho nemáme čas ihneď zjesť.
Nadstavec na zapekanie pečiva
Vysoký zdvih – vyzdvihne hrianky vyššie a uľahčí tak ich odobratie.
Vyberateľná miska – zbiera omrvinky z hriankovača a uľahčuje jeho čistenie a údržbu.
Protišmykové nožičky

 

Sendvičovače

 

Kvalitne pripravený sendvič má v gastronómii svoje právoplatné miesto. A viete, čo je jeho najväčšou výhodou? Jeho rýchla a nenáročná príprava. Obľúbené zapekané sendviče, ak chcete toasty, pripravíte behom niekoľkých minút. Stačí, ak máte doma poriadny sendvičovač. A ako ho vybrať? Poradíme vám.

Ako prvé pri výbere si rozmyslieť koľko budete chcieť robiť sendvičov súčasne. Na výber sú toastovače, ktoré pripravia 2 sendviče alebo pojmú až 4. Zaujímať by vás mal aj povrch platničiek, z ktorých sú platne sendvičovača vyrobené, či jeho multifunkčnosť, skladnosť a takisto príkon zariadenia. Na výber sú totiž aj sendvičovače s funkciami 2 v 1 alebo 3 v 1.

Základné parametre:


Výkon - Bežne sa príkon sendvičovača pohybuje na úrovni 700 až 1 000 wattov. Tento parameter je smerodajný aj pre rýchlosť ohrevu i čas samotnej prípravy. Príkon v rozmedzí 700 – 800 wattov je ideálny v pomere medzi spotrebou a časom prípravy toastu.
Povrch platne - Materiál platničky musí byť kvalitný a odolný. Lacné sendvičovače sú často vybavené platňami, ktoré sú krehké a jedlo sa na ne lepí. Ak chcete sendvič vybrať, ľahko poškodíte povrch platne. Najčastejším povrchom platní je teflón. Vyššou triedou sú sendvičovače, ktoré majú povrch keramický, ktorý má obrovskú výhodu, že sa na ňom nič nepripáli.
Veľkosť - Veľkosť sendvičovača určuje, koľko štvorcových toastov je možné v sendvičovači naraz pripraviť.

Funkcie, po ktorých sa oplatí pozrieť:

Svetelný indikátor - signalizuje kedy je sendvičovač pripravený na pečenie toastov.
Tepelná regulácia  - umožní nastaviť toustovač tak, ako chcete mať toasty prepečené.
Umývateľnosť v umývačke - umožňuje jednotlivé platničky umývať v umývačke riadu. Údržba sendvičovača tak bude veľmi jednoduchá.
Ochrana sendvičovača proti prehriatiu - Pri nebezpečenstve prehriatia v priebehu používania dôjde k jeho automatickému vypnutiu.
Protišmykové nožičky - zaistia stabilitu toustovača na každom povrchu.
Bezpečnostné pánty - zabránia, aby sa sendvičovač svojvoľne otvoril.

 

 Kombinácie 4v1 a 3v1


Radi pripravujete sendviče, vafle, grilujete? Chceli by ste si dopriať svoje obľúbené pokrmy ale trápi vás nedostatok miesta v kuchyni? Práve pre vás je tu riešenie Kombinácii 2v1 3v1 a 4v1. 
Parametre sú rovnaké ako pri klasických sendvičovačoch alebo elektrických kontaktných grilov.
Dôležité pri výbere je typ platní ktoré daný model obsahuje.
Na výber sú platne na pannini, trojuholníkové sendviče, vafle, lievance, sušienky alebo štvorcové sendviče. Na základe toho čo plánujete pripravovať si treba vybrať model s kombináciou priamo pre vás. 
 

Vaflovače


Tradičná belgická dobrota, akou sú vafle, je podobnou sladkou pochúťkou, ako palacinky či lievance. Vafle sú však v niečom špecifické a aj u nás si nachádzajú množstvo milovníkov. Tradičná „pouličná“ dobrota, ale aj noblesný dezert v reštauráciách. Ak ste si však túto sladkosť obľúbili, pripraviť si vafle môžete aj doma. A čo vám k tomu treba? Kvalitný vaflovač. Ako vybrať ten najlepší?

Zohľadniť by ste mali niekoľko aspektov výberu:


Veľkosť a tvar - Klasikou sú vaflovače, ktoré pripravia jeden pár vaflí naraz. Väčšinou ide o klasický tvar hranatých belgických vaflí. Veľkosť vaflovača však môže znamenať, že naraz pripravíte aj štyri vafle hranatého typu. V prípade profesionálnych vaflovačov, ktoré doma príliš opodstatnenie nemajú, pripravíte aj šesť kusov vaflí. Čo sa týka tvaru vaflí, typické sú spomínané obdĺžnikové tvary, no dnes už nájdete vaflovače s kvetinovým či srdiečkovým vzorom.
Príkon - Ako to už býva zvykom a fyzika nepustí, vyšší príkon vaflovača pri spotrebiči, ktorý vyrába teplo, znamená aj vyšší výkon. V praxi sa to má teda prejaviť rýchlejším ohrevom a takisto kratším časom prípravy. Základná hodnota príkonu pri vaflovačoch sa pohybuje od 700 do 1 000 wattov.
Materiál a dizajn - dôležitým prvkom je na prvý pohľad i dizajn vaflovača ako takého a jeho vyhotovenie. Najčastejšou kombináciou pri type týchto zariadení je plast a nehrdzavejúca oceľ, a teda neraz, ktorý dobre vyzerá, možno sa ťažšie udržiava čistý, ale je veľmi odolný. Pečúce platne bývajú zvyčajne potiahnuté teflónom, ktorý zabezpečuje to, že sa vafle neprichýtajú. Hoci je teflón veľmi praktický, pretože vytvára nepriľnavý povrch, jeho odolnosť nie je taká vysoká. Je veľmi náchylný na poškriabanie.

Funkcie vaflovača:

Kvalita, spoľahlivosť a odolnosť. To sú atribúty, ktoré by mal dobrý vaflovač spĺňať. S tým súvisia aj funkcie, ktoré bývajú v prípade mnohých modelov štandardom. Funkcie sa týkajú bezpečnosti i komfortu používania.

Regulácia teploty – na zariadení možno nastavovať teplotu podľa potreby. 
Tepelná poistka – bezpečnostný prvok, ktorý býva štandardom. Ak sa prístroj prehreje, vaflovač sa sám vypne, aby nedošlo ku skratu.

Zamykanie veka – vafle pri pečení zväčšujú svoj objem, a preto je funkcia zámku na veku podstatná, aby sa zabránilo odchýleniu hornej platne. Zároveň tlakom veka vafle získavajú svoj tvar.
Izolovaná rukoväť – tá má slúžiť na manipuláciu, a preto je potrebné, aby bola tepelne izolovaná. Tým pádom je možné so zariadením manipulovať aj v zapnutom stave.
Svetelné indikátory – signalizujú stav, že platničky sa zahrievajú (červená kontrolka) alebo že už sú dostatočne zahriate (zelená kontrolka).
Vymeniteľné platničky – zvyčajne ide o multifunkčné sendvičovače s možnosťou pripravovať vafle. Ide o praktickú funkciu aj v rámci údržby.
Protišmykové nožičky – opäť jeden z bezpečnostných prvkov, ktorý zvyšuje stabilitu zariadenia.

 

Popkornovače


Hoci si popcorn (spisovne pukance) môžete pripraviť aj v mikrovlnke priamo vo vrecku s kukuricou, ktoré kúpite v potravinách, je tu aj alternatíva v podobe popkornovačov.

Pri výrobe pukancov používame celé kukuričné zrná, takže ide v podstate o celozrnnú potravinu, ktorá si zachováva veľa vitamínov, minerálov a predovšetkým vlákniny. Tá vás dokáže zasýtiť aj v malých množstvách a je nevyhnutná pre správnu funkciu tráviaceho systému. Okrem toho pukance obsahujú oproti zemiakovým lupienkom málo tuku, menej sacharidov a hlavne omnoho menej nasýtených mastných kyselín. 

Máme dva typy popkornovačov:

  1. Teplovzdušný popkornovač, teda popkornovač na prípravu bez použitia oleja.
  2. Platničkový alebo miskovitý popkornovač, teda popkornovač na prípravu s použitím oleja.

Teplovzdušný popkornovač na popkorn úplne bez oleja:

Teplovzdušný popkornovač praží kukuricu iba pomocou horúceho vzduchu bez jedinej kvapky oleja. Ide o najzdravší variant prípravy popkornu. Príprava je veľmi rýchla, trvá len 3 minúty pre cca 50 g kukurice. Jeho ďalšou výhodou sú často aj malé rozmery, preto je často označovaný ako mini popkornovač.

Hrncový popkornovač na profi výsledok:

Klasický profesionálny popkornovač pripomína hrncový popkornovač. Ide o spotrebič s priehľadnými stenami. Vnútri sa nachádza hrniec, do ktorého sa sype kukurica s trochou oleja. Počas zahrievania kukuričné zrná pukajú a vyskakujú z hrnca von. Popkorn stroj disponuje miešadlom, ktoré zaručuje nepripaľovanie kukurice a jej rovnomerné zahrievanie. Jeho nevýhodou sú väčšie rozmery a rozohrievanie, s ktorým je potrebné pred použitím počítať. Vďaka tomu však zvládnete urobiť oveľa väčšie množstvo popkornu oproti ostatným druhom popkornovačov.

 

 Muffinovače

 

    Máte chuť na niečo dobré alebo sa objavila neohlásená návšteva? S muffinovačom Vás nemôže nič zaskočiť, pretože upečené máte za pár minút! Spotrebič je rozpálený na požadovanú teplotu za pár sekúnd a vy ušetríte energiu potrebnú na rozohriatie klasickej kuchynskej rúry. Forma na pečenie dokonale vedie teplo, a pečie úplne rovnomerne.
    Na nepriľnavom povrchu muffinovača sa nič nepripečie ani neprilepí. Čistenie je preto ľahké a nezaberie mnoho času. Muffinovač má kompaktné rozmery, a tak je jednoducho uskladnitelný na polici alebo v zásuvke kuchynskej linky. Všade sa vojde, nikde nezavadzia a je vždy po ruke.
    V prístroji môžete piecť ľubovoľné cesto, ktoré si urobíte sami alebo kúpite v obchode. Skúšajte variácie bezlepkové či cereálne pre zdravú výživu alebo klasické muffiny s čokoládou, orechmi či banánmi. Záleží len na Vašej fantázii a chuti. Pripravovať môžete tiež slané chuťovky, rýchle a chutné raňajky alebo svačinky.

 

 Palacinkovače


Každý, kto použil palacinkovač vie, ako užitočné je toto kuchynské zariadenie vo vašej domácnosti. Tento prístroj do kuchyne je ideálny pre každého, kto miluje palacinky. Palacinky možno jesť na raňajky alebo na večeru. Dajú sa jesť teplé alebo studené.

Každý, kto použil palacinkovač vie, ako užitočné je toto kuchynské zariadenie vo vašej domácnosti. Tento prístroj do kuchyne je ideálny pre každého, kto miluje palacinky. Palacinky možno jesť na raňajky alebo na večeru. Dajú sa jesť teplé alebo studené. Na trhu je dostupných veľa rôznych modelov palacinkovačov, ktoré majú rozdielne parametre.

Ak si chcete zakúpiť dobrý a kvalitný model, potom nie je úplne jednoduché sa medzi jednotlivými parametrami vyznať.

Výkon - Jedná sa o dôležitý parameter v každom elektronickom zariadení a palacinkovač nie je výnimkou. V tomto prípade je tiež dôležitý, pretože primeraný výkon by mal zabezpečiť rovnomerné a rýchle prepečenie cesta palacinky. Zvyčajne si vyberiete modely s výkonom okolo 900 W. Lepšie modely navyše majú zabudovaný termostat, takže môžete pravidelne regulovať teplotu vykurovacej dosky u palacinkovača.
Povrch platne - Palacinkovač by mal mať dostatočne klzkú pečenie dosku. Vďaka tomu sa palacinky nepripáli. Možno si vybrať na trhu palacinkovače s teflónom. Výhoda teflónu je, že nepotrebujete žiadny tuk. Nevýhodou teflónu naopak je, že sa dá pomerne ľahko poškodiť. Nesmiete na neho používať žiadne kovové nástroje alebo príbory.
Veľkosť dosky - Veľkosť dosky je dôležitým parametrom. To totiž ovplyvní, akú veľkú budete mať palacinku. V parametroch sa stretnete s hodnotou priemeru platne. Tento parameter je individuálna a odvíja sa od toho, aké veľké palacinky máte radi.
Počet platní - Počet platní je dôležitým parametrom vtedy, keď si chcete pripravovať viac palaciniek v jeden okamih. Možno si vybrať palacinkovače s jednou platničky, s dvoma alebo dokonca aj so štyrmi. Avšak palacinkovače s väčším počtom platničiek zvyčajne majú menší priemer.
Bezpečnosť - Niektoré modely palacinkovače majú špeciálne silikónové nožičky, ktoré bránia nechcenému pohybu prístroja. Toto riešenie má chrániť povrch pracovnej dosky pred poškriabaním a tiež zabrániť možnému pohybu zariadenia.

Funkcie a príslušenstvo:

Indikátory – Indikátory sú pomerne bežným vybavením palacinkovača. Informujú vás o aktuálnom stave pečenia. Stretnete sa s indikátormi teploty alebo indikátory prevádzky.
Nastaviteľná teplota – Modely môžu byť vybavené termostatom, ktorý vám umožní prispôsobiť si teplotu platne. Na takomto modeli nájdete aj príslušné ovládacie prvky na ovládanie teploty.
Odnímateľná pečenie doska – Ak je palacinkovač vybavený možnosťou odobratia platničky, potom je jeho umývanie značne uľahčené. Vďaka odnímateľnej doske sa palacinkovač veľmi ľahko umýva.
Protišmykové nožičky – Ak chcete zabrániť tomu, aby sa prístroj ľubovoľne pohyboval po vašej kuchyni, vyberte si taký model, ktorý je vybavený protišmykovými nožičkami, ktoré obvykle bývajú gumové.
Drevené špachtle – Drevené špachtle nájdete v balení u niektorých modelov. Ide o praktické príslušenstvo. Vďaka nemu môžete palacinku jednoducho otočiť. Drevená špachtľa je navyše prívetivá k teflonovému povrchu.
Odmerka – Odmerka je praktické príslušenstvo pre odmeranie ingrediencií.

 

Zmrzlinovače


Hľadáte jednoduchý spôsob prípravy domácej zmrzliny? Zmrzlinovač za vás spraví väčšinu práce a pripraví nielen skvelú zmrzlinu, ale aj sorbet alebo mrazený jogurt.


Na výber máme dve druhy zmrzlinovačov:

1.    Prvým typom je domáci zmrzlinovač s chladiacim médiom, ktoré je nutné pred prípravou zmrzliny uložiť do mrazničky, častokrát aj na celý deň. Takýto zmrzlinovač s vlastnou chladiacou jednotkou nedokáže nízku teplotu dosiahnuť ani ju udržať, preto je nutné zmrzlinu po príprave ihneď skonzumovať.
2.    
Druhým typom je zmrzlinovač s kompresorom, vzhľadom na vstavanú chladiacu jednotku, nepotrebuje žiadny ďalší spotrebič, zmrzlinu vyrobí úplne sám a udrží ju v chlade. Tento výrobník zmrzliny disponuje vlastným kompresorom, preto je rozmerovo väčší a ťažší. Príprava zmrzliny v zmrzlinovači s kompresorom trvá dlhšie, avšak výsledok za to naozaj stojí.

Pri výbere zmrzlinovača je vhodné riadiť sa tým, pre koľko ľudí a ako často budete zmrzlinu pripravovať.

  • Objem nádoby 
  • Rozmery
  • Príkon
  • Typ zmrzlinovača


Čokoládové fontány

 

Čokoládová fontána nemusí byť len zážitkom z oficiálnych akcií. Túto radosť si môžete dopriať aj doma. Nezaberá príliš veľa miesta a dokáže potešiť ako deti, tak dospelých. Zatraktívni každú párty. Populárna forma zábavného jedla na svadobných a narodeninových večierkoch. Čisté potešenie zo svojpomocnej prípravy dezertu. Obľúbené ovocie môžete namáčať v čokoláde, napr. jahody, hrozno, kúsky hrušiek či broskýň. Skvelé zariadenie na zdobenie dezertov čokoládovou polevou, do tekutej čokolády môžete namáčať aj kornútiky na zmrzlinu, oblátky, sušienky, vlastné pečené koláče alebo marshmallow. Vaša fantázia nemusí mať žiadne obmedzenia.


Potrebujete si pripomenúť, že čokoláda sa považuje za afrodiziakum? Takéto zariadenie vám umožní prekvapiť svoju polovičku počas romantickej večere, spoločnej oslavy Valentína alebo inej dôležitej udalosti pre pár. Čokoládové fondue sa stalo lákadlom recepcií, umožňuje vám predstaviť sladký prízvuk a slúžiť hosťom neobvyklými chuťovými zážitkami.

Pri výbere sa treba pozrieť na maximálnú kapacitu pripravovanej zmesi , maximálnu teplotu vykurovacej plochy a výkon.

 

Variče vajec


Vajíčka sú obľúbeným jedlom, ktoré vám dodá živiny a zasýti vás vďaka vysokému obsahu bielkovín. Mnohí ich obľubujú najmä na raňajky alebo aj počas dňa ako prílohu k hlavnému jedlu. Ak aj vy patríte k milovníkom vajec a navyše ich máte radi na rôzne spôsoby, mali by ste sa poobzerať po varičoch vajec. Varič vajec sa stáva populárnym a praktickým pomocníkom v kuchyni, ktorý vám uľahčí prípravu vajec. Zvládne vajíčka namäkko, natvrdo a dopriať si ich môžete aj stredne varené. Ide o moderný kuchynský prístroj, ktorý v obchodoch nájdete tiež pod názvom
vajcovar.

Ponuka varičov vajec je široká a pokiaľ ste sa s týmto typom výrobku ešte nestretli, môže byť pre vás obtiažne zorientovať sa v parametroch, ktoré je dôležité sledovať. Okrem ceny prístroja je rozhodujúci príkon, funkcie, kapacita, materiály, z ktorých je varič vyrobený, jednoduchosť ovládania a u niektorých používateľov zaváži aj dizajn produktu. 

Kapacita - koľko vajec je vajcovar schopný uvariť naraz
Príkon - Znamená to, že čím vyšší je príkon, tým väčšia je výkonnosť daného variča. V praxi sa to premietne rýchlejšou prípravou vajec.
Zvuková a svetelná signalizácia - upozorní zvukovým alebo svetelným signálom, keď skončí nastavený čas

 

 Ryžovary


Ryža patrí medzi základné prílohy k jedlám a pre mnohých taktiež medzi tie najchutnejšie. Môže sa zdať, že jej príprava je jednoduchá, no v skutočnosti je potrebné mať trochu zručnosti alebo dobrého pomocníka. Takýmto pomocníkom je skvelé
zariadenie ryžovar, ktoré vám pomôže urobiť ryžu na niekoľko spôsobov. Poďme sa bližšie pozrieť na čo sa zamerať pri kúpe tohto prístroja.


Moderný varič ryže vám ušetrí čas, stačí doň totiž len nasypať presné množstvo dobre premytej ryže a vody, nastaviť konkrétny program a počkať si na chutnú prílohu. Zariadenie je plne automatické. Ryžovar varí ryžu pomocou horúcej pary a tým pádom si jedlo zachová svoje vitamíny a ďalšie blahodarné látky.


Parametre dôležité pri výbere:


Objem - na výber sú malé ryžovary (0,5-1L), stredné ryžovary (1-1,8L) a veľké ryžovary (2L a viac)
Príkon/výkon - Táto veličina súvisí s rýchlosťou varenia, resp. množstvom. Čím vyšší je výkon, tým rýchlejšie uvaríte väčšie množstvo ryže. Obvykle sa táto hodnota začína pri čísle 300/400 W a ako rastie cena a kvalita, tak rastie aj sila výkonu.
Materiál - Variče ryže sú najčastejšie vyrobené z kombinácie plastu a nerezu. Podstatnejšie je, z akého materiálu je vyrobený povrch nádoby na varenie. Obľúbenou voľbou je teflón, ale aj nepriľnavý povrch z leštenej nerezovej ocele.

Funkcie ryžovarov:


Programy/módy varenia - druhov ryže je hneď niekoľko a každá z nich potrebuje iný prístup. Konkrétny typ má vplyv na spôsob a hlavne dĺžku prípravy, preto by mal váš ryžovar takéto nastaviteľné programy obsahovať.
Automatický režim - Ak ním ryžovar disponuje, potom je takmer bez obsluhy. Vypne sa automaticky, keďže rozpozná, že ryža je už uvarená, a nabehne na režim Keep Warm.
Udržanie tepla/Keep Warm - Táto funkcia zabezpečí, že po dovarení ostane ryža teplá ešte ďalšie hodiny bez toho, aby sa pripálila. Môžu to byť 2, 5, ale aj 24 hod.
Ochrana voči prehriatiu - Funguje ako bezpečnostná poistka a zabraňuje vyvretiu vody, prehriatiu alebo pripečeniu.
Ďalšie bezpečnostné prvky - Aby ste sa nemuseli pri príprave ryže obávať o svoju bezpečnosť, uistite sa, že pokrievka ryžovaru obsahuje otvor na únik pary, má teplovzdorné rukoväte a protišmykové nožičky, ktoré zabránia "behaniu" hrnca po linke.
Časovač - Môžete vďaka nemu nastaviť presný čas, kedy sa má ryžovar zapnúť a uvariť ryžu. Hotový pokrm na vás môže čakať po návrate z práce.
Pokročilé programy - Pokiaľ zariadenie ponúka funkcie, ktoré vám umožnia bez použitia sporáka pripraviť celé menu, máte doma multifunkčný ryžovar. Nahradí vám sporák, rúru aj tlakový hrniec, môžete v ňom variť v pare, piecť, robiť polievky, dusiť mäso a pod. 

 

 Zapaľovače


Zapaľovač je mechanické zariadenie jednoduchej konštrukcie, ktoré počas svojej aktivácie zapáli oheň a udrží ho. Existujú však aj zapaľovače domáce, ktoré kratučkým škrtnutím (a zvyčajne elektrickým) zapália plyn.

Na výber sú dva typy zapaľovačov:

  1. Plynové
  2. Piezo-elektrické

 

Vinotéky


Kto by pohrdol pohárom vychladeného vína? Ak je u vás doma niekoľko fľašiek kvalitného vína, bolo by na škodu, ak by sa znehodnotilo pri nesprávnom uskladnení. Nie každý má pivnicu a preto ak chcete mať istotu, že sú vaše fľašky vína dobre uskladnené, je pre vás ideálnym riešením chladiaca vitrína na víno –
domáca vinotéka.

1.    Premyslite si, koľko druhov vína s rozdielnymi požiadavkami na teplotu budete vo vinotéke uchovávať, a podľa toho vyberte potrebný počet zón. (jednozónové- na jeden druh vína, dvojzónové-na dva druhy vína)
2.    Podľa počtu fliaš, ktoré budete chcieť chladiť, vyberte veľkosť vinotéky. Kapacita fliaš by mala zodpovedať vašej spotrebe alebo počtu vín, ktoré chcete archivovať. (12,20-30,80 fliaš)
3.    Podľa toho, kam budete chcieť vinotéku umiestniť, vyberte voľne stojace alebo zabudovateľný typ.
4.    Konštrukcia políc je tiež dôležitým kritériom. Flaše treba skladovať vo vodorovnej polohe, aby bola korková zátka stále namočená, inak by korok vyschol a do vína začal prenikať vzduch. 
5.    Pretože vinotéka bude nonstop v prevádzke, venujte pozornosť jej energetickej náročnosti. Spotreba energie sa odvíja od kapacity vinotéky, ale tiež od technológie chladenia. Modely sú teda označené energetickými triedami.
6.    Niektoré vinotéky disponujú zaujímavými doplnkovými funkciami navyše, premyslite, či by ste ich využívali. (vnútorné LED osvetlenie, LED dotykový displej, zámok dverí, antibakteriálna ochrana, airfreshfilter na neutralizáciu pachov)
7.    Dôležitý je aj dizajn vinotéky, aby sa hodil k interiéru vášho domu.

Optimálna teplota podľa druhu vína je nasledovná:   

    červené víno 15 – 18 °C
    ružové a biele víno 7 – 12 °C
    perlivé víno 8 – 10 °C
    šumivé víno 5 – 7 °C

 

Prenosné chladničky


Chcete si vychutnať čerstvé potraviny aj na cestách? Prenosná chladnička je užitočný pomocník. Zmestí sa do auta i karavanu a vaše jedlo uchová dlhšie čerstvé.

Pri výbere sa treba zamerať:


Na využitie chladničky - Ako často ju budete používať? Od odpovede na túto otázku sa odvíja veľkosť i výkon. Rovnako by ste mali už na začiatku vedieť, čo a kde chcete chladiť. Pôjde len o niekoľko fliaš alebo aj o potraviny? 
Prenosnosť chladničky - V závislosti od frekvencie využívania chladničky si všímajte aj možnosti jej prenášania. Pokiaľ plánujete termoelektrický typ chladničky, mal by disponovať vhodným a pevným madlom. S väčšími modelmi, ktorým nechýbajú kolieska, môžete manipulovať ako s kufríkom.
Napájanie - Prenosnú chladničku možno zapojiť do klasickej, 230 V elektrickej siete. V tomto prípade ste obmedzení len dĺžkou prívodného kábla – to však ľahko vyriešite predlžovacím káblom. Na cestovanie autom sú ideálne vyhotovenia s napájaním na 12 V z autozapaľovačov. Na výlety karavanom nájdete aj možnosti s 24 V napájaním.
Materiál - V rámci vonkajšieho vyhotovenia sa stretnete najmä s plastmi rozličných farieb a tvrdosti. Telo zariadenia v takom prípade pozostáva z rozličného počtu izolačných vrstiev. 

Parametre pri výbere:


Rozmery - Trh ponúka najmä tvary kvádra rôznej veľkosti – s menšími odchýlkami prevažuje 55 x 35 x 55 cm.
Hmotnosť - Tento faktor súvisí aj so spôsobom chladenia. Zariadenia s kompresorom budú pochopiteľne ťažšie – počítajte minimálne s 18 kg. Termoelektrické boxy zasa nemusia prekročiť 10 kg.
Objem - Trh ponúka modely s objemom od 8 litrov i veľké zariadenia s priestorom viac ako 60 litrov. Závisí len na vás, či uprednostníte mobilitu a nízku hmotnosť alebo vysoký výkon a veľkorysú kapacitu.
Chladiaci výkon - U najjednoduchších boxov je v podstate nulový, nakoľko izolujú potraviny od okolitej teploty. Vnútornú teplotu možno pochopiteľne znížiť - pomocou chladiacich vložiek. Teplota klesne oproti okoliu o maximálne 10 stupňov Celzia. 
Omnoho lepšie v tomto smere vychádzajú termoelektrické chladničky, ktoré sú schopné chladiť až na rozdiel 30 °C oproti vonkajšej teplote. Najvýkonnejšie prevedenia s kompresorom zvládnu aj zmrazovať.

Dĺžka kábla - Štandardná dĺžka sa pohybuje okolo 2 až 3 metrov.

 

Výrobník ľadu


Možno ste už uvažovali o tom, ako zabezpečiť dostatočný prísun ľadu hosťom na vašej letnej párty. Niektoré drahšie chladničky (najmä tie americké) majú na tento účel vstavaný výrobník ľadu. Tieto zariadenia sa však dajú kúpiť aj samostatne.

Parametre výrobníkov ľadu:
Objem zásobníka na vodu – čím je nižší, tým častejšie budete musieť do výrobníka dolievať vodu. V praxi sa stretnete s hodnotami od cca 1 do 3 l, výnimočne aj s väčšími.
Objem zásobníka na ľad – čím menší, tým častejšie budete musieť ľad zo zásobníka vyberať, aby sa mohol tvoriť ďalší. 
Rýchlosť produkcie ľadu – pohybuje sa od cca 10 kg/24 h pri domácich výrobníkoch až po vyše 30 kg/24 h pri profesionálnych modeloch. Ak si chcete len posedieť s priateľmi pri vychladených drinkoch, postačia vám najnižšie hodnoty. Ak organizujete väčšiu záhradnú párty, poobzerajte sa po výkonnejších modeloch.
Príkon – pohybuje sa od cca 100 W pri najlacnejších modeloch až po 500 W pri tých profesionálnych. Spravidla tu platí, že čím vyšší je el. príkon, tým väčšie množstvo ľadu dokáže zariadenie vyrobiť za 24 hodín. 

 

Kuchynské roboty


Trávite v kuchyni veľa času a chcete ho využívať efektívne? Radi sa púšťate do zložitejších jedál a viete, že pre dokonalý výsledok je potrebné vynaložiť veľa energie a úsilia? Potom sa vám určite bude hodiť všestranný pomocník, ktorý pomôže s prípravou, zvládne pripraviť časť receptu, alebo dokonca uvariť celý pokrm. Ako vybrať ten správny robot, ktorý splní všetky vaše priania?

Hlavnou výhodou kuchynského robota je, že v sebe kombinuje niekoľko prístrojov naraz. Nie vždy má ale stroj v základnej výbave práve tie funkcie, ktoré potrebujete. Ujasnite si, v čom by vám mal robot uľahčiť prácu, ušetriť čas a energiu. Medzi základné funkcie robotu by malo patriť miešanie, miesenie, strúhanie, mixovanie a šľahanie. Pri výbere si všímajte, či sa dá dokúpiť prídavné príslušenstvo.

Základné paramete pri výbere kuchynského robota:


Príkon- Čím je príkon vyšší, tým výkonnejší robot je a tým ťažšie úlohy zvládne. Nezdržujte sa výberom kuchynských robotov s príkonom nižším ako 500 W. Takéto roboty zvládnu nanajvýš ušľahať šľahačku, ale rozhodne vám nebudú stačiť na miesenie cesta a ďalšie náročné úkony.
1 000 W prístroje sú zárukou kvality. Budú vám spoľahlivo slúžiť na bežné domáce použitie a ľahko s nimi vymiesite aj tuhšie cesto.

Objem nádoby - je dostupný v rozmedzí od 0,3 l do 6,7 l. Všeobecne potom platí, že čím väčšia misa, tým viac hmoty naraz nachystáte. Ak pripravujete väčšie množstvo jedla, voľte nádobu čo najväčšiu. Orientačne pre trojčlennú rodinu vám postačí objem okolo 3 litrov (1 osoba = 1 liter objemu). Pre väčšiu domácnosť využijete aj objem 4 litre a viac.
Funkcie- Než sa pustíte do výberu kuchynského robota, premyslite si, na čo vlastne budete tento prístroj používať. Medzi základné funkcie kuchynského robota patria:
•    mixovanie
•    šľahanie
•    miesenie

Ďalšími funkciami sú:
•    mletie
•    odšťavovanie (lisovanie)
•    strúhanie

Nadstavce a príslušenstvo - Štandardnou výbavou kuchynských robotov sú nadstavce všetkých druhov a pracovná nádoba. V základnej výbave sú metličky na šľahanie, miešanie a miesenie, tiež rôzne strúhadlá a krájače, vtláčadlo pre nástavec na strúhanie. U lepších strojov bude aj mlynček na mäso, orechy a semienka. K dokúpeniu potom býva množstvo ďalších nadstavcov, ktoré vám uľahčia ďalšie činnosti
Materiál - Pri väčšine robotov platí priama úmera. Čím kvalitnejší materiál, tým spoľahlivejší robot je a dlhšie vydrží. Preto skôr než plastového pomocníka zvoľte kovového robota so sklenenou či antikorovou nádobou. Pokiaľ máte umývačku alebo ju plánujete do budúcnosti zaobstarať, vyberajte z nádob a príslušenstva, ktoré sú vhodné na umývanie v umývačke. Zárukou spoľahlivosti sú aj kovové prevody v útrobách robota, vďaka ktorým vám robot pomôže aj so skutočne náročnými úlohami bez prehriatia a zničenia prevodov.
Spôsob pohybu metly - Miesiaci proces v nádobe kuchynského robota môže prebiehať dvoma spôsobmi - stredovým pohybom metly, či planetárnym pohybom metly. Stredové miešanie využíva jednu metlu, ktorá sa otáča okolo svojej osi, alebo dve, ktoré sa navzájom obiehajú. Planetárny systém miešania je oveľa sofistikovanejší. Metla sa pohybuje jedným smerom, ložisko sa ale otáča smerom opačným, vďaka tomu dochádza k dokonalému premiešaniu ingrediencií.

 

Krájače


Hoci elektrický kuchynský krájač nie je doposiaľ v domácnostiach samozrejmosťou, stáva sa čoraz viac obľúbeným kuchynským spotrebičom. Tento praktický pomocník ušetrí množstvo času, ušetrí energiu a neraz možno i vaše zdravie. Krájanie za pomoci elektrického krájača je jednoduché, rýchle a precízne.

Základné rozdelenie krájačov:

  1. Mechanické - Prednosťou je nižšia cena i hmotnosť a to, že nevyžaduje pripojenie na elektrinu. Funguje na jednoduchom princípe – stačí rukou otáčať kľuku. Nevýhodou je najmä namáhavejšia práca. Hodí sa predovšetkým na krájanie chleba.
  2. Elektrické - Vďaka použitiu elektricky poháňaného rezného kotúča je s ním práca komfortná, rýchla a precízna. Elektrický krájač má univerzálne použitie – vhodný je pre mnoho druhov potravín. Ideálny ako krájač na šunku, salámu, syr či zeleninu.


 
Elektrické krájače ďalej rozdeľujeme na vstavené a voľne stojace.

Pri výbere elektrického krájača sa treba zamerať na:
Príkon - Silnejší motor prináša rýchlejšie a precíznejšie krájanie a umožňuje roztočiť väčší kotúč. Vďaka tomu si jednoduchšie poradí s viac druhmi potravín. Hodnota príkonu elektrických krájačov určených do domácnosti sa štandardne pohybuje v rozmedzí od 130 do 200 W.
Materiál - Dôležitým kritériom výberu krájača je materiál, z ktorého je vyrobená konštrukcia. Na výber máte dve základné možnosti:
Plastové krájače – výhodou je najmä nižšia cena i hmotnosť, väčšinou sa dajú zložiť, vďaka čomu zaberajú málo miesta. Ale ich odolnosť je slabšia a životnosť kratšia. Taktiež sú menej výkonné a majú menšie rezné kotúče.
Nerezové krájače – stoja síce viac peňazí a sú ťažšie, avšak na oplátku ponúkajú väčšiu stabilitu, odolnosť a dlhšiu životnosť. Zároveň disponujú silnejším výkonom a väčšími reznými kotúčmi.
Druh kotúča - Spolu s motorom je rezný kotúč najdôležitejšou súčasťou krájača. Jeho kvalita a vlastnosti rozhodujú o tom, či výsledky krájania budú také, ako vyžadujete.  Kotúče sa najčastejšie vyrábajú z nerezovej ocele v dvoch rozmeroch: s priemerom 170 a 190 mm. 


Na výber máte dva typy rezných kotúčov:

  •     hladký kotúčideálny na rezanie tenkých plátkov potravín
  •     kotúč so zúbkami – menej presný, ale zato univerzálnejší typ, vhodný na krájanie chleba, mäsa, syrov aj zeleniny.

Hrúbku rezu - S kotúčmi bezprostredne súvisí hrúbka krájania. Elektrický krájač na potraviny umožňuje reguláciu hrúbky rezu. Väčšinou sa pohybuje v rozmedzí od 0 do 20 mm.
Bezpečnostné prvky - Veľmi užitočným je chránič prstov, ktorý nedovolí, aby sa dostali do kontaktu s kotúčom. Nezabúda sa ani na ochranu pred nechceným zapnutím spotrebiča. Na zozname funkcií často nájdete detskú poistku. Dôležitými bezpečnostnými prvkami krájačov sú taktiež kryt čepele a protišmykové nožičky. Veľmi podstatná je ochranu motora pred prehriatím, ktorá spotrebič v prípade nevyhnutnosti automaticky vypne.

Elektrické nože: v priebehu niekoľkých sekúnd bez námahy a rýchlo krája chlieb, koláč, pečené a dokonca aj mrazené jedlá. Nôž je energeticky efektívny a zároveň výkonný. Čepele majú naviac funkciu samo-ostrenia, vďaka čomu zostáva nôž vždy ostrý. Krájajte pohodlne a jednoducho čerstvý chlieb či zamrazené mäso!


Mlynčeky


Ručný či elektrický?
Pri mletí ručným mäsomlynčekom ide čisto iba o súboj vašej sily s mäsom. Po pár kg mäsa však začne byť práca s ním únavná. Elektrický mlynček na mäso bude lepšou voľbou v každom ohľade. Elektrický mlynček vám, na rozdiel od ručného, ušetrí veľké množstvo energie a času, ktorý môžete venovať príprave iných surovín.


Parametre a funkcie mlynčekov na mäso:

Príkon – čím je vyšší, tým má elektromotor väčšiu silu. Väčšinou platí, že čím vyšší príkon, tým vyššia je aj rýchlosť mletia, tá však závisí aj od konštrukcie mlynčeka a od použitého mäsa. Najslabšie mlynčeky na mäso majú výkon 400 W, u tých najsilnejších sa stretnete aj s hodnotami vyše 2 000 W. 
Rýchlosť mletia – udáva sa v kg/min. a vyjadruje približné množstvo mäsa, ktoré dokáže mlynček pomlieť za jednu minútu. Závisí aj od typu a tvrdosti použitého mäsa – samozrejme, že mäkké bravčové pliecko sa vám bude mlieť jednoduchšie ako šľachovité odrezky.
Počet rýchlostí – niektoré mlynčeky disponujú nastaviteľnou rýchlosťou elektromotora v niekoľkých stupňoch.
Spätný chod – v prípade zaseknutia vám umožní zmeniť smer otáčania motora a tým aj smer pohybu suroviny. Vďaka tomu zaseknuté suroviny uvoľníte a následne môžete pokračovať v mletí.
Poistka proti preťaženiu – môže byť riešená mechanickou spojkou, ktorá v prípade upchatia tvrdým kusom mäsa či inej suroviny odpojí hriadeľ od motora, čím zabráni poškodeniu mlecieho mechanizmu. Niektoré modely sú osadené aj vratnou tepelnou poistkou, ktorá ochráni elektromotor pred spálením tak, že ho pri preťažení a následnom prehriatí vypne.
Príslušenstvo – Medzi vhodné príslušenstvo patrí plnička klobás, nadstavce na krájanie a strúhanie, lis na ovocie, nadstavec na mletie rôznych zŕn. Pri výbere si treba premyslieť na čo všetko spotrebič chcete používať, prípade sa pozrieť či sa dá príslušenstvo dokúpiť. 

 

 Mixéry


Mixéry uľahčujú prípravu najrôznejších pokrmov, dezertov aj nápojov. V prvom rade si ujasnite, aký typ mixéra potrebujete. Potom sa rozhodujte podľa funkcií mixéra a prihliadnite aj na to, z akého materiálu je telo mixéra, ale aj jeho nože a nádoba na mixovanie.

Poznáme viaceré druhy mixéra, treba si vybrať vhodný typ pre seba:

  1. Stolové mixéry - Stolný mixér je veľmi univerzálny. Ponúka široké spektrum využitia od mixovania potravín cez drvenie ľadu až k príprave nápojov. Zároveň by si mal poradiť aj s veľmi tvrdými ingredienciami. Súčasťou je vždy veľká nádoba na mixovanie s tesniacim viečkom. Mixovanie je rýchle a efektívne, hodí sa aj na dlhšie mixovanie.
  2. Ručné-šľahače - Ručný mixér je vhodný na mixovanie, šľahanie a miesenie podľa príslušenstva, aké má. Najčastejšie sa s ním pripravujú krémy, šľahačka, sneh alebo cestá. Údržba šľahača a manipulácia s ním, sú jednoduché.
  3. Tyčové-ponorné mixéry - V závislosti na príslušenstve (rôzne nadstavce a nádoby) tyčový mixér ponúka široké spektrum využitia. Používa sa manuálne, musíte ho držať. Má skladnú konštrukciu a jednoduchú údržbu. Nie je vhodný na dlhšie mixovanie, má menší výkon. Je určený na ponorné mixovanie.
  4. Mini-sekáčiky - Sekáčiky a drviče sú určené predovšetkým na drvenie, sekanie alebo krájanie orechov, semienok, ľadu, ale aj ovocia, zeleniny a pod.
  5. S otočnou nádobou- Otočná misa s prevodovým systémom nevyžaduje, aby užívateľ držal šľahač v ruke, čo ho robí pohodlnejším ako štandardné modely.
  6. Smoothie - Mixéry na smoothie vynikajú jednoduchým a rýchlym použitím. Dodávané sú väčšinou s praktickými mixovacími nádobami s vekom, ktoré môžete brať kamkoľvek so sebou.

Na aké parametre sa pozerať pri výbere:


Príkon - nám povie, ako veľmi bude mixér výkonný, čím vyšší príkon, tým lepšie a rýchlejšie bude stroj pracovať
Počet otáčok -  Počet otáčok uvádza, koľkokrát sa nôž otočí za minútu. Platí, že čím viac otáčok, tým je pokrm rýchlejšie a kvalitnejšie namixovaný. Čím všestrannejšieho a výkonnejšieho pomocníka v kuchyni chcete, tým by mal byť počet otáčok vyšší.
Materiál - Telo mixéra by malo byť vyrobené z kvalitného plastu, alebo nerezu, oba typy materiálov sa veľmi dobre a ľahko čistia. Najdôležitejší je materiál použitý u mixovacích nožov - ideálne sú nože z nerezovej ocele pokryté titánovou vrstvou (vďaka tomu sa v potravinách zachovajú vitamíny a minerály). Nádoby môžu byť plastové, nerezové alebo sklenené, ak sa chystáte mixovať horúce omáčky alebo polievky, vyberajte nádoby najlepšie z borosilikátového skla či tritanu.
Príslušenstvo - dôležité je množstvo príslušenstva ktoré vám pracú uľahčí (rôzne nadstavce, nádoby..)
Špeciálne funkcie - poistka proti prehriatiu motora, bezpečnostná poistka v prípade zlého zloženia spotrebiču, turbo funkcia, pulzný spínač, protišmykové nožičky, regulácia rýchlosti.


Sušičky potravín


Sušenie je starobylou metódou konzervácie rôznych potravín, od byliniek cez huby, ovocie, zeleninu, až po mäso. Vďaka sušeniu predĺžite životnosť a zachováte v nich čo najviac vitamínov. Sušičky ponúkajú cenovo dostupný spôsob, ako rýchlo a efektívne nasušiť takmer všetko, čo sa vám na záhradke či v sade urodilo. Ako si vybrať správnu sušičku a čo pri jej výbere rozhoduje?

Na čo sa sústrediť pri výbere sušičky:


Tvar sušičky a spôsob distribúcie tepla- V zásade rozlišujeme dva druhy sušičiek ovocia podľa ich tvaru. V ponuke nájdete guľatú alebo hranatú sušičku potravín.

Najzásadnejší rozdiel medzi týmito dvomi typmi sušičiek je v umiestnení motora:

  1. Guľaté - Okrúhle sušičky majú motor v spodnej časti. Teplý vzduch tak stúpa nahor, čo vedie k nerovnomernej distribúcii tepla. Na trhu sú v ponuke ja sušičky ktoré majú motor vo vrchnej časti a plné podlažia, čo zaistí rovnomerné rozloženie teploty viď. sušičky ovocia ABC.
  2. Hranaté - Hlavnou výhodou hranatých sušičiek ovocia je rovnomerná distribúcia tepla. Vykurovacie teleso je väčšinou na boku a teplý vzduch sa dostáva ku všetkým potravinám v rovnakej intenzite. Sitá teda nemusíte prehadzovať. Nielenže je to pohodlnejšie, ale môžete tak dosiahnuť lepšie výsledky sušenia

Základné parametre pri výbere:

Príkon - Príkon vyjadruje, koľko energie si sušička potravín vezme na svoju prevádzku. Teda čím vyšší príkon, tým vyššia spotreba energie. Príkon sušičiek ovocia sa bežne pohybuje v rozmedzí od 220 W do 1 000 W
Počet podlaží a ich rozmer - Najbežnejší počet sít je 4-5. Niektoré sušičky majú možnosť dokúpenia ďalších podlaží čim sa zvýši plocha na sušenie. Okrem počtu jednotlivých plat je dôležitá aj ich veľkosť. Okrúhle sušičky s priemerom pláta 23 – 25 cm sú z tých menších, priemer okolo 30 cm je takým zlatým stredom, a za objemnejšie považujeme sušičky s priemerom sita 32 – 33 cm.
Použité materiály - Sušičky potravín sa vyrábajú z dvoch druhov materiálov. Z plastu alebo z nehrdzavejúcej ocele. Materiál má vplyv na kvalitu a životnosť sušičky.

Doplnkové funkcie sušičiek ovocia:


Regulácia teploty - Ide o veľmi praktickú funkciu, ktorá prispieva k vyššej kvalite sušenia. Ovocie, zelenina, huby, bylinky a mäso potrebujú rozdielnu teplotu k svojmu sušeniu. Štandardne majú sušičky nastaviteľnú teplotu medzi 35 °C a 70 °C, čo je dostačujúce na väčšinu druhov potravín.
Časovač - Na časovači si môžete nastaviť dobu sušenia. Po uplynutí tejto doby sa sušička sama vypne. Voliteľné časové rozpätie je rôzne model od modelu. Zvyčajne sa pohybuje okolo 12 hodín.
Tepelná poistka - Táto poistka je dôležitá, aby ste sa nemuseli báť o bezpečnosť, preto by mala byť štandardným vybavením každej sušičky potravín. Slúži proti prehriatiu prístroja, ktorý sa v prípade nutnosti vypne.
Priehľadné veko - Pokiaľ má sušička ovocia priehľadné veko alebo je celá z priehľadného materiálu poskytuje vám tým okamžitý prehľad o stave sušenia.ň

 

Zaváracie automaty


Keď sa povie zavárací hrniec, pravdepodobne si predstavíte klasický hrniec väčších rozmerov, ktorý sa umiestni na sporák a prikryje veľkú puklice s teplomerom. Túto variantu nahrádza elektrický zavárací hrniec, ktorý pracuje samostatne, proces zjednodušuje a možno ho využiť aj pre inú prípravu, než je zaváranie kompótov, zeleniny alebo mäsa.

Elektrický zavárací hrniec vám ušetrí veľa času i starostí pri procese zaváraní. Vďaka moderným technológiám sa nemusíte prakticky skoro o nič starať. Elektrický zavárací hrniec sa sám dokáže zahriať, teda ho nemusíte dávať na sporák alebo iný zahrievacie prístroj. Výhodou je, že vie sám udržiavať potrebnú teplotu pre zaváranie, teda nepotrebujete teplomer a zavárací hrniec sa o toto postará sám. Hodnotu teploty pri zaváraní stráži termostat.
Zavárací hrniec možno odporučiť a pre neskúsených, alebo pre ľudí, ktorí majú radi pohodlnú prípravu alebo chcú ušetriť čas. Vďaka týmto všetkým výhodám je logicky cena o niečo vyššia ako u klasického zaváracieho hrnca.

Na výber sú hrnce z dvoch materiálov:

  1. Smalt – Hrniec vyrobený z tohto materiálu sa vymyká predovšetkým svojou cenovou dostupnosťou. Nevýhodou smaltovaného materiálu je napríklad to, že sa neudržiava práve najlepšie. Ďalšou nevýhodou je, že musíte dbať na to, ako s ním zaobchádzate, pretože tento materiál je celkom náchylný na poškodenie.
  2. Nerezový materiál –Jeho najväčšou výhodou je, že je značne odolný. Vďaka tomu znesie aj o niečo drsnejšie zaobchádzanie. Väčšinou sa vám ho nepodarí poškrabať a môžete ho tak jednoducho a ľahko umyť. Dôležitou informáciou je tiež to, že nerez na seba neviaže žiadne zápachy. Nevýhodou tohto materiálu je o niečo vyššia cena celého hrnca.

Dôležité parametre pri výbere:

Objem hrnca - Ďalším veľmi dôležitým faktorom pre výber dobrého zaváracieho hrnca je jeho objem. Rozhoduje hlavne o tom, koľko toho na jeden krát zavaríte. Na tento parameter by ste rozhodne nemali zabúdať. V niektorých modeloch si môžete pripraviť aj horúce nápoje (napríklad grog). Najčastejšie sa stretnete s objemom okolo 27 litrov. Stretnete sa aj s menšími alebo väčšími hrncov.

Príkon - má veľmi dôležité poslanie. Ovplyvňuje nám efektivitu a rýchlosť ohrevu. Znamená to ako dlho trvá, než hrniec dosiahne požadovanú teplotu. To nám celkovo ovplyvní dobu prípravy a zaváranie.

Doplnkové funkcie a príslušenstvo:

Časovač – Funkcia časovača vám umožní pohodlne si nastaviť dobu, po ktorú sa budú vaše zaváraniny zavárať. To vám značne uľahčí používanie zaváracieho hrnca.
Funkcie displeja – Displej vám uľahčuje celkovú prácu s elektrickým hrncom. Môžete si na ňom zobraziť teplotu, koľko zostáva dokonca a mnoho ďalších užitočných informácií, ktoré vám pomôžu v procese zavárania.
Termostat – Vďaka termostatu si pohodlne nastavíte iba teplotu zaváranie. Tento prepínač sa dá pohodlne nastavovať a udržujete teplotu, ktorá je pre váš proces zavárania vhodná a veľmi dôležitá.
Výpustný ventil – S výpustným ventilom sa stretnete hlavne pri elektrických hrncov. Tento ventil je predovšetkým iba pre odlievanie vody zo zaváracieho hrnca. Dá sa tiež použiť pre vypúšťanie pripraveného horúceho nápoja.
Poistka proti suchému zapnutiu – Táto bezpečnostná funkcia vám zaistí, že sa vám nič nepripáli pri zaváraní.
Funkcia odloženého štartu – Táto funkcia je užitočná, pretože vám uľahčí prípravu s pomocou odloženého štartu.
Odšťavovací nadstavec - nadstavec vďaka ktorému na zaváracom hrnci dokážete odšťavovať ovocie

 

Odšťavovače


V dnešnej dobe moderného zdravého stravovania sú súčasťou nášho jedálnička aj zdravé výživové nápoje. Na prípravu takýchto nápojov a 100 % štiav bez pridaného cukru a umelých farbív sa určite zíde aj dobrý odšťavovač. Ako si však zaobstarať ten správny odšťavovač a na čo sa pri výbere zamerať? Tieto spotrebiče sa môžu značne líšiť nielen dizajnom, ale aj parametrami. 

Na výber máme viaceré druhy odšťavovačov:

  1. Pomalé odšťavovače - Šnekový odšťavovač drví ovocie pomocou rotujúcich kolies. Šťavu vytláča cez sito a dužina sa triedi do zbernej nádoby. Šnekový odšťavovač môže byť jednohriadeľový alebo dvojhriadeľový. Pracujú na nízkych otáčkach a lisujú ovocie a zeleninu bez zahrievania.
  2. Odstredivé odšťavovače - Odšťavovač rotujúcimi nožmi rozseká a nastrúha suroviny. Ovocie putuje na sito, kde sa odstredivou silou získa šťava. Dužina sa triedi do zbernej nádoby.
  3. Citrusové odšťavovače - rýchlo a jednoducho pripravia čerstvú šťavu plnú vitamínov. Ich obsluha je nenáročná, rovnako ako spotreba energie a lisovanie ovocia. Vďaka ich dizajnovému spracovaniu často tvoria moderný kuchynský doplnok. Pri výbere je dôležitý výkon a použité materiály. 

Výkon, rýchlosti a počet otáčok odšťavovača:

Výkon motora - odporúčaný výkon pre odstredivý model je aspoň 1 000 W pre šnekový 150 W
Frekvencia otáčok - vysoká frekvencia znamená viac šťavy
Jemnosť sita - jemnejšie sito znamená menej odpadu, viac šťavy,
Možnosť regulovať výkon motora - regulácia podľa vloženého typu ovocia alebo zeleniny
Počet rýchlostí (odstredivé modely) - aspoň 2 rýchlosti, nízke otáčky na mäkké plody, vysoké na tvrdé plody

Materiál a životnosť:

Vysoké otáčky kladú vysoké nároky na kvalitné spracovanie ložísk a konštrukciu motora. Preto sú "odstredivky" náchylnejšie k opotrebovaniu a ich životnosť je v priemere kratšia. Neznamená to ale, že sa vyrábajú z menej kvalitných materiálov.
Najdôležitejším materiálom u odstredivých odšťavovačov je ten, ktorý je použitý na sito. Má totiž priamy vplyv na výťažnosť. Zamerajte sa na filtre vyrobené z mikrosieťoviny s čo najväčším množstvom otvorov.

Náročnosť čistenia a zostavovania:

Pozrite sa aj na náročnosť zostavovania a čistenia, ktoré je nutné po každej príprave nápoja, najmä čistenie sita u odstredivých odšťavovačov nemožno odbiť. Skúsení kuchári rozhodne odporúčajú nezanedbávať ani milimeter prístroja. Skvasené a zaschnuté ovocie či zelenina sa môžu stať dôvodom pre obstaranie nového prístroja.

Veľkosť nádoby na džús:

Zvážte, aké veľké množstvo šťavy budete pripravovať. Ak je záujemcov viac, napríklad v práci, zháňajte sa po väčšej nádobe na šťavu. Dĺžka nepretržitej práce sa vám tak zároveň predĺži, čo je rozhodne plus.

Veľkosť nádoby na odpad:

V tomto prípade platí to isté, čo u nádoby na džús. Čím väčšia, tým dlhšia doba nepretržitej práce. Niektoré odšťavovače majú nádobu zabudovanú, iné ju majú mimo prístroj, čo uľahčuje prácu, avšak môže dôjsť k nechcenému vysypaniu.

 

Zváračky fólie


Uskladnením potravín vo vákuu môžete výrazne predĺžiť ich životnosť. Zariadenia, používané na túto činnosť sa nazývajú zváračky fólií alebo vákuovačky a sú hojne využívané v reštauráciách a v profesionálnej gastronómii. Výrobcovia však postupne predstavujú aj modely pre domáce použitie s výrazne nižšími cenami.


Zváračky fólií budete najčastejšie používať na predĺženie trvanlivosti potravín, majú však omnoho širšie využitie:

Varenie vo vákuu – ide o metódu zvanú sous-vide, pri ktorej vo vákuu zabalené mäso dáte variť do vody alebo do pary s veľmi nízkou teplotou (cca 60 – 70 °C, v závislosti od druhu mäsa). Takto pripravené mäso je dostatočne uvarené, zároveň však omnoho jemnejšie a mäkšie, ako keby ste ho dusili klasickým spôsobom. Tento spôsob prípravy vyžaduje dokonalú tesnosť zvarov na vreckách, aby sa voda alebo vzduch nedostali dovnútra.
Marinovanie – póry mäsa či iných potravín sa vo vákuu otvoria, vďaka čomu prenikne marináda dovnútra veľmi rýchlo. Na rozdiel od klasického marinovania, ktoré trvá rádovo hodiny, alebo aj celý deň, zaberie marinovanie vo vákuu iba niekoľko minút a marinované suroviny budú omnoho chutnejšie.
Predĺženie trvanlivosti – dlhšie uchovať môžete napr. mäso, syry, pečivo, varenú zeleninu a pod. Tento spôsob sa tiež hodí pre kávu, orechy, múku a rôzne iné sypké potraviny, ktoré by inak do seba časom nasali pachy z okolia, čím by sa znehodnotili. Rovnako môžete znovu zabaliť aj potraviny, ktoré ste vo vákuovom obale už kúpili. Vákuovanie však nie je vhodné pre čerstvú zeleninu a ovocie, ktoré potrebujú „dýchať“. Pri vákuovaní by produkovali oxidy dusíka, ktoré by v konečnom dôsledku potravinu skazili.
Príprava jedla vopred – vákuovanie je ideálne pre uchovania vareného jedla. Pokým varenú ryžu či cestoviny by ste mali jesť max. 2 dni, ak ju uchováte vo vákuu, môžete ju konzumovať omnoho dlhšie. Takýmto spôsobom si môžete rozdeliť uvarené jedlo na porcie pokojne aj na týždeň či 2 vopred. Vákuovačka je teda vynikajúcim pomocníkom napr. pri diéte.
Výroba ľadu – fóliu alebo vrecká určené na vákuovanie môžete použiť aj na výrobu ľadu. Ten si môžete neskôr nadrviť do nápojov alebo ho použiť ako obklad na zmiernenie opuchov po prípadných úrazoch.
Uchovanie živých kvetov – ak chcete predĺžiť životnosť rezaným kvetom, môžete využiť vákuovanie, musíte si však vybrať vákuovačku s možnosťou pomalšieho alebo manuálneho odsávania. Vďaka tomu sa kvety nezdeformujú.
Ochrana dôležitých dokumentov – dôležité dokumenty, ako napr. zmluvy, rodné listy a pod., môžete vákuovaním ochrániť pred prípadným poškodením vlhkosťou. Tento spôsob môžete využiť doma, ale napríklad aj pri cestovaní.

Vákuovačky delíme na:

  1. Plne automatické - po stlačení jediného tlačidla zariadenie odsaje vzduch z vrecka a po dosiahnutí vákua koniec vrecka automaticky zvarí. Tento postup sa deje bez vašich zásahov, no nie je vhodný pre mäkké potraviny (syry, mäkké pečivo), ktoré by sa mohli zdeformovať.
  2. Ručné zváračky fólií - po vložení vrecka jedným tlačidlom odsajete vzduch, následne druhým vykonáte zvar. Výhodou je, že celý proces máte plne pod kontrolou, no ak chcete spracúvať väčšie množstvo potravín naraz, proces sa oproti automatickým zváračkám značne predĺži.
  3. Mobilná vákuovačka - má tvar pištole či akumulátorovej vŕtačky. Fólie nezvára, iba odsáva vzduch a musíte s ňou použiť špeciálne otváracie sáčky s jednocestným ventilom. Tieto zariadenia majú obyčajne nízky výkon a nedokážu vytvoriť taký intenzívny podtlak ako stolné zváračky fólií.

Intenzitu odsávania zvyknú výrobcovia špecifikovať parametrom nazvaným sací výkon. Udáva sa v litroch odsatého vzduchu za minútu (l/min). Štandardom je hodnota okolo 15 l/min.

 

Kuchynské váhy


Kuchynská váha nesmie pri varení chýbať. Veď dokonalý výsledok záleží na presnom pomere jednotlivých surovín a častokrát stačí o niekoľko gramov viac alebo menej a niekoľkohodinová práca môže vyjsť navnivoč. Aby boli vaše kulinárske výsledky vždy perfektné, vyberte si tú pravú kuchynskú váhu.
Než si však váhu vyberiete treba sa pozrieť a zamerať na základné parametre.

Chcete váhu vstavanú alebo voľne stojacu?


Vstavaná kuch. váha – je umiestnená v šuflíku v kuchynskej linke a máte ju k dispozícii, vždy po otvorení šuflíka, po zvážení, jednoducho zasuniete šuflík naspäť. 
Voľne stojaca kuch. váha – pri každom použití ju musíte vytiahnúť na kuchynskú linku a následne po použití schovať na svoje miesto. 

Chcete váhu mechanickú alebo digitálnu?


Mechanické váhy sú jednoduchšie na ovládanie - nemusíte nikde nič zapínať, jednoducho položíte alebo nasypete surovinu na váhu a počkáte, až sa ručička ustáli. Ďalším pozitívom je, že nepotrebujú žiadne batérie alebo elektrinu. Na druhú stranu nie sú tak presné ako digitálny variant.
Digitálne váhy sú presnejšie a majú odchýlku v rade jednotiek gramu. Síce môže byť trochu náročnejšia na ovládanie, ale zase môžete napríklad meniť jednotky na displeji alebo pridávať jednotlivé suroviny na jedno váženie. Aj vďaka týmto výhodám bývajú digitálne váhy o niečo drahšie v porovnaní s analógovým riešením.

Nosnosť kuchynskej váhy:


Nosnosť je dôležitým parametrom pri výbere každej váhy. Nosnosť sa udáva v kilogramoch.. Väčšina kuchynských váh má nosnosť 1 až 5 kg. Avšak existuje aj širšia ponuka kuchynských váh, ktoré majú vyššiu nosnosť do 15kg. 

Materiál váhy:

Môžete si vyberať keramické, sklenené, plastové alebo kovové váhy do kuchyne. Kuchynská váha by mala byť odolná proti poškodeniu a poškriabaniu. Plastové kuchynské váhy sú dobre cenovo dostupné. Naopak tie nerezové váhy do kuchyne majú oveľa dlhšiu životnosť.

Odchýlka váženia:

Odchýlka nám určuje ako veľmi presné meranie je u danej kuchynskej váhy. Odchýlky sú u všetkých typov a modelov kuchynských váh. Výnimka by však nemala byť moc veľká. Oveľa presnejšie váhy sú digitálne. Mechanické váhy sú menej presné. Môžete si vybrať váhy s odchýlkou od 0,5 g do 1 g. Tie patria medzi tie najpresnejšie. Horšie odchýlka je okolo 10 g až 20 g, zväčša pri mechanických váhach.

Veľkosť váhy:

Mnoho ľudí nemá príliš miesta v kuchyni a skladovanie rôznych spotrebičov je pre nich veľmi ťažké. Preto pri výbere kuchynskej váhy je tiež vhodné zvážiť aj jej veľkosť.
Mechanické kuchynské váhy sú väčšie ako elektronické, ale niektoré modely sú dostatočne pekné, aby boli ozdobným prvkom kuchyne.
Pri výbere elektronického zariadenia stojí za to skontrolovať, či môže byť uložené zvisle, vďaka čom ušetríme miesto počas uloženia váhy v skrini.

Funkcie s ktorými sa pri kuch. váhach môžete stretnúť:

Funkcia TARE – TARE je funkciou, ktorá umožňuje odčítať hmotnosť nádoby / misky. Vďaka tomu je váženie oveľa jednoduchšie.
Výpočet nutričné hodnoty – Funkcia výpočtu nutričných hodnôt je užitočným doplnkom. Zvyčajne je táto funkcia spojená aj s aplikáciami, ktoré si môžete nainštalovať do vášho inteligentného telefónu.

Displej – Displej vám ukáže celú radu užitočných informácií. Hlavným údajom je však dobre viditeľná hmotnosť váženej ingrediencie.

 

Obedáre

 

Máte radi teplé jedlá, ale nemáte čas ich okamžite zjesť? Chceš si zobrať obed do práce? Alebo možno idete na výlet a nebudete mať možnosť ísť na obed? Vyhrievaný elektrický obedár je odpoveďou na všetky tieto situácie.


Po pripojení napájacieho zdroja sa obedový box zmení na hrniec, ktorý dokáže
zahriať jedlo až na 50 stupňov Celzia a udržiavať teplotu, až kým nebudete mať čas na obed. Vysoko kvalitná tepelná izolácia stien a veka škatule udrží vaše jedlo teplé po dlhú dobu, aj keď odpojíte obedár od napájania.
Zvyčajne
má kapacitu 1,1-1,5 litra, čo stačí na zabalenie najmenej dvoch porcií. Dve priehradky vám umožňujú ľahko uchovávať rôzne produkty, ako napríklad zemiaky či omáčka. K dispozícii je tiež nádoba na polievku, ktorú môžete vybrať, takže nebude problém s prenášaním a zohrievaním polievok. Veko má zabudovanú rukoväť na prepravu obedára a špeciálny priestor pre lyžicu, ktorá je súčasťou balenia.


Obedový box je perfektnou voľbou pre všetky miesta, kde nie je možné pripraviť jedlo, ale je k dispozícii elektrická energia. Dokonca niektoré môžete používať doma vďaka sieťovému káblu, ale tiež ho zapojiť do auta a udržiavať vysokú teplotu jedla aj na cestách. Teraz si môžete jedlo na svojom pracovisku ohrievať, aj keď nie je dostupná mikrovlnná alebo elektrická rúra. Okrem toho je obedový box užitočný na chatách, dovolenkách či na cestách. V našej ponuke nájdete elektrické obedáre v rôznych farebných prevedeniach.

 

Koreničky


Mlynčeky na korenie a korenie sa od seba odlišujú nielen mechanikou pohybu (mechanické, elektrické), ale aj mlecím mechanizmom a ďalšími drobnosťami, ktoré sa výrazne podpisujú na práci s výrobkom.  Čerstvo namleté korenie má omnoho výraznejšiu chuť a arómu ako korenie, ktoré sa týždne uchováva v vrecúšku. Je rozhodne správnou voľbou pre všetkých, ktorí si s prípravou jedla radi hrajú.

Elektrický mlynček na korenie a soľ je výdobytkom súčasnej doby. Pre svoju prevádzku potrebuje tužkové batérie. Pre mletie stačí len stlačiť tlačidlo. Akonáhle dôjde korenie, stačí ho do nádobky znova nasypať.


Na čo sa zamerať pri výbere?


Hoci všetky výrobky fungujú na rovnakom princípe, môžu sa odlišovať celým radom vymožeností a v neposlednom rade tiež materiálom a vzhľadom.

Materiál - Najlacnejšie mlynčeky na korenie a ďalšie korenie spravidla disponujú plastovým mechanizmom, ktorý je typický pre výrobky na jedno použitie (nedajú sa opätovne plniť). Kvalitný výrobok spoznáte tak, že má mlecí mechanizmus vyrobený buď z nerezu, alebo keramiky.
Hrubosť mletia - Vhodné je mať možnosť nastavenia hrúbky mletia. Nastavenie hrubosti mletia je možné zväčša zo spodnej strany pootočením prstenca.
Doplnkové funkcie - Niektoré elektrické modely sú doplnené o LED osvetlenie nachádzajúce sa v oblasti mlecieho mechanizmu. Spodná časť s mlecím mechanizmom môže byť doplnená viečkom, ktoré zachytáva zvyšky korenia, takže po ňom nezostanú stopy na stole či v priehradke na korenie.

 

Automatické kávovary


Automatické kávovary patria medzi najpohodlnejšie varianty prípravy kávy. Pripravujú vždy čerstvo namletú kávu podľa presného postupu, takže aj doma si môžete vychutnávať svoju obľúbenú kávu ako z kaviarne. Vašou prácou je len výber nápoja, na ktorý máte chuť. Kávovar sa potom automaticky postará o namletie kávy, správne natlačenie, príp. sparenie mlieka a finálnu prípravu, rovnako tak aj o následné vyplachovanie a prečistenie. Automatické kávovary sú vhodné všade tam, kde sa káva pije vo veľkom. Teda do domácností milovníkov kávy, ale aj do firemných kuchyniek.

Pri výbere sa treba pozrieť na:


Mlynček - pri automatických sa delia podľa materiálu na keramiku a kov. Výhodou kovového mlynčeku je trvanlivosť (výdrž), nižšia cena. Kovové mlynčeky síce melú pomalšie, ale vďaka tomu sa káva neprepáli. Pri keramických mlynčekoch je výhodou rýchlejšie mletie, vďaka odvodu tepla v keramike, avšak nevýhodou je vyššia cena a krehkosť (možnosť poškodenia/prasknutia mlynčeku) kvôli nečistote v káve, napr. kamienok, viac prepražená káva.
Hrúbka mletia - Dôležité je nastavovanie hrúbky mletia. Každá káva vyžaduje inú hrúbku mletia, v závislosti od praženia, odrody kávového zrna.
Možnosť napenenia mlieka - buď manuálnym spumatore systém (manuálna príprava mliečneho nápoja), alebo one touch spumatoré systémom (príprava mliečneho nápoja jedným kliknutím)
Ovládanie - Tu je dôležité, či dávate prednosť klasickému tlačidlovému (mechanickému) ovládaniu, alebo uprednostňujete dotykové ovládanie. V oboch prípadoch sa na ovládacom paneli nachádzajú ikony (niekedy s nápismi), ktoré ovládanie zjednodušujú.
Hlučnosť - niektoré modely ponúkajú lepšie odhlučnenie vo vyšších modeloch. 
Hygiena - V kávovare dominuje teplé a vlhké prostredie, ktoré je ideálne na vznik plesní. U automatických kávovar je dôležitá hygiena. Výhodou je pokiaľ kávovar má vyberateľnú varnú jednotku, ktorá sa dá vyčistiť a vložiť naspäť do kávovaru. 

Praktické funkcie a vlastnosti:


Nahrievanie šálok – vďaka nahriatej šálke chladne nápoj pomalšie, udrží si dlhšie správnu teplotu, krémovú penu a taktiež chuť a arómu. Vyhrievacia plocha sa zvyčajne nachádza na vrchu kávovaru.
Funkcia horúcej vody – kávovar sa dá použiť aj na prípravu ďalších ako kávových nápojov. Ak umožňuje výdaj horúcej vody (napr. pomocou parnej trysky), môžete si pripraviť čaj či horúcu čokoládu.
Nastavenie sily kávy a množstva vody – niektoré kávovary umožňujú navoliť si silu kávy (zvyčajne 3 možnosti, niektoré 5) i objem vody. Vďaka tomu si dokážete nastaviť nielen intenzitu kávy, ale aj správnu veľkosť. Niektoré kávovary umožňujú taktiež nastavenie teploty kávy.
Nastaviteľná výška výpustu – ide o bežnú záležitosť, ktorú využijete pri príprave rôznych druhov káv, obmedzíte tiež striekanie kávy okolo prístroja. Veľkosť priestoru na poháre sa najčastejšie pohybuje od 10 do 16 cm.
Voľba kávových nápojov– možnosť automatickej prípravy rôznych druhov kávových nápojov ponúkajú drahšie kávovary. Po stlačení jedného tlačidla vám pripravia nielen espresso, ale aj cappuccino, latte, latte macchiato alebo café crema.
Uloženie obľúbeného nápoja – funkcia zapamätania nastavenia kávy umožňuje uložiť si obľúbený nápoj do systému.
Automatické vypnutie – ide o veľmi užitočnú funkciu, ktorá vám pomôže šetriť el. energiu. Zapnutý kávovar je totiž neustále v pohotovosti pripravený na nahrievanie. Môžete si nastaviť čas, po uplynutí ktorého sa kávovar v prípade nečinnosti sám vypne.
Režim úspory energie – kávovar sa po dorobení nápojov prepne do šetriaceho režimu.
Odkvapkávací systém – po vybratí hrnčeka z kávovaru vždy dochádza ku kvapkaniu nápoja, pri kávovaroch s odkvapkávacím systémom sa káva zbiera do odkvapkávacej tácky.
Thermoblock (termoblok) – ide o systém ohrevu, ktorý sa stará o zohriatie vody a udržanie požadovanej teploty.
Nastavenie tvrdosti vody – ku kávovaru je dodávaný reakčný prúžok na testovanie tvrdosti vody, podľa výsledku si môžete následne na prístroji nastaviť tvrdosť vody, akú máte v domácnosti. Kávovar podľa toho upraví frekvenciu odvápňovania. 
Samočistenie a odvápnenie – vzhľadom na to, že kávovar používa na prípravu nápojov vodu, je spotrebič ohrozený vodným kameňom. Ako prevencia sa dá použiť vodný filter na zmäkčenie vody (vkladá sa do nádržky na vodu), potrebu odvápnenia tak oddialite. Väčšina automatických kávovarov disponuje funkciou automatického odvápňovania. Stlačením jedného tlačidla sa prístroj sám vyčistí. Na potrebu odvápnenia zvyčajne upozorní prístroj sám. Niektoré automatické kávovary sa po zapnutí a vypnutí automaticky prepláchnu, čím sa odstránia zvyšky kávy. Na potrebu vysypania zásobníka na použitú kávu väčšina prístrojov upozorní sám. Tak isto by mal kávovar disponovať programom na vnútorné čistenie a na čistenie mliečnych ciest. 
Ukazovateľ množstva vody a kávy – drobnosť, ktorá poteší. Budete tak vopred vedieť, kedy dochádza voda a káva a treba ich doplniť.
Bluetooth – ovládanie pomocou smartfónu už je možné aj v prípade automatických kávovarov. 


 Pákové kávovary


Milovníci kvalitnej kávy nedajú dopustiť nielen na kvalitnú odrodu kávy, ale potrpia si aj na prípravu. Dnes si v pohodlí domova môžete urobiť kávu na úrovni, ktorá sa vyrovná káve pripravenej od šikovného baristu v kaviarni. Okrem nákupu kvalitnej kávy je pre dokonalý zážitok z tohto nápoja dôležitý aj výber dobrého pákového kávovaru.

Dôležité parametre:

Tlak čerpadla – Pre prípravu kvalitného espressa je nutný stály tlak vody na úrovni 9 barov. Tento však môže počas prípravy nápoja alebo vplyvom namletia kávy kolísať, preto sa za dobrý kávovar na espresso považuje taký, ktorý dokáže vyvinúť max. tlak 15 barov. 
Objem zásobníka na vodu – Ten by ste mali voliť v závislosti od počtu „kávičkárov“ v domácnosti a vašej obľuby tohto nápoja. Malý zásobník sa totiž musí neustále nahrievať a teplota vody potom nie je stabilná.
Príkon kávovaru – Čím nižší je, tým dlhšie trvá kávovaru zohrievanie rovnakého množstva vody, a teda aj príprava nápoja. Za uspokojivé môžeme považovať hodnoty okolo 1 400 W a viac.
Počet a max. veľkosť šálok – Pri kávovare na jednu šálku môže nastať počas ranného zhonu tlačenica. Ak teda máte v rodine viacero kávičkárov, rozhodne si zaobstarajte kávovar s výstupom na dve šálky súčasne. Pokiaľ obľubujete kávové nápoje, ktoré sa servírujú do vyšších šálok či pohárov (napr. laté), overte si, akú najvyššiu šálku môžete s kávovarom použiť.

Ak chcete pripravovať aj iné nápoje, presvedčte sa, že je pákový kávovar vybavený tryskou na horúcu paru, ktorou napeníte mlieko, prípadne výstupom na horúcu vodu. Niektoré modely majú aj plochu pre nahrievanie šálok, podobne ako automatické kávovary.

Nevýhodou pákových kávovarov je zložitejšia a zdĺhavejšia príprava kávového nápoja, na ktorú je potrebná určitá dávka znalostí a zručností.

 

 Káva


Káva je súčasťou životného štýlu mnohých z nás a každodenne nám dodáva tak veľmi potrebnú energiu. Niekedy je však výber tej pravej kávy vskutku alchýmiou. V čom sa líši Arabica a Robusta, kedy sa hodí káva zrnková, kedy mletá a ako stupeň praženia ovplyvňuje chuť? Zistite, ktorá káva je tá pravá pre vás.

Arabica je najpopulárnejším druhom kávy

Káva Arabica má pomerne vysoký obsah tuku a cukru a obsahuje 1,5 % kofeínu, čo jej dodáva jemne horkastú chuť. Aj preto je káva Arabica veľmi populárna a vhodná na prípravu väčšiny kávových zmesí.

Robusta – kofeín a intenzívna chuť

Káva Robusta obsahuje takmer dvakrát toľko kofeínu ako Arabica – približne 2,7 %. Vďaka svojej horkosti a intenzívnejšej kávovej chuti sa skvele hodí na prípravu espressa alebo pravej talianskej kávy.

Káva a miera praženia

Káva získava svoju charakteristickú chuť mierou praženia. Dve základné zložky sú kyslosť a horkosť. Pri pražení kávy platí, že čím viac je káva upražená, tým ustupuje kyslá chuť a nastupuje chuť horká. Zároveň so zvyšovaním stupňa upraženia kávové zrná tmavnú.

 

Kávovary filtračné


Kávovar na filtrovanú kávu si oproti espressovača dáva načas. Mletú kávu pod bežným tlakom necháva pomaly prekvapkávať horúcou vodou. Vzniká tak väčšie množstvo kávy, ktorá nie je chuťovo tak výrazná ako espresso, zato však obsahuje viac kofeínu. Ak máte radi veľké hrnčeky povzbudzujúcej kávy, padnete si do oka.

Tipy pri výbere:


1.
Prekvapkávač vám môže uľahčiť život vďaka časovaču. Umožní nastaviť odložený štart až o 24 hodín, čo ráno oceníte.

2. Funkcia, ktorá zabráni nechcenému odkvapkávaniu z filtra po tom, čo vytiahnete kanvicu, sa vám bude páčiť. Hľadajte ju pod označením "Anti-drip" alebo "Drip-stop".

3. Pretože filtrovaná káva chutí najlepšie z čerstvo namletej kávy, oceníte iste tiež modely prekvapkávačov s integrovaným mlynčekom. Ak integrovaný mlynček nemá treba rátať s kúpou a použitím mlynčeka na kávu. 

4.    Objem kanvice sa u týchto kávovarov pohybuje medzi 0,5 až 1,7 litra. Počítajte so spotrebou cca 60 g kávy na 1 liter.

 

Mlynčeky na kávu


Najlepšiu kávu si vychutnáte, keď ju zomeliete tesne pred prípravou. Káva je neslávne známa tým, že niekoľko desiatok minút po zomletí stráca to najlepšie zo svojich vlastností -
chuť a arómu. Vlastným mlynčekom si kávu nameliete, kedy chcete a ako chcete, čo sa hodí, ak často striedate spôsob prípravy.


Dôležitým odrazovým mostíkom pri výbere mlynčeka na kávu sú vaše osobné skúsenosti, preferencie v spôsobe prípravy kávy - moka kanvice, pákový kávovar, french press pod. Pre každý z nich je ideálna iná hrubosť mletia, ale všeobecne platí, že čím jemnejšie zomletú kávu chcete mať, tým kvalitnejší mlynček potrebujete. Inak hrozí, že káva nebude dostatočne rozomletá alebo sa pri mletí spáli. Ak ste si zaobstarali výkonný kávovar na prípravu espressa, je vhodné investovať tiež do kvalitného mlynčeka na kávu, ktorý zomelie kávu do požadovanej hrubosti/jemnosti a zároveň ju nepripáli. Ak s vlastným mletím začínate a používate napríklad french press, ktorý si vyžaduje hrubo mleté zrná, urobí vám dobrú službu aj jednoduchší a lacnejší mlynček.

Mlynčeky rozdeľujeme podľa spôsobu mletia na:

  1. Mlynčeky s trieštivým nožmi rozsekajú zrná na malé kúsky, ktoré však nemajú vždy úplne rovnakú veľkosť, čo nie je pre prípravu kávy ideálne. Látky sa z kávovej zmesi uvoľňujú nerovnomerne a výsledná chuť tak nemusí byť najlepšia. Pri vyšších otáčkach navyše môžu nože kávu spáliť a tým tak pokaziť jej chuť. Výhoda je však univerzálne použitie týchto mlynčekov, možno ich použiť aj na iné suroviny, napr. korenie.
  2. Kónické mlecie kamene sú veľmi výkonné a na rozomletie zŕn potrebujú oveľa nižšie otáčky ako modely s plochými kameňmi, pri mletí sa teda menej zahrievajú a pomalšie sa opotrebovávajú. Ich životnosť stačí k namletiu až 750 kg kávy.
  3. Ploché mlecie kamene sú menej efektívne než tie kónické, melú pomalšie a ich celková životnosť je nižšia, zomelú približne 350 kg kávy. Oba typy mlecích kameňov sú určené len na mletie kávy, nemožno ich teda využiť na iné účely. Celkovo však kamene melú kávu rovnomernejšie a tak sa lepšie uvoľňuje jej aróma.

Dôležité parametre pri výbere:


Príkon - Ovplyvňuje rýchlosť mletia. Čím vyšší príkon mlynček má, tým rýchlejšie pracuje. Príkon sa pohybuje medzi 150 až 1 350 Wattmi.
Rozmery - Všeobecne platí, že väčšie mlynčeky na kávu majú aj väčšie zásobníky, takže zvládnu zomlieť aj viac kávy naraz. Ak si kupujete mlynček na účely prípravy kávy na rodinné oslavy, na stretnutie s priateľmi alebo do kancelárie, vyberte preto radšej väčší model. Ak si naopak chcete pripravovať kávu len pre seba, uspokojíte sa s menším modelom, ktorý zomelie dostatočné množstvo zŕn na jednu, alebo dve šálky.
Hmotnosť - Hmotnosť je rozhodujúcim parametrom, ak budete s mlynčekom na kávu pravidelne manipulovať alebo cestovať. Najľahšie modely vážia len niekoľko sto gramov, na druhom konci hmotnostného spektra sú potom veľké stolové modely, ktoré majú aj viac ako 3 kg.
Objem zásobníku na zrná a zomletú kávu - Objem násypky čiže zásobníka na rozomletú kávu vyberajte podľa počtu šálok, ktoré budete pripravovať. Najmenšie modely pojmú menej ako 60 g, ale tie najväčšie si poradí aj s 300 g a viac. Na 1 šálku je potrebných 7 až 10 g kávy. Veľmi praktické tiež je, keď má mlynček odnímateľnú nádobu na zomletú kávu, z ktorej už zomletú kávu jednoducho presypete, kam potrebujete.
Hlučnosť - Hlučnosť mlynčekov je spôsobená kombináciou zvuku motorčeku a drvením zŕn. Najtichšie sú teda ručné mlynčeky na kávu, pri ktorých odpadá vrnenie motorčeku a zostáva len zvuk z drvenia zŕn. U elektricky poháňaných mlynčekov je hlučnosť daná rýchlosťou mletia. Zároveň ale platí, že pomalšie mletie je síce tichšie, ale často vyludzuje oveľa nepríjemnejšie zvuky ako rýchlejšie a hlasnejšie mletie.


 Rýchlovarné kanvice


Len v máloktorej kuchyni sa nenachádza šikovná rýchlovarná kanvica. Rýchly pomocník pre ohrev vody na zaliatie rannej kávy, čaju alebo pri varení obeda. V bohatej ponuke na našom trhu si určite každý vyberie, ale napriek tomu, že nejde o zložitý prístroj, aj tu nájdeme rozdiely nielen v dizajne a veľkosti, ale aj v parametroch.

Pri výbere sa v prvom rade treba zamerať na objem kanvice. Objem závisí od toho, koľko ľudí v domácnosti býva, i od toho, načo všetko ju budete používať. Pred dvoch ľudí je postačujú kanvica s objemom 1 až 1,2 litra.Menej vody sa rýchlejšie zohreje, čiže ušetríte na energii. Väčšia kanvica sa vám zíde, ak pravidelne kávičkujete doma s priateľmi či máte malé deti. V kanvici sa voda zohreje niekoľkokrát rýchlejšie ako v hrnci.

Príkon rýchlovarnej kanvice:


Aj v tomto prípade platí, čím vyšší výkon, tým rýchlejšie voda v kanvici zovrie. Najideálnejšou voľbou je kanvica s príkonom okolo 2 000 až 2 200 W, keďže pri tomto príkone je využitie elektrickej energie efektívne a zovretie vody netrvá dlhšie ako 3 minúty. Na výber máte, samozrejme, aj kanvice s príkonom okolo 800 – 1 000 W, ale aj výkonnejšie modely s príkonom okolo 3 000W.

Materiál rýchlovarnej kanvice:


Výber materiálu je vecou vkusu – môžete si zvoliť
plastové, keramické, sklenené i nerezové verzie. Platí však, že nerezové kanvice pôsobia o niečo elegantnejšie a luxusnejšie. Ak však holdujete plastovým kanviciam, vybrať si môžete z rôznych farebných prevedení, k dispozícii máte dokonca aj imitáciu nerezu.

Dôležite funkcie a parametre:


Jedným z parametrov výberu by mal byť
bezpečnostný systém proti prehriatiu. Novšie kanvice bývajú opatrené niekoľkými poistkami. Samozrejmosťou by malo byť automatické vypnutie, vyberateľný filter proti vodnému kameňu alebo poistka veka. Rovnako svetelná signalizácia prevádzky a zreteľný vodoznak, pomocou ktorého možno kontrolovať množstvo vody, by vás mali pri kanvici zaujímať. V prípade, že obľubujete napríklad zelený čaj a nepotrebuje zohrievať vodu na 100 °C, zaobstarajte si kanvicu s možnosťou nastavenia teploty.

 

Peniče mlieka


Kávičkári vedia, že dobré cappuccino či caffé latte sa nezaobíde bez hutnej našľahanej mliečnej peny. Niektoré espresso kávovary sú vybavené tryskou, ktorá vám mlieko napení, ak ste si vybrali model bez tejto funkcie, nie je ešte nič stratené. Pomôžu vám tzv. napeňovače mlieka a my vám poradíme, podľa čoho si jeden z nich vybrať.


Pokým v espresso kávovaroch sa stará o napenenie i ohrev mlieka horúca para s vysokým tlakom, napeňovače mlieka môžu pracovať na rôznych princípoch, ako sú:

  1. Ručné piestové – vzhľadom pripomínajú tradičné ručné šľahače na našľahanie smotany. Skladajú z priehľadnej či nepriehľadnej nádoby, v ktorej je umiestnený piest s dierovanými kotúčmi. Pohybom piesta hore a dolu mlieko napeníte. Ich nevýhodou je, že musíte vyvinúť dosť veľké úsilie a šľahanie trvá dlhšie. Na druhej strane, môžete ich využiť aj na miestach bez elektriny.
  2. Ručné rotačné – označujú sa aj ako frappovače, pretože sa hodia skôr na prípravu ľadovej kávy či frappé, čo je našľahaná studená káva. Na napenenie mlieka sú menej vhodné, pretože majú slabý výkon a proces by trval príliš dlho. Skladajú sa zo strojčeka s elektromotorom a dlhého hriadeľa s metličkou, ktorá rýchlym otáčaním mlieko napení. Sú spravidla napájané batériami a súčasťou niektorých je aj nádobka. Ich ďalšou nevýhodou je, že z otvorenej nádoby môže mlieko vyprsknúť.
  3. Elektrické – sú tvorené uzavretou nádobou, v ktorej sa nachádza rýchlo rotujúca metlička, ktorá mlieko napení (podobne ako pri ručných rotačných napeňovačoch). Niektoré elektrické napeňovače sú vybavené aj elektrickým ohrevom. 

Čím väčší objem, tým vyšší výkon!

Objem nádoby napeňovačov sa pohybuje v rozmedzí od 100 do 700 ml. Pri šľahaní pena vystupuje a zväčšuje svoj objem, preto výrobcovia udávajú pre napenenie kapacitu nižšiu (cca polovičnú). Objem 120 ml postačí cca pre 2 šálky cappuccina, ak chcete pripravovať kávu pre viacerých ľudí, voľte radšej vyšší objem.
Výkon, objem a čas napenenia sú ako spojené nádoby. Výkonnejší napeňovač ohreje mlieko rýchlejšie, čím je objem mlieka väčší, tým bude ohrev trvať dlhšie. Platí teda, že napeňovače s väčším objemom by mali mať aj vyšší výkon.

 

 Čajovary


Čajník, kávovar a rýchlovarná kanvica v jednom (čajovar) je univerzálny prístroj opatrený sitkom, ktorý môžete využiť aj na prípravu kávy. Prístroj funguje rovnakým princípom ako rýchlovarná kanvica so sitkom na čaj. Rozdiel je v tom, že tento multifunkčný kuchynský spotrebič vám v domácnosti ušetrí veľa miesta.

Čajovar si svoje uplatnenie nájde pri podávaní nápojov v hoteloch, penziónoch, ubytovacích zariadeniach, vzdelávacích inštitúciách, nájde si uplatnenie na letných táboroch, na festivaloch, spoločenských podujatiach, svadbách, pohreboch a podobne.

Kvalitný čajovar by mal mať termostat s možnosťou udržiavania teploty, výpustný ventil, vodoznak, ochranu proti prehriatiu. Podľa množstva pripravovaných nápojov, treba vybrať dostačujúci objem.

Objem čajovarov sa pohybuje od 1L-7L.

 

 Filtre do kávovaru


Filtre do kávovaru rozdeľujeme na
papierové a silikónové.

Papierové filtre predstavujú príslušenstvo k prekvapkávacím kávovarom a ich použitie je jednorázové.

Silikonové filtre predstavujú príslušenstvo k prekvapkávacím kávovarom na opakované použitie.