Ako si vybrať správny teplomer pre dieťa?

 

Kedysi sa na meranie teploty používal lekársky ortuťový teplomer, jeho predaj bol však zakázaný kvôli vysokému nebezpečenstvu hroziacemu pri jeho rozbití. Nahradili ho bezpečnejšie variantmi vhodné aj pre novorodencov. Rozdeľujeme ich podľa spôsobu merania na kontaktné a bezkontaktné.

Pri výbere treba brať ohľad na funkcie, ktoré sú nutnosťou alebo uľahčia meranie:

  • Presnosť merania (maximálna odchýlka pri meraní)
  • Veľká pamäť (informácie o posledných meraniach, vrátane dátumu a času)
  • Automatické vypínanie (šetrí batériu - vydrží viac meraní)
  • Ohybný koniec (pohodlnejšie použitie teplomeru)
  • Indikátor stavu batérie (informuje o čase zostávajúcom do úplného vybitia teplomeru)
  • pomer ceny a kvality
  • Zvuková signalizácia (informuje o skončení merania)

 

1. Kontaktné teplomery - princíp spočíva v dotyku čidla teplomera a ľudského tela. Sú vhodné najmä pre staršie deti, pretože vyžadujú spoluprácu dieťaťa.

 

Výhody

Nevýhody

nízka cena

dieťa musí spolupracovať

umožňujú meranie pod pazuchou, orálnym alebo rektálnym spôsobom

 

 

Najpopulárnejším kontaktným detským teplomerom je Beurer BY11. Vďaka detskému motívu (opička, psík, žabka) bude meranie teploty pre dieťaťa zábava. Má ohybnú špičku a veľký digitálny displej pre pohodlné používanie. Taktiež je vodeodolný, automaticky sa vypína, má zvukový signál ukončenia merania, výstražný zvukový signál pri presiahnutí teploty 37,8 °C a signalizáciu slabej batérie. Presnosť merania je +/- 0,1 °C.

 

 

 

 

Pre náročnejších spotrebiteľov je vhodný multifunkčný kontaktný teplomer BEURER FT70

s hlasovou funkciou (v 6 svetový jazykoch). Možnosť vypnutia hlasového výstupu. Podporuje meranie v uchu a na čele. Možnosť merania teploty objektu, povrchu ale aj kvapaliny. Automatické vypnutie, veľký displej, 10 pamäťových miest s presným dátumom a časom, , indikátor slabej batérie, meranie v priebehu pár sekúnd, pípnutie po skončení merania. Presnosť merania: čelo: +/- 0,2°C, ucho: +/- 0,2°C, objekt: +/- 1,5°C.

 

 

 

 

2. Bezkontaktné teplomery – princíp spočíva v infračervenom žiarení, ktoré dokáže zmerať teplotu z určenej vzdialenosti bez kontaktu s pokožkou. Vhodné aj pre najmenšie deti.

 

Výhody

Nevýhody

jednoduché, rýchle a spoľahlivé použitie

vyššia cena

niektoré typy vedia merať teplotu prostredia, pokrmu a teplotu vody

 

 

Atraktívnym z rady bezkontaktných teplomerov je teplomer Beurer FT90 s prehľadným LCD displejom. Má až 60 pamäťových miest, indikátor stavu batérie, zvuková signalizácia ukončenia merania, automatické vypnutie pre predĺženie životnosti batérie. Presnosť merania je +/- 0,2 °.

 Súvisiace produkty