Strašiak v byte a v dome menom Vlhkosť

Ako rozpoznám príliš veľkú vlhkosť v dome alebo v byte? Čo robiť v prípade zvýšenej vlhkosti? Ako sa vyhnúť následkom vyvolanými vlhkosťou? Ak je v dome alebo byte nadmerná vlhkosť, ich obyvatelia by to nemali brať na ľahkú váhu. Je to preto, že nadmerná vlhkosť v obytnom priestore predstavuje rôzne riziká. Tie siahajú od poškodenia stien a stavebnej konštrukcie až po tvorbu plesní a s tým súvisiace zdravotné problémy. Aby ste predišli následnému poškodeniu zvýšenou vlhkosťou, je dôležité prijať primerané opatrenia v rámci vašich vlastných štyroch stien.

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako zistiť, merať, eliminovať a vyhnúť sa príliš veľkej vlhkosti v interiéri.

Koľko vlhkosti v dome alebo v byte je normálne?

Optimálna vlhkosť v dome závisí od využitia jednotlivých miestností. Podľa toho by sa mali regulovať aj danú teplotu v obytných a technických miestnostiach. Obývacie izby a pracovné miestnosti majú mať ideálnu teplotu 20 stupňov a optimálnu vlhkosť 40 až 60 percent. Rovnaké podmienky týkajúce sa vlhkosti platia aj pre detskú izbu, kde je ideálna vnútorná klíma 20 až 22 stupňov. Dokonalá vlhkosť miestnosti v spálni je 40 až 60 percent, pri izbovej teplote 16 až 18 stupňov. V kuchyni je ideálna hodnota vlhkosti vyššia, keďže sa používa tečúca voda a počas varenia dochádza ku vzniku vodnej pary. Preto je normálna hodnota vlhkosti v kuchyni 50 až 60 percent, zatiaľ čo optimálna teplota tejto miestnosti by mala byť okolo 18-20 stupňov.

Podobne to vyzerá i s vlhkosťou kúpeľne a sprchy. Tu je ideálny typický obsah vlhkosti miestnosti 50 až 70 percent, zatiaľ čo panuje príjemná vnútorná klíma okolo 23 stupňov. Vďaka svojej blízkosti k zemi a nižšej izbovej teplote je všeobecne možné v suteréne/pivnici namerať vyššiu hodnotu vlhkosti. Tá sa však ešte stále pohybuje v normálnom rozmedzí 50 až 65 percent. Ideálna teplota v pivnici je nastavená na 15 stupňov.

Obr.-kondenzovaná voda na okne plus plesen- Ak sa na Vašich oknách neustále tvorí kondenzát, tak už hrozí tvorba plesní a poškodenie muriva a stavebného tkaniva vlhkosťou

Ako rozpoznám príliš vysokú vlhkosť v dome?

Či je vo Vašom dome alebo byte optimálna vlhkosť, môžete zistiť za pomoci rôznych metód. Medzi najvýraznejšie znaky problémov s vlhkosťou v interiéri patrí napríklad hromadenie sa kondenzátu na stenách a oknách, výskyt vodných škvŕn na murive, tvorba plesní a plesňových fľakov a postupné odlupovanie sa omietky. Kuchyňa, spálňa, sprcha a rôzne miestnosti v suteréne sú tiež obzvlášť náchylné na tvorbu vlhkosti. Okrem už viditeľných nápadných charakteristík, ako sú plesne alebo kondenzácia, môžete nadmernú vnútornú vlhkosť zistiť i meraním. Spoľahlivou metódou na meranie úrovne vlhkosti vo Vašich miestnostiach je použitie vlhkomeru. Tento merač vlhkosti účinne indikuje, či je vo vnútornom vzduchu príliš vysoká hodnota vlhkosti. Vlhkomer si môžete poľahky zakúpiť v železiarstve, pričom sú už dostupné prístroje so základnými vlastnosťami za nízke ceny.

Vlhkosť v dome- čím je taká nebezpečná?

Ak sa Vám nepodarí zistiť vlhkosť v obydlí včas a neodstránite ju, tak táto bude predstavovať neviditeľné nebezpečenstvo ako pre stavebnú konštrukciu, tak i pre obyvateľov. Nadmerná vlhkosť v miestnosti môže viesť k rozvoju plesní a tým dlhodobo poškodiť stavebnú tkaninu. Ak sú spóry plesní prítomné v izbovom vzduchu, tak môžu negatívne ovplyvniť zdravie obyvateľov a vyvolať alergie a iné choroby. Pleseň predstavuje väčšie riziko pre ľudí so slabým imunitným systémom, ako sú napr. deti alebo chronicky chorí ľudia. Ak sa plesne na stenách už nedajú odstrániť špeciálnymi čistiacimi prostriedkami, musí byť odstránením poverený odborník. Profesionálne odstraňovanie plesní a sanácia plesní odborníkmi na plesne môže byť veľmi nákladné a časovo náročné, a preto by ste v prípade nadmernej vlhkosti mali určite konať. Zvýšená vlhkosť v miestnosti spôsobuje okrem tvorby plesní i navlhnuté murivo, ktoré potom stráca svoju izolačnú vlastnosť, čo môže samozrejme podmieniť i potenciálne vyššie náklady na  na vykurovanie. Okrem toho môže navlhnuté murivo predstavovať problém pre statiku a trvanlivosť budovy, čo ju v konečnom dôsledku robí neobývateľnou a môže hroziť riziko straty doterajšej hodnoty danej nehnuteľnosti.

Preto v prípade problémov s vlhkosťou v miestnosti nenechajte uplynúť príliš veľa času a včas si zabezpečte buď pomoc odborníka (ak už je škoda spôsobená vlhkosťou príliš veľká) alebo siahnite po rýchlom a efektívnom riešení ( zaobstaranie si odvlhčovacieho prístroja).

Ako môžem znížiť vlhkosť v dome?

Ak je vo vašom dome alebo byte príliš veľa vlhkosti, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste ju znížili. Tieto opatrenia siahajú od prehodnotenia správania pri vetraní, použitia odvlhčovača (napr. odvlhčovač DEU314 od firmy Bimar) a až po kontaktovanie odborníka. Akonáhle si však všimnete zahmlievanie sa okien alebo kondenzát tvoriaci sa na stenách, miestnosť okamžite vyvetrajte. Postihnuté miesta utrite suchou handričkou. Podobne by ste mali po každom použití vyvetrať kúpeľňu a kuchyňu, inak vodná para nemôže uniknúť a môže sa tak prilepiť na stenu alebo okná. Okrem týchto „klasických“ vyvolávačov plesní môžu mať na ich tvorbu vplyv i izbové rastliny, ktoré menia vlhkosť vzduchu. To platí najmä pre miestnosti, ktoré už i tak majú vyššiu vlhkosť. Patrí medzi ne napr. kúpeľňa, kuchyňa alebo spálňa. Nezabudnite preto  denne a dostatočne vetrať i miestnosti s izbovými rastlinami, poprípade pri vysokej hladine vlhkosti i znížiť počet rastlín v danej miestnosti. Medzi optimálne techniky vetrania a tak zabezpečenia zdravej výmeny vzduchu patrí tzv. „nárazové vetranie“. Denné nárazové vetranie sa ukázalo ako obzvlášť účinné proti tvorbe nadmernej vlhkosti v interiéri. Je to lacný a jednoduchý prostriedok na nadmernú vlhkosť, ktorý je možné používať denne. V rámci nárazového vetrania otvárate okná dokorán trikrát až štyrikrát denne. Môžete vetrať v lete aj v zime. Ideálna doba nárazového vetrania je 10 až 30 minút v lete a 5 až 10 minút v zimných mesiacoch. Pritom je však  dôležité, aby ste pred nárazovým vetraním vypli kúrenie, aby ste tak nemali žiadne zbytočné energetické straty a mohlo tak dôjsť k úplnej výmene vzduchu v miestnosti. Dvere medzi nevykurovanými a vykurovanými miestnosťami mali počas vetrania zostať zatvorené. Taktiež dbajte na prispôsobenie obytnej klímy užívaniu príslušných miestností. Majte na pamäti, že napríklad spálňa má inú ideálnu izbovú teplotu ako kúpeľňa.

Ďalším, jednoduchým spôsobom ako znížiť vnútornú vlhkosť, je už vyššie spomenuté použitie odvlhčovača vzduchu / miestnosti. Odvlhčovač miestnosti môže pôsobiť proti vlhkým stenám, eliminovať kondenzáciu a vodnú paru a znižovať poškodenie vlhkosťou. Odstránením prebytočnej vlhkosti z vnútorného vzduchu zaisťuje príjemnú a suchšiu vnútornú klímu a predchádzate tak vzniku nepríjemných plesní. Zdravá výmena vzduchu a použitie odvlhčovača miestnosti sú dobrými krokmi na zníženie vlhkosti a zvýšenie kvality vzduchu v miestnostiach.Súvisiace produkty