Tepelná technika - Akumulačné kachle

Elektrické akumulačné vykurovanie patrí k vysoko komfortnému a pritom k veľmi ekonomickému spôsobu vykurovania. Porovnanie nákladov na klasické ústredné vykurovanie s kotlom a nákladov na inštaláciu akumulačných kachieľ je úspornejšia práve inštalácia akumulačných kachieľ, takisto ako aj budúce prevádzkové náklady. 
Kvôli akumulačným kachliam nemusíte budovať kotolňu, či plynovú prípojku, komín a v nadväznosti na to nemusíte platiť kominára alebo odvoz popola čo sú náklady navyše a treba to vziať do úvahy pri výbere vykurovacieho systému.
Vďaka ich technológií nemusíte inštalovať rozvody a výrobou tepla na mieste je zabránené tepelným stratám. 

Moderné akumulačné kachle ponúkajú oproti starším modelom omnoho lepšiu akumuláciu tepla. Spolu s inteligentným ovládaním dokážu ušetriť až do 20% energie. Vďaka modernej regulačnej technike sa dajú akumulačné kachle najnovšej generácie obzvlášť efektívne využiť, keďže si obyvatelia miestností môžu úplne presne nastaviť želanú teplotu.


Akumulačné tehly sa počas 8 hodín, kedy je nízka tarifa, nabijú tepelnou energiou, ktorú potom počas 16 hodín vysokého tarifu, ventilátor „distribuuje“ do miestnosti.

 

Elektrický prúd sa v akumulačných kachliach bez akýchkoľvek strát premenia na teplo. Tento spôsob vykurovania Vám automaticky ušetrí náklady, keďže miestnosti sú aj napriek vysokému tarifu vykurované počas tejto doby. Všetky akumulačné kachle majú vysoký vykurovací výkon a dlhú životnosť.

Dynamické akumulačné kachle poskytujú najhospodárnejšie vykurovanie, ktoré je vďaka vyrovnaniu parametrov rovnocenné s plynovým vykurovaním. 

 

Druhy akumulačných kachlí:

1.    Dynamické akumulačné kachle - majú dobrú tepelnú izoláciu okolo akumulačného jadra. Dokážu naakumulované teplo z večerného nabitia v nízkom tarife udržať celý deň. Teplotu v miestnosti riadi zabudovaný termostat s ventilátorom. Nevýhodou ventilátora je v niektorých prípadoch veľká hlučnosť. Štandardný výkon sa pohybuje od 2 do 7 kW. A ako presne akumulačné kachle fungujú? Základom väčšiny kachiel je tzv. feolitové jadro. To sa počas 8 hodín nízkej tarify zahrieva na vysokú teplotu, ktorá sa vďaka kvalitnej izolácií akumulačných kachlí v nich udrží počas celého nasledujúceho dňa. Naakumulované teplo sa potom prirodzeným vyžarovaním uvoľňuje do miestnosti. V prípade spustenia ventilátora sa tak chladný vzduch z miestnosti dostáva do akumulačných kachiel, pričom sa nasatý vzduch  cirkuláciou okolo akumulačného jadra ohrieva a následne sa cez prednú mriežku dostane do miestnosti.
2.    
Ploché dynamické akumulačné kachle - majú kompaktné rozmery, je možné ich montovať aj na stenu. Štandardný výkon sa pohybuje o
d 1,2 do 4,8 kW.
3.    
Statické akumulačné kachle - sú vhodné pre nenáročné vykurovanie, majú nízku obstarávaciu cenu. Vykurujú do svojho vychladnutia. Nevýhodou je obmedzenie v umiestnení kvôli vysokej povrchovej teplote.

Voľba vhodného výkonu:
Najdôležitejší je pri výbere kachlí
výkon.  Platí jednoduchá poučka - 1 kW výkonu akumulačných pecí dokáže vykúriť približne 15 kubických metrov priestoru. Pri výpočte počítajte s rezervou a radšej berte do úvahy kachle o kilowatt silnejšie. Podľa počtu kW zistíte, či budú kachle vhodné do bytu, malej prevádzky, kancelárie či do menšieho rodinného domu.

Pri výpočte  a výbere vhodných akumulačných kachiel postupujte prosím nasledovne:

  1. Zmerajte si najprv dĺžku, šírku a výšku miestnosti, získané údaje vynásobte a vypočítate si tak veľkosť miestnosti v m3
  2. Nasledovne si stanovte veľkosť príkonu: 1000W pripadá na 10 - 15 m3 (do úvahy treba brať i kvalitu tepelnej izolácie zmeranej miestnosti).

 

Výhody akumulačných kachieľ:

       +vylepšená funkčnosť, moderný dizajn
       +jednoduchá inštalácia 
       +vykurovanie v každej miestnosti samostatne
       +výhodnejšia prevádzka - o tretinu nižšia spotreba ako u radiátorov
       +značné úspory - rýchla návratnosť investície na obstaranie
       +nízka hlučnosť
       +bez údržbová prevádzka

Nevýhody akumulačných kachlí:
       -vyššie obstarávacie náklady, rozmery a hmotnosť oproti radiátorom
       -nabíjanie s predstihom