Hrnce, panvice a kastróly by nemali chýbať v žiadnej kuchyni. Ide o základnú výbavu domácnosti, bez ktorej si nenavaríte, jedlo neohrejete ani nezapečiete. Hrnce sa vyrábajú z rôznych materiálov, každý z nich vám poslúži viac-menej dobre. Výber hrncov závisí aj od toho, aký sporák používate, či ich plánujete umývať v umývačke riadu i od toho, čo v nich plánujete variť.
Pri výbere je dôležitý materiál hrncov:
- Smaltované hrnce sú klasikou, ktorá nestarne. Pravdepodobne ste sa s nimi stretli už v kuchyni svojej babičky či rodičov. Smaltovaný riad je odolný voči vysokým aj nízkym teplotám, dá sa umývať v umývačke a väčšinou sa hodí na všetky typy varných dosiek vrátane indukčných. Smaltované hrnce sa ľahko udržiavajú, treba s nimi však zaobchádzať šetrne. Pri náraze sa totiž môže smalt odlúpnuť, neprospieva mu ani náhla zmena teploty.
- Nerezové hrnce sú najpoužívanejšie kvôli kvalite a cenovej dostupnosti. Sady nerezových hrncov sú často vybavené dvojitým až trojitým dnom, disponujú nepriľnavým povrchom a sú odolné. Hoci horšie držia teplo, veľmi rýchlo sa zahrievajú. Ich výhodou je možnosť použitia na rôznych typoch varných dosiek i to, že sú vhodné do umývačky riadu.
- Keramický povrch je prirodzene nepriľnavý a trvácny, neznamená to však, že vydrží večne. Každým použitím je povrch citlivejší a pri narušení štruktúry stráca svoje kvalitatívne vlastnosti. Keramický riad je odolný voči vysokým teplotám, čistenie je jednoduché, väčšina takýchto hrncov je vhodná do umývačky, niektoré sa dajú použiť aj na indukčný varič.
- Liatina je rokmi overeným materiálom na výrobu hrncov. Hoci ide o drahší a pomerne ťažký materiál, vyznačuje sa skvelou tepelnou vodivosťou i stabilitou. Liatinový riad odoláva prudkým zmenám tepla, hodí sa na varenie na sporáku i na prípravu pokrmov v rúre. Povrch je nepriľnavý, pred prvým použitím treba riad naplniť olejom a a nechať ho v rúre alebo na sporáku "vypariť", aby sa vytvorila prirodzená nepriľnavá vrstva. Liatinu je dobré udržiavať mierne mastnú, lepšie tak odoláva korózii. Na čistenie nie je vhodné požívať chemické prípravky.
- Teflón je veľmi citlivý materiál a vyžaduje si šetrné zaobchádzanie. Hneď ako dôjde k narušeniu celistvosti povrchu, je teflón prakticky neúčinný. Pri teplote nad 260 °C sa uvoľňujú toxické a karcinogénne látky. Tento typ riadu je vhodný na rýchlu prípravu jedla, na miešanie sa nemôžu používať kovové nástroje, vhodný je plast či drevo. Čistiť ho treba jemnou hubkou a saponátom. Vhodný je pre elektrické a plynové sporáky.
Tlakové hrnce
Toto nenápadné kuchynské náčinie totiž dokáže skrátiť čas varenia a zároveň ušetriť náklady na energie. Varenie v tlakovom hrnci je úplne bezpečné a navyše aj zdravšie. Chutné jedlo totiž pripravíte takmer bez tuku. Neváhajte a začnite aj vy využívať technológiu, ktorá očarila celý svet.
Bez tlakového hrnca sa kedysi nezaobišla žiadna domácnosť. Hoci sa s príchodom moderných technológie používa čoraz menej, z pultov predajní nevymizol. S tlakovým hrncom môžete pri príprave jedla ušetriť veľa času a energie.
Dôležité sú nielen objem a materiál, ale aj bezpečnostné prvky.
Použitie:
Tlakové hrnce využijete okrem dusenia ryže či mäsa aj na rýchlu prípravu hlbokozmrazených potravín, zaváranie či prípravu viacerých druhov jedla naraz (vďaka oddeľovacej prepážke).
Čas varenia:
Doba varenia je v tlakovom hrnci kratšia minimálne o polovicu, v závislosti od druhu pokrmu. Napríklad bravčové mäso v bežnom hrnci dusíte približne 60 – 70 min, v tlakovom hrnci ho máte urobené za pol hodiny, šošovicu v bežnom hrnci varíte asi 30 min., v tlakovom vám postačí 5 až 10 min.
Výhodou varenia v tlakovom hrnci je tiež to, že sa z jedla nevytráca vlhkosť. Pokrm zostáva šťavnatejší a nevytráca sa z neho toľko vitamínov a minerálnych látok ako pri bežnom varení.
Bezpečnostné prvky:
Bežné tlakové hrnce spravidla disponujú ovládacím ventilom na nastavenie varenia bez tlaku, s tlakom, resp. s možnosťou nastavenia úrovne tlaku. Ventil pri prekročení úrovne tlaku vypustí čas pary, aby sa dostal na požadovanú hranicu. Tlakový hrniec by mal obsahovať taktiež poistný pretlakový ventil, ktorý v prípade, že ovládací ventil zlyhá (kvôli opotrebeniu či upchatiu), vypustí prebytočný tlak. Samozrejmosťou by mala byť aj bezpečnostná poistka proti otvoreniu v prípade, že je hrniec pod tlakom. Pokrievka má zvyčajne niekoľkonásobnú poistku a kvalitné tesnenie, ktoré sú zárukou toho, že bude pokrievka držať pevne e odolá návalom tlaku vo vnútri hrnca. K bezpečnostným prvkom sa radia aj rukoväte hrnca – mali by byť pohodlné, pevné a izolované. Samotný hrniec je dosť ťažký, preto by vďaka nim mala byť manipulácia s ním jednoduchšia.
Materiál:
Na výber máte z tlakových hrncov vyrobených z hrubého hliníka s vhodnou povrchovou úpravou a nerezovej ocele. Oceľ je vhodnejšia, keďže je nielen pevná, tvrdá a odolná proti poškrabaniu, ale je tiež antibakteriálna a chuťovo neutrálna – neabsorbuje do seba chute jedla.
Objem:
Pri výbere myslite na to, že hrniec by ste mali zaplniť maximálne do dvoch tretín, v prípade potravín, ktoré zväčšujú svoj objem (ryža, cestoviny a pod.) len do polovice. Pre prípravu jedla v tlakovom hrnci je tiež nutné vždy použiť určité množstvo vody (v závislosti od množstva surovín a teploty varenia). Treba preto rátať s rezervou v objeme. Vybrať si môžete z hrncov s objemom 2,5 až 8 l. Ak potrebujete hrniec len pre seba, prípadne aj pre partnera či partnerku, vystačíte si s objemom do 5 l. Pre štvorčlennú rodinu je vyhovujúci hrniec do 6 l a pre veľkú rodinu a ľudí, ktorí pravidelne varia väčšie množstvo jedla, sa hodí ten s objemom 8 l.