Inhalácia - nenápadný bojovník pri liečbe dýchacích ciest.

Približne 300 miliónov ľudí na celom svete trpí astmou alebo iným chronickým respiračným ochorením. Následky astmy zahŕňajú príznaky, ako je kašeľ alebo pocit zúženia dýchacích ciest. Rôzne nebulizačné terapie pomáhajú zmierniť respiračné príznaky a môžu dokonca slúžiť ako základné terapeutické opatrenie.

Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo sa inhaluje. Inhalácia môže byť účinnou metódou liečby pre rôzne pľúcne ochorenia. Niektoré z dôvodov inhalácie sú:

 1. Liečba respiračných ochorení - Inhalácia sa používa na liečbu ochorení dýchacích ciest, ako sú astma, zápaly priedušiek, chronickej obštrukčnej pľúcnej choroby (COPD), cystickej fibrózy a podobne.
 2. Rýchlejšie účinky - Inhalácia lieku umožňuje rýchlejší a účinnejší transport lieku do pľúc a respiračného systému. Tento spôsob podania lieku umožňuje lieku rýchlejšie preniknúť do krvi a tým sa dostať k cieľovým orgánom a tkanivám.
 3. Menej vedľajších účinkov - Inhalácia umožňuje dávkovanie lieku priamo do dýchacích ciest, čím sa minimalizuje množstvo lieku, ktoré sa dostane do krvného obehu a do ostatných orgánov tela. To môže viesť k menšiemu riziku vedľajších účinkov, ktoré sú často spojené s inými metódami podávania liekov, ako sú napríklad tablety.
 4. Lokálna liečba - Inhalácia umožňuje lieku dostať sa priamo do miesta, kde je potrebné liečiť, čím sa minimalizuje riziko vedľajších účinkov, ktoré by mohli byť spojené s liečbou v celom tele.
 5. Jednoduchosť a pohodlnosť - Inhalácia sa vykonáva pomocou inhalátora, ktorý je prenosný a môže sa používať kedykoľvek a kdekoľvek. Preto je inhalácia jednoduchá a pohodlná metóda liečby pre mnoho pacientov.

 

Avšak je dôležité, aby pacienti dodržiavali pokyny od lekára týkajúce sa používania inhalátora a dodržiavali predpísaný liečebný režim, aby sa tak zabezpečila účinná a bezpečná liečba.

V čom spočíva tajomstvo inhalácie?

Začiatky inhalácie spočívali v klasickom parnom kúpeli s horúcou vodou ( tzv. "naparovanie"). Nevýhody takejto inhalácie boli:

 • častice inhalátu sa nedostávali až do pľúc
 • nepohodlná procedúra
 • nevhodná pre liečivá
 • týmto spôsobom bola zabezpečená len vlhkosť dýchacích ciest
 • rýchly pokles teploty inhalátu
 • riziko popálenia tváre
 • použité prísady môžu dráždiť oči

 

Moderná forma inhalácie vo forme inhalátorov ponúka okrem lekárskej indikácie i preventívne použitie. Vdychovaním fyziologického roztoku môžete:

 • posilniť prirodzenú odolnosť slizníc
 • podporiť samočistiacu silu dýchacích ciest

 

Avšak pozor- nikdy neinhalujte normálnu vodu z vodovodu. Hrozí tu riziko kontaminácie choroboplodnými zárodkami alebo baktériami.

 

Čo by ste mali vedieť o inhalátoroch.

Inhalátor je zariadenie, ktoré sa používa na inhaláciu liekov v podobe hmlistého aerosólu. Tento typ inhalátora sa používa hlavne pre deti a osoby so závažnejším pľúcnym ochorením, pretože nevyžaduje silný nádych ako niektoré iné typy inhalátorov. Inhalátor funguje tak, že liek sa zriedi v tekutej forme a vstrekuje sa do komory inhalátora, ktorá potom pretvára liek na jemnú hmlu. Táto hmla sa potom vdychuje cez masku alebo trubicu. Vzduch, ktorý pacient vdychuje, prechádza cez hmlu, čím umožňuje lieku dosiahnuť hlbšie do pľúc.

Inhalátory sa často používajú na liečbu akútnych pľúcnych ochorení, ako sú napríklad zápaly priedušiek a zápaly pľúc. Taktiež sa používajú na liečbu chronických pľúcnych ochorení, ako je astma a COPD.

Je preto dôležité správne používať inhalátor a dodržiavať pokyny od lekára, aby sa zabezpečilo, že pacient dostane správne množstvo lieku. Niektoré lieky sa musia pred použitím zriediť, pretože inhalátor nemôže rozprašovať niektoré lieky v ich čistej forme.

Takzvaný súčiniteľ/ výkon rozprašovania inhalátora nám naznačuje, ako rýchlo môže byť určité množstvo liekov atomizované, a tým určuje trvanie inhalácie. Najmä u detí alebo chronicky chorých osôb je veľmi dôležitá najkratšia možná, ale rovnako účinná inhalácia.

 

Nízky súčiniteľ rozprašovania:

 

 

 

 

 

 

 

 

Vysoký súčiniteľ rozprašovania:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výkon/ súčiniteľ rozprašovania je zobrazený v ml / min

Jedným z najdôležitejších parametrov pri inhalácii je veľkosť častíc, ktoré sa majú vdýchnuť:

> 6 µm:  nos, ústa, hrdlo (1, 2, 3)

< 6 µm:  pľúca, priedušky, alveoly (4, 5, 6)

 1. Prínosné dutiny
 2. Ústna dutina
 3. Nosohltan
 4. Pľúca
 5. Priedušky
 6. Alveoly

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aké technológie sú skryté v inhalátoroch alebo ako si vybrať ten správny inhalátor.

V inhalátoroch sú používané 3 typy technológií:

1. (Mikro-) kompresorová technológia stlačeného vzduchu

 

V rozprašovačoch stlačeného vzduchu generuje kompresor stlačený vzduch (ca. 0,8 bar). Tento stlačený vzduch sa aplikuje vzduchovou hadicou a dýzami v rozprašovači na inhalát. Prúd vzduchu oddeľuje častice od inhalátora a zmiešava sa s ďalším vzduchom v rozprašovači. Inhalát sa podáva pacientovi prostredníctvom masky alebo náustku. Napriek prevádzkovému hluku a hmotnosti je táto atomizačná technika najbežnejšie používanou technológiou.

 

 

 

 

Technológia mikro stlačeného vzduchu je nová. Kompaktná technológia stlačeného vzduchu sa líši v jednom podstatnom aspekte - výrobky s touto technológiou sú malé, ľahké a veľmi tiché. Vďaka špeciálnemu motoru môže byť rozprašovač postavený oveľa menší, a preto sa s ním ľahšie manipuluje.

Tento typ technológie nájdete u našich ponúkaných inhalátoroch značky BEURER, a to u modelov IH 18, IH 21, IH 24 Kids, IH 26, IH 26 Kids, IH 28 Pro, IH 58, IH 58 Kids a IH 60.

 

2. Ultrazvuková technológia

 

Ultrazvukový zdroj generuje vysokofrekvenčné vibrácie vody a počas tohto procesu začne oscilovať aj inhalát v nádobe na liekyTieto oscilácie oddeľujú jednotlivé častice od inhalátu. Tie sa zmiešajú vo vzduchovom kanáli so vzduchomVentilátor potom zabezpečí, aby sa táto zmes inhalátu a vzduchu dostávala k  pacientovi prostredníctvom masky alebo náustku.

 

 

 

 

Tento typ technológie nájdete u nášho ponúkaného inhalátora značky BEURER, model IH 40.

 

3. Technológia vibračnej membrány (MESH)

 

Na rozprašovanie liekov sa tu používa pokročilá technológia vibračnej membrány. Vibračná membrána je čiastočne pórovitá a keď vibruje, stáva sa priepustnou pre malé častice lieku. Inhalát (= liečivo) sa dostáva k pacientovi prostredníctvom náustku alebo maskyTáto technológia je veľmi tichá, vyžaduje málo energie ( sa napájať aj z batérií) a je veľmi vhodná na cestovanie alebo deti.

 

 

 

 

 

 

 

Tento typ technológie nájdete u našich ponúkaných inhalátoroch značky BEURER, a to u modelov IH 55 a IH 57.

 

 

V neposlednom rade, inhalácia nie je len o prístroji samom, ale i o tej správnej technike dýchania počas inhalácie. A ako správne dýchať? Aby sa častice inhalátu vhodnej veľkosti dostali do pľúc, tak vdychujte pomaly a hlboko. Následne krátko zadržte dych ( cca. 5 až 10 sekúnd) a potom rýchlo vydýchnite.

 

Podľa čoho teda vybrať ten správny model resp. typ inhalátora?

 Pre koho je inhalátor určený - dieťa alebo dospelý človek - toto je dôležitá informácia kvôli rýchlosti podávania lieku a hluku, ktorý inhalátor vydáva. Malé deti nevydržia dlho sedieť, resp. sú znepokojené hlukom, ktorý robí kompresor. Preto odporúčame preferovať pre malé deti ultrazvukovú a mesh technológiu. Pri ultrazvukovej však treba dávať pozor, prístroj musí byť na stabilnej podložke/stole a nesmie byť vystavený otrasom, resp. počas inhalácie sa nesmie prístroj hýbať. Každé buchnutie do stola, na ktorom je inhalátor totiž predĺži dobu inhalácie, nakoľko technológia prístroja vyžaduje nehybnosť prístroja. Tiché a účinné sú tiež modely s mesh technológiou, ktoré su aj vo variante s batériou, čo je vhodné hlavne na cesty. Každý inhalátor značky Beurer je však vhodný na inhaláciu- rozloží častice na tak malú veľkosť, že sa dostanú až do priedušiek. 

 

Viskozita je miera odporu tekutiny deformovať sa pod vplyvom napätí. Čím vyššia je viskozita, tým hrubšia je tekutina; Čím nižšia je viskozita, tým je tenšia.

IH 18 / IH 21 / IH 24 deti / IH 26 & IH 26 deti / IH 28 Pro / IH 58 & IH 58 deti / IH 60 (Kompresorová technológia):
  V zásade je možné použiť všetky lieky, ktoré sú vhodné a schválené na inhaláciu.

IH 40 (ultrazvuková technológia):
  Lieky s viskozitou < 3 sa môžu inhalovať

IH 55 a IH 57 (MESH / technológia oscilujúcej membrány):
  Lieky s viskozitou < 3 sa môžu inhalovať

Všeobecne povedané: kompresorový inhalátor môže rozprašovať prakticky akýkoľvek liek na inhaláciu, s ostatnými modelmi je rozhodujúca viskozita lieku.Súvisiace produkty