Prečo mám stále studené nohy?

 

Koniec zimy, máme tu jar, no Vy nosíte celoročne hrubé ponožky? Mierne prípady mrazivých nôh sú väčšinou dané našou fyziológiu, avšak môže to mať aj lekársky pôvod.

Niektorí z nás sú citlivejší na studené počasie a telo zareaguje znížením prietoku krvi do oblastí ako sú chodidlá, aby zvyšok tela ostal dostatočne zahriaty. V tomto prípade pomôže extra pár ponožiek alebo výhrevná elektrická papuča.

Ďalším dôvodom môže byť nedostatok výživových prvkov. Železo a B12 sú dva prvky, ktoré sú dôležité pre správnu cirkuláciu krvi. Železo je zložka hemoglobínu teda proteínu v červených krvinkách, ktorý je zodpovedný za prepravovanie kyslíka v tele, pričom B12 je potrebný na tvorbu červených krviniek. Ak máte nedostatok vitamínu B12 pociťujete tiež mravčenie a zníženú citlivosť chodidiel podľa Harvard Health Publishing. V rizikovej skupine pre deficit železa sú napríklad tehotné ženy alebo ženy so silnou menštruáciou, ako tiež ľudia trpiaci ulceróznou kolitídou a inými gastroinstestinálnymi chorobami ako celiakia. B12 deficit sa často prejavuje u ľudí s tráviacimi ťažkosťami, u vegetariánov alebo tehotných a dojčiacich žien.

Ak máte zlú krvnú cirkuláciu, máte konštantne pocit studených nôh. Niektoré choroby znižujú normálnu schopnosť cirkulácie krvi ako napríklad diabetes-cukrovka a obezita.  Studené nohy môžu byť tiež znamenie poškodeného nervového prepojenia ako dôsledok zlej regulácie cukru v krvi, pričom tieto poškodené nervy prestávajú posielať správy do určitých častí tela.

Ďalšou z príčin môže byť porucha funkcie štítnej žľazy. Jeden z hlavných symptómov hypofunkcie, čiže nedostatku hormónov (hypoteryóza) štítnej žľazy je pocit neustáleho chladu. Podľa americkej asociácie pre liečbu štítnej žľazy je to spôsob, akým nám telo naznačuje, že nezvláda situáciu a postupne „vypína“. Ďalšie symptómy sú tiež suchá koža, depresie, zhoršenie pamäti, zápcha. V prípade podozrenia, že studené nohy sú znakom ochorenia štítnej žľazy, Váš lekár môže nariadiť krvné testy, ktoré môžu odhaliť ochorenie.

Beriete lekárom predpísané beta-blokátory, ktoré sú používané napríklad pri liečbe vysokého tlaku. Tieto lieky fungujú spôsobom, že Vám spomaľujú srdce a to môže ovplyvniť cirkuláciu krvi do vzdialenejších častí tela ako sú ruky a chodidlá.

Fajčenie tiež buduje náklonnosť k studeným nohám, keďže sťahuje krvné cievy. Podľa americkej zdravotnej organizácie CDC môže viesť fajčenie tiež k Buergerovmu ochoreniu, kde zrazeniny v krvi zabraňujú cirkulácii krvi do určitých oblastí. Jedinou prevenciou pred týmto a iným ochorením spôsobeným fajčením je prestať fajčiť úplne.

 

Ako zohriať studené nohy?

Bežné domáce papuče sú jedna z možností, no keď ani tie nepostačujú, je potrebné sa postaviť a rozhýbať telo, aby sa prekrvili studené časti tela. Stimulovať krvný obeh môžete tiež masážou alebo sťahovaním a naťahovaním prstov na nohách. Ak počas Vašej práce alebo pri čítaní knižky, či pozeraní televízie nemáte chuť si každých 10 minút dať „kolečko“ na zahriatie, existujú tiež výhrevné papuče s masážnou funkciou, ktoré okrem prídavného tepla stimulujú prekrvenie jemnou vibračnou masážou. Vybrané modely ponúkajú aj shiatsu masáž, kde masážne hlavice zacielia na vybrané body chodidla pre najlepší pocitový účinok.Súvisiace produkty