S tréningom panvového dna pre zdravé a pevné panvové dno v každom veku

 

Už ste dnes absolvovali tréning panvového dna? Často sa predpokladá, že to prináša úspech až po tehotenstve. Americký gynekológ a vynálezca tréningu panvového dna Arnold H. Kegel sa začiatkom 19. storočia zameral na cvičenie panvového dna pri inkontinencii moču.

V 80.rokoch posunul chirurg, prof. Kurt Richter, vývoj terapie panvového dna vpred (porov. Pöpper, 2005, s. 40). S tréningom panvového dna sa dajú svaly panvového dna precvičiť aj v prípade, že máte nadváhu alebo poklesnutú maternicu (tzv. prolaps maternice). To posledné je obzvlášť dôležité, pokiaľ ide o inkontinenciu moču a stolice.

Aj v prípade, že panvu veľmi namáhate, napríklad pri ťažkej fyzickej námahe, môže mať terapia panvového dna dokonca preventívny účinok.

 

Obsah

 1. Čo je to panvové dno a na čo slúži?
 2. Aké sú príčiny vzniku slabého panvového dna?
 3. Tréning panvového dna pre vyššiu kvalitu života a sebavedomie
 4. Cvičenie panvového dna
 5. Tréningová súprava panvového dna pre individuálne budovanie svalov

 

1. Čo je to panvové dno a na čo slúži?

Vaše panvové dno zabezpečuje stabilné jadro; je to silové centrum Vášho tela. Svojimi svalmi, väzivami a spojivovým tkanivom podporuje a chráni váš močový mechúr, maternicu a črevá. Panvové dno má vysokú odolnosť a pružnosť a jeho úlohy sú mimoriadne náročné. Svaly pracujú nepretržite a podporujú vás vo vzpriamenej chôdzi. Za týmto účelom uzatvára trup v spodnej časti a pružne tlmí prípadné zvýšenie tlaku.

Ak musíte kýchať, kašľať, zdvíhať ťažké veci alebo vykonávať namáhavú fyzickú aktivitu, pri veľkom tlaku na brušnú dutinu vám panvové dno poskytuje potrebnú podporu. Svaly panvového dna podporujú uzavretie čriev, močovej trubice a vagíny. Svaly zvierača tak dokážu spoľahlivo zadržať moč alebo stolicu a v prípade potreby sa otvoria.

Svaly panvového dna pozostávajú z troch vrstiev. Najsilnejšia vrstva svalov dvíha a uzatvára konečník. Vaša močová trubica je uzavretá strednou svalovou vrstvou. Kavernózny sval tela zabezpečuje napätie pri vstupe do pošvy. Táto svalová vrstva je pružná a tiež spôsobuje, že sa Váš klitoris vzpriamuje, keď ste vzrušená.

Vaše panvové dno je v neustálom pohybe. Ak je zdravé a trénované, podporuje a dokonca zlepšuje sexuálne funkcie. Tým, že máte pevné svaly panvového dna, zvyšujete Váš intenzívny zážitok z orgazmu a taktiež ten Vášho partnera.

Silné panvové dno je potrebné aj počas pôrodu. Bábätko dokáže v záverečnej fáze pôrodu roztiahnuť  hlavičkou panvové dno. Ak ste v tehotenstve trénovali panvové dno, uľahčíte si priebeh pôrodu a znížite riziko poranenia svalov, väzov a tkanív.

„Vzhľadom na všetky dôležité funkcie niet divu, že panvové dno je považované za výkonné centrum tela. Je to Vaša vnútorná sila, ktorú je dôležité udržiavať zdravú, silnú a v prípade oslabnutia,  vytrénovať.“

Silné a zdravé panvové dno:

 • stabilizuje vaše jadro/ stred Vášho tela
 • nesie a podporuje Vaše orgány
 • preberá odľahčenie brucha
 • zabezpečuje kontinenciu a reguluje Vaše telesné funkcie
 • uľahčuje priebeh pôrodu
 • zlepšuje sexuálne funkcie

 

2.  Aké sú príčiny vzniku slabého panvového dna

Aj keď trénujete panvové dno takmer nevedome každý deň, svaly môžu byť oslabené. Obzvlášť často sú postihnuté ženy s inkontinenciou moču. Dôvody sú rôzne a môžu byť vyvolané tehotenstvom, pôrodom, hormonálnymi zmenami alebo prírastkom hmotnosti, ako aj fyzicky namáhavými aktivitami.

Profesijné združenie gynekológov (BVF) hovorí o rozsiahlom výskyte tohto ochorenia a odhaduje počet postihnutých osôb na približne 15 miliónov v celom Nemecku (BVF, 2018).

Slabé panvové dno postihuje najmä ženy vzhľadom na ich anatómiu. Z tréningu panvového dna však môžu profitovať aj muži, napríklad po operácii rakoviny prostaty. Tréning im pomôže sa vyhnúť inkontinencii a problémom s erekciou.

Ste fajčiar a trpíte slabosťou močového mechúra? Oboje môže byť určite príčinou slabosti panvového dna a v dôsledku toho aj stresovej inkontinencie moču. Ďalším príznakom ochabnutia panvového dna môže byť aj zápcha. Ak ňou trpíte, pri každom tlačení na toalete zaťažujete panvové dno a to môže viesť k oslabeniu močového mechúra.

Netreba zabúdať ani na menopauzu, ktorá so sebou často prináša veľký balík obmedzení. Medzi ne patria okrem iného: návaly horúčavy, bolesti kĺbov a priberanie na váhe. Pri svalovej slabosti sa nezriedka vyskytuje inkontinencia a prolaps orgánov alebo maternice.

 

3. Tréning panvového dna pre vyššiu kvalitu života a sebavedomie

Teraz už viete, kde sa v tele nachádza panvové dno. Dokážete ho však vycítiť? Predtým, ako začnete so sofistikovanými a efektívnymi cvičeniami na precvičovanie panvového dna, je dôležitá presná lokalizácia Vášho panvového dna. Panvové dno stabilizuje Vaše telo zvnútra a dáva Vám silu, ktorú potrebujete pre všetky pohyby.

Aby ste cítili panvové dno, stiahnite súčasne vagínu a konečník. Pri tomto napätí je vonkajší sval citeľne aktívny. Ďalšie dve svalové vrstvy nemôžete vedome vnímať, ale reagujú vždy, keď spievate, hovoríte a dýchate.

4. Cvičenie panvového dna

Panvové dno sa dá trénovať rôznymi spôsobmi. Panvové dno by ste mali aktívne a preventívne trénovať už od mladosti. Po tehotenstve sa odporúča zúčastniť sa postnatálneho kurzu. Pravidelný tréning v skupine ponúka aj príjemnú výmenu skúseností s inými ženami. Počas kurzu máte tiež vždy možnosť  klásť otvorené otázky o tréningu panvového dna.

Existujú cviky na precvičenie panvového dna, ktoré môžete robiť aj doma. Môžete ich integrovať do svojho každodenného života alebo do osobného športového programu.

Tréning panvového dna je založený na napínaní a uvoľňovaní svalov. Mali by ste vedieť, že vedomé dýchanie Vás bude sprevádzať krok za krokom k vytrénovanému panvovému dnu. Každý cvik na tréning panvového dna začína uvoľnenou čeľusťou a siaha až k driekovej chrbtici.

„Na Vašej čeľusti sa nachádzajú určité body, ktoré spúšťajú svaly panvového dna. Ak sú tieto oblasti čeľuste napäté, vaše panvové dno sa nemôže uvoľniť.“

Cvičíš jogu alebo pilates? So súvisiacimi dychovými cvičeniami, strečingom a napätím tela si ľahko precvičíte panvové dno.

Svoje panvové dno môžete trénovať bez väčšej námahy. Cvičenia opakujte približne päť až osemkrát po sebe:

 1. Postavte sa vzpriamene s nohami na šírku ramien. Položte si dlane na zadok a vedome ťahajte svaly panvového dna nahor a dovnútra a späť. Pomocou rúk skontrolujte, či nepoužívate sedacie svaly.
 2. Postavte sa pokojne a chodidlá dajte opäť na šírku ramien. Vystrite ruky do strán. Jednu pokrčenú nohu pritiahnite k hrudníku. Vaše panvové dno sa automaticky napne. V tejto polohe vydržte približne 10 sekúnd a potom prejdite na druhú nohu.
 3. Obidva vyššie uvedené cviky môžete vykonávať aj v sede na stoličke
 4. Ľahnite si na podlahu s kolenami vytiahnutými nahor. S výdychom zdvihnite zadok a vtiahnite brucho. V tejto polohe vydržte približne tri sekundy.

 1. Tréningová súprava panvového dna pre individuálne budovanie svalov

Panvové dno môžete precvičiť i za pomoci pomôcok. Ide o najefektívnejší spôsob, ako urobiť cielene niečo priamo proti inkontinencii a ako forma prevencie.

Súprava na cvičenie panvového dna je vhodnou možnosťou, ako dať do pohybu oslabené svaly panvového dna. Pomocou rôznych závaží si môžete individuálne určiť intenzitu tréningu. Trénujete prirodzeným spôsobom a aktívne krok za krokom.

Trénujte panvové dno max. 2-krát denne pomocou tréningovej sady na panvové dno. Rôzne závažia podporujú prevenciu a liečbu slabého panvového dna.

Tréningová súprava je vyrobená z lekárskeho silikónu šetrného k pokožke a ponúka Vám príjemný a optimálny komfort pri nosení počas tréningu. Či už po tehotenstve, pôrode, menopauze alebo počas hormonálnych zmien- s cieleným tréningom a medicínskym produktom aktívne budujete svalovú hmotu a podporujete kontrolu nad oslabeným svalstvom panvového dna.

Radi behávate, bicyklujete alebo hráte tenis? Tak sa čím skôr pustite do tréningu, Vaše panvové dno si to zamiluje. Pretože každý pohyb vás trénuje a posilňuje aj zvnútra.

Zdroje:

BVF - Berufsverband der Frauenärzte e.V. (ed.) - Frauenärzte im Netz (2018). Inkontinencia moču. https://www.frauenaerzte-im-netz.de/erkrankungen/harninkontinenz/ (31.08.2022).

Pöpper, M. (2005). physiopraxis. Sprievodca pokročilým tréningom panvového dna. Nielen pre ženy. Georg Thieme Verlag Stuttgart - New York. 3. jg. č. 10.Súvisiace produkty