Audio - Gramofóny
Vinylové platne sú mimoriadne obľúbené u priaznivcov HiFi techniky pre kvalitnejší zvuk, než dokážu poskytnúť kompaktné disky. Niektorým ľuďom na zvuku príliš nezáleží a gramofón potrebujú len na prehrávanie starých nahrávok, ktoré nemajú k dispozícii v inej podobe, prípadne na ich konverziu do praktickejšej digitálnej formy.
Nahrávka na gramofónovej platni vzniká tak, že sú do nej vyrezané alebo vylisované drážky s nerovnosťami, ktoré kopírujú tvar zvukových vĺn. Tieto nerovnosti potom sníma špeciálny snímač s ostrým hrotom, zvaný prenoska. Pohyb hrotu po nerovnostiach vyvoláva v systéme prenosky chvenie, čím vzniká elektrický signál presne kopírujúci nerovnosti, a teda aj zvukový záznam v drážkach platne.
Od kvality prenosky závisí aj kvalita reprodukovaného zvuku.
Na výber sú gramofóny, ktorých konštrukčné vyhotovenie a funkcie ich predurčujú na konkrétne použitie:
HiFi gramofóny – sú určené na kvalitnú reprodukciu v domácich podmienkach. V tejto kategórii nájdete gramofóny určené pre bežných spotrebiteľov i tie s prepracovaným konštrukčným vyhotovením, kvalitným pohonom, ramienkom i prenoskou pre náročných fajnšmekrov. Sú spravidla poloautomatické alebo automatické.
DJ gramofóny – sú prispôsobené pre živú reprodukciu v hudobných kluboch a na podujatiach. Majú priamy náhon s mimoriadne silným elektromotorom, ktorý zabezpečí, že gramofón sa okamžite roztočí aj pri tzv. scratchovaní. Taktiež disponujú možnosťou plynulej regulácie otáčok pre spomalenie i zrýchlenie prehrávanej hudby, spätným chodom, nastavením hlasitosti či inými funkciami užitočnými pre živú reprodukciu. Sú spravidla plne manuálne.
Digitálne gramofóny – bežné gramofóny sú plne analógové zariadenia. Tzv. digitálne gramofóny disponujú aj USB výstupom, vďaka ktorému môžete vaše vinylové platne previesť do formátu digitálnych zvukových súborov a uložiť ich do počítača alebo na USB kľúč.
Retro gramofóny – vzhľadom pripomínajú staré gramofóny z 30., 40. či 50. rokov 20. storočia. Môžu byť vybavené aj digitálnym výstupom, no spravidla nedosahujú kvalitu ani vernosť reprodukcie HiFi gramofónov.
Parametre a funkcie gramofónov:
Ovládanie gramofónu – na automatickom gramofóne postačí, ak stlačíte tlačidlo pre spustenie prehrávania – systém automaticky navedie ramienko s prenoskou na začiatok platne a po skončení prehrávania ho vráti späť, potom gramofón vypne. Niektoré modely umožňujú dokonca aj opakovanie prehrávania celej platne. Poloautomatický gramofón sa sám vypne, no ramienko musíte na platňu spustiť sami. Pri manuálnom gramofóne musíte vykonať sami všetky uvedené činnosti.
Nastavenie ramienka – kvalitný gramofón by mal umožniť nastaviť ideálny prítlak a ďalšie parametre ramienka, ktoré sa menia podľa použitej prenosky. Len presným nastavením totiž dosiahnete kvalitnú reprodukciu a to, že hrot prenosky nebude vyskakovať z drážky, ani nadmerne opotrebúvať platne.
Diaľkové ovládanie – vďaka nemu môžete ovládať spustenie a zastavenie prehrávania, prípadne hlasitosť či rýchlosť gramofónu.
Výstupy – štandardom sú stereo RCA výstupy (tzv. cinch konektor), ktoré sú bežne používané na prenos analógového signálu v HiFi technike. Niektoré gramofóny môžu mať výstup vyvedený aj vo forme 3,5 mm jack konektora – ten je s RCA kompatibilný pri použití bežne dostupnej redukcie. Digitálne gramofóny disponujú navyše USB výstupom.
Slot na pamäťové karty – disponujú ním niektoré modely digitálnych gramofónov. Na pamäťovú kartu potom ukladajú digitalizované skladby.
FM tuner – gramofón s ním umožňuje počúvanie rozhlasových staníc.
CD mechanika – gramofón so vstavanou mechanikou umožňuje aj prehrávanie audio CD či CD s MP3 audio súbormi.
Audio - Rádio-prijímače a rádiobudíky
Napriek tomu, že rádiá nezažívajú v súčasnosti taký boom ako kedysi, stále sa medzi milovníkmi hudby, a nielen nimi, tešia veľkej obľube. Kedysi bolo rádio súčasťou každej domácnosti, ako doplnkovú funkciu ho nájdete aj vo väčšine telefónov. Či sa chcete smiať, plakať, len tak si zatancovať alebo relaxovať, v rádiu nájdete správnu hudbu, ktorá bude odrazom vašej nálady. Prečo si teda nezaobstarať rádio, ktoré vám individuálny výber hudby umožní?
Ako prvé je potreba zodpovedať zopár otázok, ktoré sa týkajú výberu vhodného rádia.
Prečo potrebujete rádio?
Okrem možnosti počúvania bežných rozhlasových staníc takmer kdekoľvek ponúkajú dnešné rádiá aj ďalšie výhody. V závislosti od vami zvoleného modelu môžete vďaka pripojeniu k WiFi počúvať stovky internetových rádií, pripojiť cez USB port flash disk a počúvať hudbu z neho či streamovať hudbu prostredníctvom internetových aplikácií ako napr. Spotify. Viaceré rádiá taktiež umožňujú prehrávanie hudby z externých zdrojov prostredníctvom Bluetooth.
Kde budete rádio používať?
Samozrejme, prvotné je asi počúvanie hudby, avšak možno ho chcete používať aj ako budík, malo by slúžiť ako hodiny či merať teplotu v miestnosti. Ak žijete aktívne, pravdepodobne si ho budete brať so sebou na cesty a oceníte jeho menšiu veľkosť, odolnosť voči vode, prachu a dostatočnú pevnosť, aby vydržalo aj nejaký ten náraz. Pokiaľ ho budete používať iba v domácnosti, väčšiu radosť vám urobí rozmernejší model s prehľadným displejom.
Ako chcete ovládať rádio?
V podstate máte 2 možnosti – tlačidlové a dotykové ovládanie. Tlačidlá a gombíky sú tradičnejším riešením, takéto ovládanie je jednoduché, dotykovým ovládaním disponujú iba rádiá s displejom, na ktorom sa každá zmena nastavenia zobrazí. Dotykové ovládanie býva intuitívne a je veľmi pohodlné. Množstvo rádií, či už tlačidlových alebo dotykových, sa dá ovládať aj pomocou diaľkového ovládania.
Ako chcete rádio napájať?
Rádio môže byť napájané 2 spôsobmi, buď prostredníctvom siete, alebo prostredníctvom akumulátora, resp. batérií. V niektorých prípadoch sú tieto 2 možnosti skombinované a rádio ponúka oba spôsoby napájania. Napájanie prostredníctvom siete je tradičným riešením u robustnejších modelov s rôznymi funkciami. Druhou možnosťou je napájanie pomocou akumulátora alebo na batérie, takéto rádio je vhodnou voľbou na cesty či na chatu. Budete však potrebovať prísun batérií, prípadne rádio občas nabíjať zo siete.
Podľa technológie vysielania sa delia na:
- Analógové – na tomto type rádia si svoju obľúbenú stanicu navolíte podľa frekvencie v rozsahu 87,5 – 108,0 MHz. Dosah každej frekvencie je obmedzený, preto sa líši v každom regióne. Na displeji sa vám ukáže názov stanice a doplnkové textové informácie.
- Digitálne (DAB+) – v tomto prípade si jednotlivé stanice neladíte podľa frekvencií, ale podľa sietí (digitálnych rozhlasových multiplexov). Každý multiplex má pridelené frekvencie a obsahuje niekoľko staníc. To znamená, že na jednej frekvencii môže vedľa seba vysielať viacero rôznych rozhlasových programov. DAB má lepší príjem, čiže funguje aj v prípade nie veľmi ideálnych podmienok. Vyznačuje sa taktiež lepšou kvalitou zvuku (príjem bez šumu), odolnosťou proti rušeniu signálu. Na displeji prijímača sa pritom zobrazujú ďalšie informácie súvisiace s vysielaním, napr. názov kanála, programu, skladby, vizuál albumu, info o počasí a pod.
- Internetové rádio – ide o ideálne riešenie v prípade nekvalitného pokrytia FM signálom. Potrebujete k nemu pripojenie na internet, vyberať si môžete z tisícov online staníc podľa žánru, jazyka či miesta vysielania. Do predvolieb rádia si môžete uložiť cca 30 svojich obľúbených staníc. Výhodou takéhoto rádia je tiež možnosť príjmu podcastov, teda nahraných rozhlasových relácií, ktoré už boli vysielané.
Rádiá môžeme rozdeliť aj podľa miesta určenia a použitia:
Rádiobudík – je to zariadenie so zabudovaným budíkom, na ktorom si môžete nastaviť konkrétny čas budenia a opakovaný alarm. Prístroj vás zobudí zapnutím rádia alebo zvoleným tónom.
Rádiomagnetofón – toto zariadenie sa dá ďalej deliť podľa toho, či obsahuje kazetovú mechaniku, alebo iba prehrávač CD a rádio. V tomto prípade teda môžete počúvať hudbu nielen z rádia, ale aj z CD či kazety, prostredníctvom Bluetooth zo svojho telefónu alebo aj z flash disku.
Rádioprijímač – hlavnou funkciou tohto zariadenia je rádio. Zvyčajne disponuje rôznymi doplnkovými programami ako automatické ladenie, premietanie hodín na stenu, Bluetooth technológia, USB port...
Rádio určené na staveniská – ide o veľké a robustné zariadenie, ktoré sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu. Zvyčajne umožňuje sieťové aj akumulátorové napájanie a má väčší výkon, aby ho bolo dobre počuť pri hluku na stavbe.
Rádio do kúpeľne – pre ľudí, ktorí radi počúvajú rádio aj v sprche, je určené vodeodolné rádio, ktoré často disponuje prísavkami kvôli lepšiemu pripevneniu vo vlhkom prostredí. Zvyčajne ponúka príjem len základných staníc a pomerne malý výkon.
Rádio do kuchyne – takéto zariadenie umožňuje postavenie alebo zavesenie pod kuchynskú linku. Často býva vybavené technológiou Bluetooth, čiže si môžete prehrávať hudbu z mobilu či MP3 prehrávača. Niektoré majú USB vstup, takže sa na nich dá prehrávať hudba z flash disku.
Audio - Reprosústavy a reproduktory
Je jedno, či potrebujete reproduktor na nerušené počúvanie hudby vo svojej izbe, na pozeranie filmov s priestorovým zvukom v obývačke, alebo si chcete púšťať hudbu vonku s priateľmi, máte veľmi veľa možností. Vybrať si reproduktor či reprosústavu nie je preto jednoduché. Nehovoríme iba o veľkosti, farbe či kvalite zvuku, ale aj o type reproduktora. Parametrov, na ktoré sa treba pri výbere zamerať, je veľa.
Typy reproduktorov:
- Prenosné reproduktory - Tento typ reproduktorov obsahuje nabíjaciu batériu, nepotrebuje tak v dosahu zásuvku. Výdrž sa v závislosti na kvalite pohybuje od niekoľkých hodín až po 20 hodín. Vyberať treba podľa podmienok, kde chcete reproduktor používať. Niektoré modely majú pogumovanú konštrukciu a sú tak odolnejšie voči nárazom a otrasom, niektoré sú dokonca vodoodolné.
- Stĺpové/vežové reproduktory - Reproduktory na domáce použitie obsahujú niekoľko meničov pre nízke, vysoké a prípadne aj stredné tóny, čiže majú veľký frekvenčný rozsah. Zariadenie vie dobre vykresľovať nízke basy aj výrazné výšky.
- Regálové reproduktory - Zaberú menej miesta ako vežové reproduktory, ich veľkosť limituje schopnosť reprodukovať hlboké basové tóny. Nedostatok basov sa dá kompenzovať zakúpením subwoofera. Vežové a regálové reproduktory sa používajú vo dvojiciach.
- Stredové reproduktory - Tieto reproduktory disponujú vysokofrekvenčným rozsahom a zapájajú sa len jednotlivo. Spolu s dvojicou stĺpových či regálových reproduktorov umocnia priestorový efekt a zvýšia hĺbku zvuku.
- Subwoofery - Ide o špeciálne reproduktory určené iba pre reprodukciu veľmi nízkych frekvencií. Sú bežnou súčasťou domáceho kina a sústav. Vhodne dopĺňajú regálové reproduktory, ktoré nedokážu basy až tak dobre vykresľovať.
Parametre výberu reproduktora:
Výkon - U reproduktorov sa výkon meria podľa štandardu RMS (udáva, aký výkon do nich môže byť privádzaný bez toho, aby sa aj pri dlhšom hraní poškodili). RMS výkon sa zvyčajne rovná polovici najvyššieho možného výkonu daného zariadenia. Štandardom je výkon 20 W až 200 W.
Impedancia - Tento údaj vám napovie, koľko elektriny musí reproduktorom prúdiť, aby podal plný výkon. Čím nižšie je toto číslo, tým lepšie, pretože elektrina cez reproduktor prúdi lepšie.
Frekvenčný rozsah - Udáva, aké rozmedzie frekvencie dokáže zariadenie reprodukovať. Mali by ste však počítať s toleranciou, bežne sa pohybuje medzi 6-10 dB.
Citlivosť - Tento údaj vám povie, ako hlasno reproduktor dokáže hrať na 1 W výkonu. U výškových reproduktorov býva citlivosť vyššia ako u basových.
Veľkosť - V dobe moderných technológií už dávno neplatí, že čím väčší reproduktor, tým bude lepšie hrať. Aj menšie reproduktory majú kvalitný zvuk. Stále však platí, že rozmernejší reproduktor má viac priestoru k prehĺbeniu basovej zložky. Vzhľadom na to, že sa doň zmestí aj výkonnejší menič, dokáže hrať hlasnejšie.
Materiál - Plast, drevo či kov? Každý z týchto materiálov má trochu iné rezonančné vlastnosti. Pravdou však je, že to dokáže rozoznať iba naozaj skúsený poslucháč. Ak sa k nim neradíte, zamerajte sa predovšetkým na pevnosť a kvalitu konštrukcie a materiál si vyberajte podľa vkusu. Konštrukcia by mala byť pevná a bez vôle.
Konektivita - Najmä v prípade prenosných reproduktorov ide o dôležitý parameter. Domáce reproduktory sa totiž pripájajú k zariadeniu zvyčajne cez jack konektor, niektoré majú však aj Bluetooth či Wi-Fi pripojenie. Väčšina prenosných reproduktorov sa pripája cez Bluetooth, niektoré cez technológiu NFC. Stretnúť sa však môžete aj s USB konektormi, čítačkou pamäťových kariet či s možnosťou naladiť rozhlasové vlny.
Napájanie a dobíjanie - Čo sa domácich reproduktorov týka, štandardné je pripájanie do elektrickej siete. Niektoré sa dajú pripojiť pomocou USB k počítaču a odoberajú energiu z neho. Prenosné reproduktory sa dobíjajú pomocou USB konektora cez počítač. Ich batérie majú kapacitu v rádoch stoviek mAh.
Audio - Slúchadlá:
Výber slúchadiel nie je taký jednoduchý, ako by sa mohlo zdať. Stačí sa len pozrieť na to, koľko typov slúchadiel je v ponuke, či na to, koľko typov konektorov majú. V prvom rade si pred výberom treba ujasniť, načo by ste ich radi využili, pretože ak budete počúvať hudbu iba 15-minút denne počas cesty do práce či školy, "štúdiovky" potrebovať nebudete. Ak chcete slúchadlá na behanie, pravdepodobne budete spokojnejší so štupľami, aby ste počuli aj zvuky zo svojho okolia.
Bezdrôtové sluchádlá:
V súčasnosti sú takéto slúchadlá pomerne rozšírené a mnoho populárnych modelov zoženiete v oboch variantoch. Drôt je u slúchadiel do uší a u štupľových väčšinou prítomný, ale ide iba o vec spojenia slúchadiel k sebe. Často na ňom býva umiestnený ovládací panel s batériou, nájsť však môžete aj modely bez neho. Kvôli miniatúrnemu akumulátoru priamo v tele slúchadlá však ponúkajú pomerne slabú výdrž - maximálne okolo päť hodín. Veľké slúchadlá s batériou v jednej z mušlí dokážu hrať aj dvojnásobne dlhšie.