Klimatizácie


Dobrú klimatizáciu oceníte počas horúcich dní. Jej nákup však nie je jednoduchá záležitosť. Ako si vybrať ten správny typ klimatizácie a na ktoré parametre sa pri tom zamerať, aby sa splnili vaše očakávania? 
Mobilná klimatizácia je ľahká a prenosná, čiže vám pokojne poslúži nielen doma, ale aj na cestách.
Pri výbere treba pozerať po parametroch ako sú:

Chladiaci výkon- Pri kúpe klimatizácie je najdôležitejším technickým parametrom jej chladiaci výkon. Pred kúpou klimatizácie by ste mali poznať rozlohu miestnosti, v ktorej bude, pretože na 1 m2 budete potrebovať približne 8 W výkonu klimatizácie. Výkon sa môže uvádzať taktiež v termálnych jednotkách (BTU) za hodinu, pričom 1 BTU za hodinu sa rovná 0,293 W


Vzduchový výkon- Prietok klimatizácie je dôležitým faktorom najmä v prípade klím s HEPA filtrom. Prietok je hodnotený na základe toho, ako je schopný spracovať objem vzduchu v miestnosti. Celý objem vzduchu v miestnosti by mal byť schopný spracovať 2,5-krát za 1 hodinu. Udáva sa v m3/h.

Hlučnosť- Tento parameter úzko súvisí s výkonom klimatizácie. Platí, že čím je výkon vyšší, tým väčší hluk klimatizácia vydáva. Mobilné klímy sú zvyčajne vybavené tzv. inventorom na znižovanie hlučnosti. Klimatizácia je vďaka nemu úspornejšia, efektívnejšia a tichšia. Inventor znižuje výkon klimatizácie v závislosti od teploty v miestnosti. Najlepšou voľbou sú klímy s hlučnosťou od 50 do 60 dB, ktoré vás v prípade ich používania počas spánku, nemali svojím chodom rušiť.

Špeciálne funkcie- Niektoré klimatizácie môžu vďaka tepelnému čerpadlu fungovať aj ako kúrenie. Takáto investícia sa vám vyplatí, keďže ich využijete počas celého roka – v lete miestnosť ochladia, v zime zas vyhrejú. Moderné klimatizácie sú často vybavené filtračnými funkciami, teda čistia vzduch od čiastočiek prachu a nečistôt. HEPA filter dokáže odstraňovať škodliviny ako dym, smog, baktérie, vírusy, mikróby a znižovať tým riziko zdravotných problémov. Mobilné klimatizácie môžu disponovať taktiež funkciou odvlhčovania vzduchu, pričom znižujú vlhkosť a udržujú ju na úrovni 40 – 60 %. Hodia sa tak do miestností s vysokou vlhkosťou, kde hrozí vznik plesní a navlhnutie múrov. Pri klimatizácii oceníte aj časovač, ktorý vám umožní si naplánovať jej spustenie a vypnutie aj keď nebudete doma. Klimatizácia môže byť vybavená tiež funkciou vetranie. Zabezpečí prívod čerstvého vzduchu aj v prípade, že z nejakého dôvodu nemôžete miestnosť poriadne vyvetrať.

Odvod kondenzátu- Kondenzát (voda), ktorý vzniká ochladzovaním vzduchu, je vyvádzaný buď do nádržky, kde sa hromadí v kvapalnom skupenstve, alebo je zmenený na plynné skupenstvo a odchádza spolu s horúcim vzduchom, alebo sa používa na chladenie kompresoru.
Spotreba energie- Keďže počas leta býva klimatizácia pustená takmer stále a v prípade, že si zaobstaráte multifunkčnú, tak ju budete používať celý rok, mali by ste myslieť na spotrebu energie. Vyberajte si preto z modelov, ktoré sa radia do energetickej triedy A

Dĺžka hadice na odvod tepla-Teplý vzduch mobilné klimatizácie odvádzajú cez hadicu alebo rúrku, ktorá býva najčastejšie umiestnená do okna. Zaujímať sa preto treba o jej dĺžku, ale aj o príslušenstvo ku klimatizácii – tesnenie do okien. Aby vám totiž teplý vzduch neprúdil cez okno späť a s ním napríklad aj dotieravý hmyz, tesnenie je potrebné.

 

Ventilátory
Ventilátor je dobrým spoločníkom v horúcich letných mesiacoch. Jeho výber by ste preto nemali podceňovať. Zamerajte sa na výkon, umiestnenie a hlučnosť.
Na čo sa zamerať pri výbere?
Spôsob a frekvencia využívania- Rozhodne najdôležitejšia otázka. Pred výberom vhodného ventilátoru porozmýšľajte kde budete ventilátor prioritne využívať. Na základe tohto si vyberiete druh ventilátoru. Na základe veľkosti priestoru kde chcete ventilátor používať si vyberiete ventilátor s dostatočným výkonom. 

Náročnosť obsluhy- Základná manipulácia s ventilátorom by mala byť čo najjednoduchšia. Súčasťou niektorých modelov je i diaľkový ovládač, prostredníctvom ktorého ich môžete nielen zapnúť či vypnúť, ale zároveň tiež regulovať rýchlosť otáčania lopatiek a ďalšie funkcie.

Skladnosť a prenášanie- Tieto vlastnosti budete zohľadňovať najmä pri stolných, stojanových alebo stĺpových ventilátoroch s hmotnosťou nepresahujúcou 10 kilogramov. Ich obmedzením preto bude skôr prívodný elektrický kábel. Pokiaľ ide o skladnosť, ventilátory možno bez problémov uložiť do škatule a počas zimy uchovávať v suchom prostredí chránenom pred vlhkosťou.

Bezpečnosť- Pokiaľ máte doma deti alebo domáce zvieratá, určite budete myslieť aj na tento faktor. Ventilátory v tomto smere disponujú napríklad hustou mriežkou obklopujúcou otáčajúce sa lopatky. Takisto záleží na stabilite prístroja. Pokiaľ je to možné, ventilátor umiestnite mimo dosah detí i zvierat, prípadne takým spôsobom, aby nehrozilo jeho jednoduché prevrátenie.  Bezpečnosť zvyšujú aj špeciálne protišmykové nožičky. 
Kvalita prevedenia- Vo všeobecnosti platí: čím viac kovových prvkov, tým kvalitnejší model. Lopatky bývajú často vyhotovené z plastu alebo dreva. Svoju pozornosť sústreďte i na lícovanie jednotlivých častí prístroja, ktoré by mali bez problémov zapadať. Ak máte možnosť, ventilátor si pred jeho zakúpením vyskúšajte – dbajte na to, či niektorý diel „neklepoce“.

Dizajn- V tejto súvislosti záleží na tom, kde budete ventilátor využívať. Pokiaľ hľadáte model vhodný do bytu, nemusíte si hneď zvoliť klasický typ s vrtuľou. Naopak, ventilátor sa môže stať zaujímavým designovým prvkom. Spomeňme napríklad verzie bez lopatiek alebo podlahové varianty. Z množstva farebných prevedení si vyberie prakticky každý.





 

Prevedenia ventilátorov:


•    
Stolné - cenovo najdostupnejšie riešenie. Tieto modely najčastejšie nájdete na kancelárskych stoloch. Ich výhodou je možnosť nastavenia sklonu, či rýchlosti, funkciu oscilácie a rôzne priemery ventilátoru. 
•    
Stĺpové - ide o špecifický druh stojanového modelu, avšak bez lopatiek. ponúka moderný a dômyselný design, jednoduché ovládanie, ovládanie cez diaľkové ovládanie, funkciu oscilácie a funkciu časovača.
•    
Podlahové - v porovnaní s ostatnými druhmi ponúka viac ako dvojnásobný výkon. Predstavuje ideálne riešenie do väčších miestností, priemyselných hál, polyfunkčných priestorov a rodinných domov. 
•    
Stojanové - vyzerá rovnako ako jeho stolný kolega, len má vyšší stojan, ktorý umiestnite na podlahu. Často ho využijete na chodbe, pri pracovnom stole alebo vedľa sedacej súpravy. Oceníte jeho jednoduché ovládanie a možnosť otáčania (oscilácie).

Funkcie:

   Regulovanie výkonu – nevyhnutnosť každého modelu. Pokiaľ nechcete, aby ventilátor zakaždým pracoval na 100 %, jeho výkon môžete obmedziť a tým aj stlmiť. 
 
 Nastavenie sklonu – vďaka kĺbu možno ventilátor nakloniť smerom nahor či nadol. 
 
 Nastavenie rotácie – ak ventilátor postavíte do rohu, zásluhou rotácie rozprúdi vzduch v celej miestnosti. Túto funkciu je v prípade niektorých modelov možné iba zapnúť. Vyspelejšie prístroje umožňujú aj jej regulovanie.
   Diaľkové ovládanie – táto funkcia jednoznačne prináša omnoho väčší komfort, nakoľko kvôli jednotlivým nastaveniam ventilátora nie ste nútení neustále vstávať. Diaľkové ovládanie uľahčí život rovnako, ako každý prístroj ponúkajúci takúto možnosť. 
   
Nočný režim – v noci postupne ochladzuje vzduch v miestnosti, čo znamená predovšetkým tiché a nenápadné otáčanie lopatiek ventilátora. 
 
 Displej – zobrazuje rôzne informácie, od zoznamu zapnutých funkcií až po údaj o aktuálnom výkone, resp. iba hodiny alebo stopky. 
 
 Prírodný vánok – funkcia simulujúca vetrík v prírode. Tento spôsob prúdenia vzduchu ventilátor dosahuje pozvoľnou zmenou otáčok, v dôsledku čoho sa mení aj rýchlosť „vánku“.  +Ionizácia – prostredníctvom tejto technológie ventilátor „čistí“ vzduch. V niektorých prípadoch musíte túto funkciu aktivovať, inokedy sa spustí automaticky.   

 

Ochladzovače vzduchu

Nekvalitný spánok, vyčerpanie a slabý pracovný výkon. Zvládnuť letné horúčavy v zavretom byte či kancelárii nemusí byť jednoduché. Riešením sú ochladzovače vzduchu. Ich základ tvorí ventilátor s chladiacim systémom, ktorý funguje na princípe dodania studenej vody či ľadu. Nízka spotreba, pomerne tichý chod i ľahká manipulácia patria medzi hlavné výhody týchto produktov. Ochladzovače navyše vzduch aj zvlhčujú, čo má pre ľudský organizmus pozitívne účinky.
Pri výbere sa treba pozerať na základné parametre:

 Príkon- Spotreba elektriny je však u ochladzovačov vzduchu všeobecne nízka. Jednoduchšie modely majú príkon okolo 5 W a naopak najvýkonnejšie aj okolo 200 W. Priemerný príkon ochladzovačov sa pohybuje od 30 do 70 W.
 

Objem nádržky na vodu- Ochladzovače vzduchu fungujú na základe dodania studenej vody či ľadu, preto je objem nádržky na vodu dôležitým parametrom. Kapacita zásobníka určuje, ako často bude potrebné vodu dopĺňať. Všeobecne platí, že čím väčší objem, tým dlhšie dokáže spotrebič chladiť, no dĺžka chladenia závisí aj od výkonu jednotlivých modelov. Menšie modely majú spravidla objem do 1 litra, zatiaľ čo výkonnejšie ochladzovače mávajú štandardne 7-litrové nádržky.
 

Prietok vzduchu- Hodnota prietoku vzduchu v podstate ukazuje výkon daného ochladzovača. Platí, že čím je prietok vyšší, tým rýchlejšie sa objem vzduchu ochladí. Tento parameter sa zvykne udávať v m3/hod., pričom do priestranných  miestností odporúčame modely s vyššou hodnotou
 

Rýchlosť prúdenia vzduchu- Pri výbere ochladzovača sa tiež oplatí pozerať na rýchlosti prúdenia vzduchu. Hoci by malo ísť o štandard, nájdete modely aj bez tejto možnosti. Rýchlosti prúdenia vzduchu sú však zvyčajne na úrovni 3 voliteľných stupňov.
 

 Hlučnosť- Nezabúdajte ani na hlučnosť prístroja. V súvislostí s tým je vhodné vopred zvážiť, v akej miestnosti budete ochladzovač používať. Ak by ste chceli ochladzovač využívať primárne počas noci a spánku, tento parameter je o to dôležitejší.
 

Hmotnosť a mobilita- Hmotnosť prístroja ovplyvní, ako ľahko s ním dokážete manipulovať. Treba tiež myslieť na to, že uvedený parameter ráta s prázdnou nádržkou na vodu, a tak výsledná hmotnosť závisí aj od objemu zásobníka. Nie každý model disponuje pojazdovými kolieskami. Na mobilitu a celkovú manipuláciu však vplýva aj
                                                                                                                                                                           kvalita koliesok či možnosť uchopenia pomocou madla

Funkcie a príslušenstvo:

Ochladzovač 3v1- Modely 3v1 poskytujú chladenie, zvlhčenie a tiež čistenie vzduchu. V prípade ochladzovača s funkciou čistenia vzduchu netreba zabúdať na pravidelné vymieňanie filtra, ktorý sa časom naplní nečistotami.
Ionizácia- Táto funkcia sa spravidla vyskytuje u drahších a výkonnejších modelov. Pomocou ionizácie sa vzduch čistí od prachu či iných škodlivých látok, a preto je vhodný aj pre ľudí trpiacich alergiami. Bojuje tiež proti šíreniu húb, plesní, roztočov i vírusov.
Ohrievanie vzduchu- Zaujímavou funkciou, ktorú niektoré ochladzovače ponúkajú, je aj ohrievanie vzduchu, čím sa prístroj stáva využiteľným aj v zimnom období.
Časovač- Vďaka časovaču môžete sami regulovať dĺžku chladenia. Výhodou je nielen nastavenie automatického vypnutia, ale aj doby, kedy chcete ochladzovač zapnúť. Štandardný časový interval je do 7 až 8 hodín.
LED displej- LED displej sa zvyčajne vyskytuje u drahších modelov. Ide o zaujímavý doplnok, ktorý vás bude prehľadne informovať o nastavení ochladzovača.
Indikátory- Mnohých spotrebiteľov potešia aj indikátory, ktoré poskytujú informácie o aktuálnom stave chladenia.
Ukazovateľ vodnej hladiny- Podobnou pomôckou vie byť aj ukazovateľ vodnej hladiny, ktorý informuje o hladine vody nachádzajúcej sa v nádržke.
Ovládanie- Ovládanie produktu býva spravidla pomocou tlačidiel či dotykového panela. Niektoré drahšie modely ponúkajú aj možnosť ovládania na diaľku. Diaľkové ovládače tak uvítajú nielen zákazníci s vyššími nárokmi na komfort.
Relaxačné osvetlenie- Rozhodne nejde o nevyhnutnosť, no aj tak ju mnohí ocenia. Funkcia relaxačného osvetlenia ponúka možnosť meniť farebné podsvietenie ochladzovača podľa nálady.